Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
261 postów 341 komentarzy

List Kresowian z Żar do prezydenta Dudy

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

„Budowanie sztucznej przyjaźni polsko-ukraińskiej na fundamencie kłamstwa wołyńskiego, będzie równie skuteczne jak przyjaźń polsko-radziecka na gruncie kłamstwa katyńskiego”

Żary, 03.09.2017 r.

Kresowe Towarzystwo Turystyczno -Krajoznawcze

im. Orląt Lwowskich

Klub Tarnopolan Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Płd.-Wsch.

Stowarzyszenie Upamiętnienia Ofiar Zbrodni Ukraińskich Nacjonalistów Oddział Żary

ul. Bohaterów Getta 22 „B” 68-200 Żary,

woj. lubuskie

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda

ul. Wiejska 10

00-902 Warszawa

dotyczy: wniosek o pomoc w umożliwieniu godnego pochówku ofiar ukraińskiego ludobójstwa oraz pomoc prawną w uzyskaniu zadośćuczynienia od Rządu Ukrainy za straty materialne i niematerialne poniesione podczas zorganizowanego przez OUN-UPA ludobójstwa ludności polskiej

Szanowny Panie Prezydencie,

środowiska kresowe z wielką radością przyjęły wystąpienia przedstawicieli najwyższych władz RP (Pana Prezydenta i Pani Premier) wygłoszone podczas obchodów 78. rocznicy agresji Niemiec na Polskę. Szczególnie ważne słowa padły w Wieluniu, gdzie Pan Prezydent Andrzej Duda mówił o trzech niezbędnych fundamentach właściwej polityki historycznej: dbaniu o pamięć zbudowaną na prawdzie a nie relatywizacji wydarzeń z przeszłości, zadośćuczynieniu za popełnione zbrodnie, czego skutkiem powinno być przebaczenie. Cieszy fakt, że po prawie 30 latach znaleźli się w końcu politycy, którzy mają tyle odwagi, by podnieść tę kwestię w odniesieniu do Niemiec.

Niestety jako środowiska kresowe musimy zauważyć, że w tym kontekście w sposób niezwykle czytelny widać niezmierną słabość polskiej polityki prowadzonej przez obecny Rząd (podobnie jak wszystkie poprzednie) w odniesieniu do Ukrainy. Jest to polityka „na kolanach” (może nawet „pełzająca”), choć w obietnicach wyborczych słyszeliśmy o „wstawaniu z kolan”. Z wielką przykrością musimy stwierdzić, że nasz Rząd w stosunkach dwustronnych z partnerem ukraińskim łamie wszelkie zasady postulowane przez Pana Prezydenta.

Pan Prezydent powiedział w Wieluniu: „…trzeba wiedzieć i pamiętać, kto był ofiarą, a kto mordercą (…) I nie wolno dopuścić do tego, by ta elementarna prawda była zamazywana przez czas, poprzez machinacje różnego rodzaju historyków czy też, jak kto woli, pseudohistoryków…”. Jak w kontekście tych słów odczytać brak oficjalnego i stanowczego protestu polskiego Rządu wobec tworzenia na Ukrainie setek pomników i upamiętnień Stepana Bandery, Romana Szuchewycza i innych ludobójców narodu polskiego?! Jak mamy rozumieć brak polskiego sprzeciwu wobec uznania przez Ukrainę za bohaterów banderowskich rezunów z UPA wyrzynających polskie wsie na Kresach Wschodnich?! Co znaczy pokorne milczenie polskiego Rządu wobec totalnego fałszowania historii przez szefa ukraińskiego IPN Wołodymyra Wiatrowycza, słusznie nazywanego w naszym środowisku „ukraińskim Goebbelsem”?! Jak mamy postrzegać stałą, olbrzymią daninę finansową dla Ukrainy z kieszeni polskiego podatnika, w sytuacji gdy państwo to kolejny raz zakazuje nam ekshumacji i godnego pochówku dziesiątek tysięcy Polaków zamordowanych przez Ukraińców i do chwili obecnej spoczywających w dołach, jamach, na śmietniskach, bez grobu i znaku krzyża?

