Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
240 postów 268 komentarzy

APEL DO RODAKÓW W KRAJU I ZA GRANICĄ

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Komitet Społeczny na rzecz Pomnika „Rzeź Wołyńska” w Toruniu

 

Kresy to wielka historyczna wartość. Przez wieki tworzyły naszą tożsamość narodową, kształtowały i umacniały wiarę, rozwijały naukę i kulturę. To nasze święte dziedzictwo, które winniśmy, jako Naród, pielęgnować i chronić. Na Kresach znajdują się groby i doły śmierci bez krzyży naszych pomordowanych dzieci, ojców, braci i sióstr. W wyniku straszliwego terroru i bestialskich rzezi, ofiarami ukraińskiego ludobójstwa padło około 200 tys. naszych rodaków. Mimo tak przerażających zbrodni, Kresowianie nie ustawali w walce o wolną Polskę. To spośród Kresowian wywodzili się po części przywódcy Powstania Warszawskiego i w dużej mierze Żołnierze Wyklęci, powiązani z AK, ZWZ, WiN, BCH. Kresowianie mają więc szczególne prawo do czczenia pamięci swoich pomordowanych bliskich i znajomych. Nie możemy o nich zapomnieć. Jedną z form składanego hołdu są pomniki przypominające tę straszliwą narodową tragedię.

Znakomity polski artysta, mieszkający w Stanach Zjednoczonych, prof. Andrzej Pityński, przygotował pomnik „Rzezi Wołyńskiej”. I od razu posypały się na jego głowę gromy. Został zaatakowany z wielu stron naraz. Zarzucają mu przeciwnicy złą formę pomnika, brutalny wyraz i agresywną wymowę, a nawet kicz i tandetę. Dodają, że dzieci nabite na widły, to zgroza i przerażenie. A jak wyglądały w rzeczywistości dzieci nabite na widły? Jak wyglądały niewinne istoty zadźgane nożami, siekierami, widłami? Jak wyrazić te sceny w sztuce, by pokazały prawdę i wstrząsały sumieniami? Tak, jak zrobił to prof. Pityński? Z artystyczną precyzją i historyczną wiernością. Zarzuty więc wobec jego dzieła nie mają żadnej merytorycznego uzasadnienia. Na nic nie zdadzą się demagogiczne ataki na ideową wymowę rzeźby typu: „ Ludzie, którzy to projektują, mają chorą wyobraźnię” albo cyniczne ukraińskie insynuacje polityczne w rodzaju: „to element wojny hybrydowej”.

Pragniemy w tym miejscu przypomnieć, że w historii sztuki największe dzieła przełamujące artystyczne schematy były odsądzane od czci i wiary. Ale to one przetrwały wieki. Zarzucano im brutalność, agresję i sianie nienawiści, tak jak zarzuca się to dzisiaj prof. Pityńskiemu. Oto obraz wielkiego włoskiego artysty, Caravaggia z przełomu XVI/XVII w. „Dawid z głową Goliata”, na którym widzimy Dawida trzymającego w ręku odciętą i ociekającą krwią głowę Goliata. Oto hiszpański malarz z przełomu XVIII/XIX w., Francisco Goya, z „Saturnem pożerającym własne dzieci”, gdzie na obrazie Saturn „z przerażającymi białymi oczami i obłędnym spojrzeniem w ogromnych dłoniach mocno ściska zakrwawione, wątłe ciało syna pozbawione głowy i ramienia”. Więc co? Należy ich wyrzucić z arsenału sztuki, zablokować i potępić, tak jak chcą wrogowie prawdy uczynić z dziełem prof. Pityńskiego. A Szekspir ociekający krwią?! A filmy światowe i polskie, pełne grozy i wstrząsających scen śmierci, bowiem sztuka ma także wstrząsać, jak choćby „Pasja” Gibsona, czy „Wołyń”, Smarzowskiego. Też przeciwnicy prawdy historycznej chcieli im zamknąć usta. Tzw. „autorytety” polskie pisały o „Pasji”: Agnieszka Holland – „z filmu Gibsona emanuje negatywna, zła energia”. I to nic innego, tylko filmowy kicz, „który otwiera otchłań przemocy i gwałtu”. Wtóruje jej prof. Stanisław Krajewski, potwierdzając, że to „religijny kicz”, bo „epatowanie drastycznością przekroczyło wszelkie granice”. Nie obeszło się także bez ataków na znakomity film Wojciecha Smarzowskiego „Wołyń”. Piotr Tyma: „Film kreuje klimat zagrożenia”; inny „znawca”: „Wołyń – kicz zła”. Deputowany Rady Najwyższej Ukrainy, Mykoła Kniażycki: „Wołyń” przyczyni się do skomplikowania i tak trudnych relacji polsko-ukraińskich”. I oto mamy atak na nowe, wybitne dzieło sztuki prof. Pityńskiego.

