Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
263 posty 369 komentarzy

W Lublinie stanął pomnik ofiar ludobójstwa OUN-UPA

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Jeśli ja o nich zapomnę, Ty Boże na niebie zapomnij o mnie

Dzień 25 listopad 2017 r na trwale zapisze się w świadomości mieszkańców Lublina tego dnia został ustawiony monument główny pomnika „Ofiar Wołynia”. Długa to była droga, droga Obywatelskiej Inicjatywy Uchwałodawczej mieszkańców Lublina, którzy upomnieli się o rodaków zgładzonych na Kresach przez zbrodniarzy spod znaku UPA-OUN. I należy zadać pytanie zasadnicze: Dlaczego ten czas od inicjatywy do ustawienia pomnika musiał trwać 6 trudnych lat i niekiedy heroicznych starań. Należy zadać również pytanie, co w tym temacie budowy pomnika zrobiły środowiska kresowe w Lublinie i odpowiedz jest druzgocąca – nic nie zrobiły, żadnej inicjatywy, bierność całkowita. Inicjatywę pomocy podejmowali Kresowianie którzy nie są w żadnych towarzystwach i stowarzyszeniach kresowych.

W Lublinie około 30 % mieszkańców posiada korzenie kresowe i jak ważnym zadaniem było budowanie pomnika niech świadczy fakt, że od soboty mój telefon nie milknie, ciągle ktoś dzwoni do mnie aby podziękować za ten pomnik, że doprowadziłem do dnia jego ustawienia. Informację o ustawieniu pomnika Kresowianie pozyskali z Panoramy Lubelskiej.

Ustawienie pomnika nie kończy tematu jeszcze jest daleka droga ale mam nadzieję, że już nie będzie takiego kąta oporu. Co pozostało do zrobienia – a mianowicie potrzeba zagospodarować cały teren, aby wyglądało to miejsce godnie i estetycznie. Teren jest bardzo trudny bo jest to mały skwer wynoszący tylko 726 m² oraz posiada dużą różnicę poziomu .

I następny temat. Musze znowu podjąć starania o fundusze na zagospodarowanie terenu. Ale rzeczą najważniejszą jest to, że Pomnik Wołyński jest w przestrzeni miasta Lublina i bije przekaz z tego pomnika nie tylko w słowach, które są na nim wypisane ale również z postaci cierpiących, które zostały na nim wykute. Te postacie cierpią bo giną od uderzeń siekiery, drągów czy noży i nad wszystkimi unoszą się płomienie ognia, które strawią ich doczesne szczątki. Mocny jest to przekaz ale taka była rzeczywistość i w takich okolicznościach ginęli rodacy i potrzeba to przekazać młodym pokoleniom, do czego był zdolny nacjonalizm na Ukrainie.

Planowane odsłonięcie Pomnika to 75 rocznica apogeum Zbrodni Wołyńskiej, na które już dzisiaj zapraszam wszystkich Kresowian z całej Polski – musimy zdążyć na ten dzień nie tylko zagospodarować teren ale i przygotować uroczystą oprawę. Wychodzę z propozycją oraz z prośbą do wszystkich środowisk Kresowych w całej Polsce, aby Centralne Uroczystości 75 rocznicy Zbrodni Wołyńskiej odbyły się w Lublinie, które będą związane z odsłonięciem pomnika.

Zdzisław Koguciuk

Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod pomnik w Lublinie odbyło się 14. października br. Kamieniem węgielnym lubelskiego pomnika jest urna zawierająca ziemię z 37 miejscowości, w których ukraińscy nacjonaliści dokonywali zbrodni na Polakach. Data uroczystości została celowo wyznaczona na dzień, który na Ukrainie jest obchodzony jako święto UPA. W kwietniu br. Zdzisław Koguciuk otrzymał od władz ukraińskich zakaz wjazdu na Ukrainę do 2021 roku. Zapowiedział po tym, że teraz jego priorytetem będzie doprowadzenie do końca inicjatywy postawienia w Lublinie pomnika ofiar zbrodni OUN-UPA.

P.S.

W poniedziałek zamieszczę na blogu fotorelcję i krótki reportaż na ten temat mojego bratanka z Lublina.

 

Żródła:

Pomnik Wołyński w Lublinie – Jest ustawiony na Skwerze Ofiar Wołynia

http://kresykedzierzynkozle.pl/2017/pomnik-wolynski-w-lublinie-jest-ustawiony-na-skwerze-ofiar-wolynia/

W Lublinie stanął pomnik ofiar ludobójstwa OUN-UPA [GALERIA]

https://kresy.pl/wydarzenia/spoleczenstwo/lublinie-stanal-pomnik-ofiar-ludobojstwa-oun-upa-galeria/

KOMENTARZE

 • Te środowiska kresowe w Lublinie nie zrobiły nieczgo w tej sprawie, bo...
  może to są bardziej środowiska UPA-owskie i niż Kresowe?
 • Pamięci naszych Rodzin i Rodaków pomordowanych bestialsko na Wołyniu, Małopolsce,Powstaniu Warszawskim.Ministrowi B.Pierackiemu!
  Cześc i chwała wszystkim obrońcom katowanych w najokrutniejszy z możliwych sposób!Niech spoczywają w pokoju!Na razie większośc w rowach, lasach i dołach Wołynia!