Pan Prezydent powiedział w Wieluniu także inne ważne słowa: „…Ale potrzebne jest także przebaczenie, bo ono kładzie grunt pod dobre stosunki sąsiedzkie (…) I potrzebne jest w związku z tym zadośćuczynienie…”. W pełni podzielamy w tej sprawie pogląd Pana Prezydenta i apelujemy, aby rządzący naszym krajem analogicznie jak do Niemiec zachowywali się w stosunku do Ukrainy. Przypominamy, iż ukraińscy nacjonaliści wymordowali od 150 do ponad 200 tysięcy Polaków (dane szacunkowe, bo Ukraińcy uniemożliwiają ekshumacje), ograbili ich z całego majątku, wiele polskich miejscowości zniszczyli do fundamentów. Stopień okrucieństwa ukraińskich rezunów przekroczył wszystko, co zdarzyło się podczas ostatniej wojny (rozpruwanie ciężarnych kobiet, nadziewanie niemowlaków na sztachety od płotu, zbiorowe gwałty, ćwiartowanie przy użyciu siekier, kos, wideł i młotów do zabijania świń itp.), w porównaniu z banderowcami nawet plugawi oprawcy z Brygady Dirlewangera wydają się „humanitarnymi mordercami”. Do wybaczenia potrzebne jest wyznanie win, skrucha, postanowienie poprawy i zadośćuczynienie. Współczesne władze Ukrainy gloryfikujące zbrodniarzy z OUN-UPA nigdy nie przyznały się do zbrodni ani nie przeprosiły za ich dokonanie, na zakłamanym obrazie najgorszych okrutników i zbirów budują swoją państwowość, całkowicie zakłamując prawdę o masowych mordach dokonanych na Polakach (także Żydach, Rosjanach, Ormianach, Węgrach, Czechach, Słowakach, Cyganach i Sprawiedliwych Ukraińcach). W sposób absolutnie haniebny uniemożliwiają godny pochówek ich ofiar i zaśmiecają przestrzeń publiczną i umysłowość młodych Ukraińców upiorami zbrodniczej przeszłości. Domagamy się od Rządu RP, godnie z postulatami Pana Prezydenta, przeprowadzenia wszelkich niezbędnych analiz do oszacowania strat materialnych i niematerialnych, celem oceny wysokości zadośćuczynienia jakie winna zapłacić Ukraina. Jednocześnie domagamy się bardzo stanowczych działań naszego Rządu w celu umożliwienia nam godnego pochówku naszych krewnych, którzy już ponad 70 lat spoczywają jak dzikie, padłe zwierzęta. To najgorsza hańba dla naszego Państwa godzić się na takie traktowanie swoich własnych obywateli!!!

Pan Prezydent raczył także wygłosić w Wieluniu następujące zdanie: „Mam wielką nadzieję, że ta straszna wojna była także lekcją dla świata do czego prowadzą nienawiść, buta, nieokiełznane w żaden sposób okrucieństwo…”. Odnosimy wrażenie, że niestety lekcji tej nie odrobił ani Rząd Ukrainy w Kijowie, który nieokiełznanym okrutnikom i ludobójcom buduje pomniki; ani Rząd w Warszawie, który nie protestuje dostatecznie stanowczo wobec tych postępków. Pobłażliwość dla budowania kultu ludobójców narodu polskiego prowadzi prostą ścieżką do powtórzenia tragicznej historii naszych krewnych, szczególnie w kontekście napływu do Polski olbrzymiej ilości imigrantów ekonomicznych z Ukrainy wychowywanych w kulcie zbrodniarzy wojennych i morderców Polaków.

Reasumując, prosimy Pana Prezydenta i Panią Premier o wszczęcie wszelkich niezbędnych kroków w celu:

– rzetelnego wyliczenia należnego nam od Ukrainy zadośćuczynienia za straty materialne i niematerialne poniesione podczas akcji ludobójstwa ludności polskiej zorganizowanej i przeprowadzonej przez OUN-UPA

– umożliwienia ekshumacji i godnego pochówku tysięcy polskich ofiar ukraińskich ludobójstwa!!!!!!!!!