Atak na pomnik obrazujący gorzką prawdę ukraińskiego ludobójstwa. Wrogowie prawdy za wszelką cenę pragną zlinczować autora, a dzieło zablokować. Byle by tylko nie wspominać o banderowskich zbrodniach, zapomnieć o ludobójstwie i cierpieniu milionów polskich obywateli, rżniętych, katowanych, mordowanych siekierami, widłami i palonych żywcem w stodołach, zapomnieć o dzieciach wbijanych na sztachety i przybijanych gwoździami do drzwi i stołów. Ale my i nasi potomkowie nigdy tego nie zapomnimy. Sztuka ma obowiązek przypominać naszą tragiczną historię. I dzieło prof. Pityńskiego przypomina.

To dzieło wyjątkowe, pełne dramatycznej prawdy i historycznych odwołań. Pisze o nim pięknie Witold Zych, dr historii sztuki i krytyk sztuki: „Twórczość Pityńskiego ma swoje korzenie w sztuce chrześcijańskiej. W jego pomniku “Rzeź Wołyńska” doszukać się można wpływów Mistrzów Renesansu, tworzących “Rzeź niewiniątek” (Giotto, Raphael, Matteo di Giovanni), czy “Salome z głową na tacy św. Jana Chrzciciela” ( Leonardo da Vinci, Guido Reni, Gustave Moreau), a w rzeźbie Donatella i Verrocchia. Na głównym placu Florencji Piazza della Signoria, stoi kompozycja rzeźbiarska z brązu z obciętą głową Meduzy, Benvenuto Celliniego, uważana za jedno z arcydzieł włoskiej sztuki…

Monumentalne rzeźby mistrza Pityńskiego są fenomenem w skali światowej w historii sztuki. Wstrząsają, szokują, przekazują zawartą w nich historyczna prawdę i duchowe ponadczasowe wartości. Pomniki… krzyczą w rozpaczy i trwodze: Nigdy więcej!!!. Kto je raz zobaczy, nigdy ich nie zapomni… Najwyższy czas by wyraźnie powiedzieć, że pomnik “Rzeź Wołyńska”… jest oryginalnym, wstrząsającym dziełem sztuki, w pełni polskim, chrześcijańskim symbolem, który w swoim przekazie ma wymiar uniwersalny i ponadczasowy. Jest wybitnym dziełem sztuki monumentalnej w historii rzeźby światowej. Z całą pewnością postawienie tego pomnika w Polsce jest naszym obowiązkiem. Tego wymaga godność i honor naszego Narodu”.

Apelujemy do wszystkich środowisk kresowych, do rodaków w kraju i za granicą, do organizacji i stowarzyszeń młodzieżowych i kombatanckich, do wspólnot lokalnych, o skupienie się wokół naszego Komitetu i wspieranie jego inicjatyw i działań. Apelujemy do ludzi nauki i kultury o pomoc w jego pracach. Niech pamięć o ofiarach zbrodni ukraińskiego ludobójstwa stanie się też pamięcią o Wielkiej Polsce, której bez Kresów nigdy by nie było. Monumentalne dzieło prof. Pityńskiego, odznaczonego Orderem Orła Białego przez prezydenta Andrzeja Dudę, to wyraz bólu i cierpienia, krzyk rozpaczy i symboliczna droga krzyżowa, którą przeszedł Naród Polski na Kresach. Ale to także znak umiłowania prawdy i dziejowej sprawiedliwości. Oby stał się on miejscem refleksji, modlitwy i zadumy, w którym można będzie złożyć kwiaty i wspomnieć tych, którzy nie mają grobów ani krzyży, bo ich ciała mordercy wrzucili do przydrożnych rowów, spalili albo zagrzebali w dołach śmierci. Czyńmy wszystko, by pomnik poświęcony ofiarom ukraińskiego ludobójstwa znalazł swoje godne miejsce w Toruniu.