  Msze niedokończone!
  https://youtu.be/GsKBAhbG89g


  https://www.facebook.com/groups/120434925260509/?ref=group_header

  http://www.citizengo.org/pl/70903-petycja-do-parlamentu-europejskiego-i-komisji-europejskiej-w-sprawie-gloryfikowania


  http://citizengo.org/pl/45807-zmiana-na-pomniku-ludobojstwo-na-kresach-na-ludnosci-polskiej-zostalo-dokonane-przez


  10 grudnia będzie Marsz Bohaterskich ORLĄT Przemyskich w Przemyślu!!

  Patrioci mile widziani.
  https://www.facebook.com/patriotycznypsl/

  ORLĘTA PRZEMYSKIE!!
  ZA TEN KRAJ WALCZYŁY I GINĘŁY DZIECI!!!POLSKIE!!
  Wołyń, LWOW, PRZEMYŚL,POWSTANIE WARSZAWSKIE.
  Wojsko POLSKIE!!!

  https://kresy.pl/kresopedia/orleta-znad-sanu/

  https://youtu.be/DMUTDRrSm0I
 • Jeżli byłaby jakaś możliwość wsparcia inicjatywy pana Z,Kogucika i podobnych inicjatyw , to proszę o info.
  Deklaruję wpłatę na ten zbożny cel.I akcję wśród znajomych!!
  Wielkie wyrazy szacunku i poparcia dla Pana Zdzisława Kogucika!
 • Znowu 2 linki, wnioski??
  Ukraińcom przysługują polskie emerytury, zasiłki i 500+. Państwo nie wie, ile to wszystko może kosztować

  https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ukraincy-w-polsce-zasilki-swiadczenia-500,199,0,2392007.html

  Dziura w ZUS urośnie do 80 mld zł. Katastrofalne prognozy dotyczące emerytur Polaków

  https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zus-emerytury-dziura-w-fus,23,0,2369559.html
 • @trojanka 17:43:11
  obecne "Państwo Polskie" nie jest Państwem Polskim. My Polacy żyjemy pod okupacją w Polsce obecnie obowiązuje takie Prawo:
  https://rafzen.files.wordpress.com/2016/01/andrzej-zoll.jpg

  Tutaj można poczytać więcej:
  http://wsercupolska.org/wsp1/index.php/warto-przeczyta/8505-8505
 • @trojanka
  Komunistyczna operacja, czy raczej akcja wojskowa wzorowana na doświadczeniach II RP i praktyce Korpusu Obrony Pogranicza? Fakty i mity akcji „Wisła”. [WIDEO]


  https://niezlomni.com/operacja-komunistyczna-raczej-akcja-wojskowa-wzorowana-doswiadczeniach-ii-rp-praktyce-korpusu-obrony-pogranicza-fakty-mity-akcji-wisla-wideo/
 • @trojanka 12:08:28
  Sawczenko w Poznaniu „narobiła wstydu Ukrainie"? Politolog Aleksiej Gołobucki na swoim koncie na Facebooku napisał, że ukraińska deputowana Nadija Sawczenko „narobiła wstydu" Ukrainie podczas swojego wystąpienia w Polsce. „Oświadczyła, że to właśnie Kijów rozpętał wojnę w Donbasie".
  Na Uniwersytecie Poznańskim zostało zorganizowane wystąpienie Sawczenko, według słów Gołobuckiego „Nadija jak zawsze stanęła na wysokości zadania".

  „Najpierw próbowała wytłumaczyć «dobry system opodatkowania» (szybko pogubiła się i zostawiła temat), potem powiedziała o konieczności zlikwidowania obwodów i struktury władzy jako takiej" — napisał.

  Politolog także podkreślił, że „chwaliła prawybory", lecz nie była w stanie wyjaśnić, co to jest, i nazwała prezydenta Ukrainy „złem". Ponadto Sawczenko rzekomo mówiła, że „wojnę rozpętała władza", a powstańcy i ukraińscy wojskowi „są gotowi do rozmowy".

  „W ogóle gdy po raz trzeci czy czwarty miała trudności z wymówieniem odpowiedniej litery, pojawiły się podejrzenia… Czy to na pewno nie (deputowany Dmytro) Dobkin podzielił się swoim — inaczej byłaby bardziej energetyczna i weselsza. Ale coś tam było" — podsumował. Wcześniej na antenie jednej z ukraińskich telewizji Sawczenko oznajmiła, że dla jej państwa pojawi się „szansa i nadzieja" dopiero, gdy zostaną usunięci ludzie rządzący obecnie Ukrainą. Według słów Sawczenko przedstawiciele obecnej ukraińskiej opozycji i ich przeciwnicy już mieli władzę w rękach, dlatego prawdziwej opozycji w kraju nie ma.
  Deputowana skrytykowała też ukraińskie władze za zamiar przyjęcia od USA broni śmiercionośnej. Według niej to byłoby „co najmniej dziwne" w świetle planów rozmieszczenia w Donbasie sił pokojowych.

  Ps...Zaczyna dobrze gadać, a dupa rośnie...Zima zbliża się wielkimi krokami. A węgiel dopiero płynie od hamerykańskich "braci"...Dodajmy hamerykański węgiel w cenie złota. Ale może jest kilka razy bardziej kaloryczny niż antracyt z Donbasu? I "poprawny politycznie", bo jak wiadomo poprawność polityczna mocno grzeje.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031