– skutecznego powstrzymania zorganizowanej przez władze Ukrainy akcji masowego fałszowania historii i gloryfikacji ukraińskich zbrodniarzy wojennych

– zaprzestania absurdalnie wysokiej pomocy finansowej z kieszeni polskiego podatnika na rzecz Ukrainy, do czasu zaniechania przez ten kraj haniebnego procederu gloryfikowania ukraińskich ludobójców narodu polskiego

– zapewnienia bezpłatnej pomocy prawnej dla rodzin ofiar ukraińskiego ludobójstwa występujących z roszczeniami wobec Ukrainy. Budowanie sztucznej przyjaźni polsko-ukraińskiej na fundamencie kłamstwa wołyńskiego, będzie równie skuteczne jak przyjaźń polsko-radziecka na gruncie kłamstwa katyńskiego.

Uprzejmie prosimy, by nie dzielić polskich ofiar II wojny światowej na te „słuszne” zastrzelone niemiecką czy sowiecką kulą i te „mniej poprawne politycznie” zatłuczone ukraińską siekierą.

Łączymy wyrazy najwyższego szacunku,

Otrzymują:

1. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda

2. Premier Rządu Rzeczypospolitej Polskiej Pani Beata Szydło

3. Prezes PiS Jarosław Kaczyński

Źródło:

Środowiska kresowe nokautują prezydenta Dudę! Czy to spowoduje zmianę polityki wobec Ukrainy?

http://prawy.pl/56949-srodowiska-kresowe-nokautuja-prezydenta-dude-czy-to-spowoduje-zmiane-polityki-wobec-ukrainy/

KOMENTARZE

 • Dobrze!!! Słusznie!!!
  Jak znam życie i ten cały POPIS, to muru głową nie przebije..
 • Nie , nie spowoduje zmiany polityki wobec Ukrainy, ale pisać trzeba!
  PO każdym bardziej zdecydowanym stwierdzeniu nt. wzajemnych relacji np. pan J.Kaczyńskiego o wejściu do Europy z Banderą i Szuchewyczem na sztandarach, czy też p. Waszczykowskiego, nastepuję odwrócenie stanowiska polskich zarządców ,łaszenie się i próby "zamazania" tego stanowiska i kolejne solenne i solidne obietnice, oczywiście naszym kosztem i z naszych podatków.!Takie rozdwojenie jaźni!Być może przychodzą "dyrektywy" od wąlściieli polskich weksli ,na ten temat!Dlatego Ukraińcy z panem Tymą na czele czują się całkowicie bezkarni w Polsce!!
  Oto przykłady:
  http://wolnosc24.pl/2017/04/28/prezes-zwiazku-ukraincow-w-polsce-grozi-nam-drugim-wolyniem-tymczasem-ukrainski-ipn-delegalizuje-105-polskich-pomnikow/


  Vlad Kucher (https://www.facebook.com/vladik17) dziękuje Polakom za możliwość schronienia przez poborem do ukraińskiej "armii" i darmowe studia w Dęblinie.
  https://plpl.facebook.com/antybandera22/photos/pcb.486263555051817/486263441718495/?type=3
  po powiększeniu: cytat
  "polacy to pojeby, jeb...ć polskę / z małej/.

  ze strony:
  https://www.facebook.com/antybandera22/

  " mieszkam w Dęblinie,jak chcesz to przyjezdziaj mamy tutaj ponad 80 ukraińców w internacie.Pokazemy polakom 362 sposoby".

  362 sposoby to stąd jak rozumiem:
  http://wmeritum.pl/362-sposoby-upa-mordowanie-polakow/33331
 • @trojanka 22:13:07
  https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwj827ed6o7WAhVGM5oKHW0HDX4QFggmMAA&url=https%3A%2F%2Fpl-pl.facebook.com%2Fantybandera22%2Fphotos%2Fpcb.486263555051817%2F486263441718495%2F%3Ftype%3D3&usg=AFQjCNEqFjr48eXvicAiL6oqV93jeLFHjA
 • @trojanka 22:16:11
  https://www.facebook.com/StopUkrainizacji/
 • @trojanka 22:16:11
  Wydaje mi się, że tym ukrem powinny zająć się organy ścigania. Swastyka oraz groźby wobec Narodu Polskiego są ustawowo w Polsce zakazane i są karalne.
  Wydaje mi się też, że służby ABW monitorują i Neon, zatem chłopaki z ABW do dzieła, łapać banderowca!
  No, chyba że Piskorskiego wsadziliście, to wystarczy i usiedliście na laurach.
 • @lorenco 22:38:49
  Prawdopodobnie ta służalczość i neurotyczne poddaństwo, ma jakiś powód i cel!I BRAK ustawy o penalizacji banderyzmuw Polsce!!!Mam niejasne przeczucie, że z wielką szkoda dla nas jako narodu polskiego!
  Wyobraźmy sobie ułamek takich sytuacji jakie dzieja się w Polsce, na Ukrainie.
  A więc marsz np. we Lwowie, tak jak w Przemyślu!!!!Polak na ukraińskim stypendium, z takim wpisem na Facebooku,przewodniczacy Związku Polaków na Ukrainie, który straszy ukraińców kolejną akcją "Wisła"/jak najbardzie słuszną bo wyrżneliby kolejne 200 tysięcy"nasze" rządy robią z nas pod przymusem lub nie, popychadła pracujące na ukraińskich milionerów.!I jeszcze żądaja udawania 'przyjaźni"/To kompletnie chore i schizofreniczne!
  Trzeb bedzie swoje zdanie wypowiedzieć przy urnie, kresowiaków jest ok.5mln z Rodzinami, to juz coś.I sprawdzać " kandydatów".Np.niejaki Sycz czy paru innych!!Ja juz teraz wiem KTO i CO!!
  Szkoda, że nie ma jakiejś partii "Kresowej".
 • @lorenco 22:38:49
  Kpina w biały dzień!!
  http://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/ukraina-chcieli-wymordowac-polska-wies-upamietniono-jako-ofiary-zbrodni-ak-foto/
 • @trojanka 23:00:52
  http://blog.surgepolonia.pl/2016/02/bohaterska-obrona-przebraza-przed-upa/
 • @trojanka 23:00:52
  Ukropy tak będą cały czas łgać w żywe oczy.
  Jak im ZSRR baty spuścił, to siedzieli cicho i pracowali w ramach USRR, ani jeden o widłach nie pomyslał aby nimi riezać.
  Jak im tylko popuścić, to nagle kozakami się stają. Tzn. nie Kozakami bo to obraza dla Kozaków zwłaszcza Dońskich, lecz w tym znaczeniu, że stają się buńczuczni wobec słabszych.
  A jak mają do czynienia ze słabszym czy po prostu jak to odczytują, wtedy odzywa się w nich, że są ponad nimi.
  Tak właśnie odczytują postępowanie UE a zwłaszcza Polski.
  USA są dla nich tymi, których należy poważać, bo to siłacz.
 • @trojanka 23:05:40
  Prawosławie a ludobójstwo. Cerkiew miała udział w przeprowadzeniu rzezi
  Cerkiew prawosławna udzielała OUN-UPA wsparcia logistycznego. Na prawosławnych plebaniach mieściły się sztaby kureni, a w klasztorach szkoły oficerskie, podoficerskie, szpitale i magazyny.

  http://czashistorii.pl/marek-a-koprowski/prawoslawie-a-ludobojstwo-cerkiew-miala-udzial-w-przeprowadzeniu-rzezi/
 • banderland sojusznik PISraela
  Koniec nauczania po polsku w polskich szkołach na Ukrainie
  Wczoraj przyjęto ustawę, która mówi ze proces nauczania na Ukrainie odbywa się tylko po ukraińsku. Język polski jako obcy!
  „Prawo stanowi, że językiem procesu edukacyjnego w instytucjach edukacyjnych jest język państwowy”.

  strona ukra

  http://rada.gov.ua/news/Novyny/147912.html
 • @lorenco 22:38:49
  A po co im laury? Wystarcza srebrniki.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031