Komitet Społeczny

prof. Włodzimierz Osadczy, historyk

Stanisław Srokowski – pisarz

Mirosław Kokoszkiewicz- dziennikarz

Źródło:

http://kresykedzierzynkozle.pl/2018/apel-do-rodakow-w-kraju-i-za-granica/

KOMENTARZE

 • @Autor
  Szkoda że jako portal znienawidzony niewiele możemy rozpowszechnić . Może jakiś kolega piszący na S24 i innych portalach to rozpowszechni .Pozdrawiam.
 • @Repsol 23:24:43
  Portal S24 zostal zalozony przez Zydowke z Przemysla, ktora tanczyla w burlesce lokalu nocnego Kongresowa za komuny. Pozniej sprzedala ten portal.
 • Portal ukraiński nosi tytuł "Nasza Polska".Jakże wymowny w kontekscie awantury o pomnik Rzezi Wołyńskiej!
  http://nashapolsha.com.ua/

  zawiera rady jak uzyskać polską emeryturę i zdobyć Kartę Polaka!
  oraz oferty pracy!! np.

  lakiernik mebli.
  Miejscem pracy jest Gdańsk Pensja - 2200-2500 zl netto miesięcznie Praca od 8 do 16 (ewentualnie więcej, nadgodziny - 15 zł / godz.) Szlifowanie i przygotowanie do lakierowania Lakierowanie MDF, forniru, drewna Wymagania: doświadczenie : 2-letniego dośwaidaczenie jako lakiernik. Znajomość języka polskiego nie jest wymagana! Praca tymczasowa (klasyfikacja zgodnie z nowymi wymogami polskiego ustawodawstwa). DOŚWIADCZENIE ZASOBÓW LUDZKICH Numer ewidencji w rejestrze agencji zatrudnienia - 13051 Gdańsk, Szafarnia 10, biuro 34 + 48 570 008 560 (Viber) + 48 570 008 368 (Viber)

  Джерело матеріалу: http://nashapolsha.com.ua/job/lakuvalnyk/
  © NASHAPolsha
 • Zadotowaliśmy z naszych podatków obchody rocznicy powstania Ukrainy!!
  http://prawy.pl/63731-polskie-mswia-dotuje-obchody-100-lecia-powstania-samostijnej-ukrainy/

  Organizatorzy to:Organizatorzy to: Towarzystwo Ukraińskie i Konsulat Generalny Ukrainy w Lublinie.

  Zapłacili polscy emeryci!
 • Stanisław Srokowski [TYLKO U NAS] S. SROKOWSKI: NIE MOŻNA CZEKAĆ ZE SPRAWIEDLIWOŚCIĄ WS. WOŁYNIA
  http://www.radiomaryja.pl/informacje/u-nas-s-srokowski-mozna-czekac-ze-sprawiedliwoscia-ws-wolynia/

  stycznia 2018 19:03/w Informacje, Polska, Świat
  Radio Maryja
  Ja myślę, że tutaj są po prostu ludzie złej woli, którzy chcą zabić, zniszczyć, stłamsić prawdę w zarodku. (…) Kiedy ukazała się moja książka, był lament: „A po co pokazywać? Niech to jeszcze poczeka”. Nie można czekać ze sprawiedliwością – powiedział na antenie Radia Maryja w audycji „Aktualności dnia” polski pisarz Stanisław Srokowski (na podstawie tekstów poety napisany został scenariusz do filmu „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego) w kontekście pomnika upamiętniającego rzeź wołyńską.

  W Toruniu ma stanąć pomnik upamiętniający rzeź wołyńską autorstwa Andrzeja Pityńskiego. Stanisław Srokowski, nawiązując do kontrowersyjnych komentarzy w tej sprawie, powiedział, że „podstawowym problemem jest tutaj atakowanie prawdy”.

  – Akurat na ten temat mam dość sporą wiedzę, bo kiedy miałem 8 lat (…) byłem świadkiem tych mordów, które trzeba nazwać jednoznacznie jako ludobójstwo, a więc dzieci wbijane na sztachety, dzieci przybijane gwoździami do drzwi, drzewa czy do czegokolwiek innego – to wtedy niestety było tragicznym posiewem tej straszliwej ideologii ukraińskiego nazizmu. Ja to nazywam nazizmem, bo oni się wzorowali trochę na Hitlerze i w tej chwili mamy taki problem, jak sobie poradzić z tą straszliwą prawdą, która przez ponad siedemdziesiąt lat była ukrywana, albo zamiatana pod dywan – mówił poeta.

  Pisarz zaznaczył, że „przez siedemdziesiąt lat właściwie nie mogliśmy się doczekać jakiegoś wielkiego, świetnego artystycznie, dobrze przygotowanego pomnika, który by wyrażał tamtą tragedię. Jest sporo różnych takich pomników, tablic pamiątkowych, a nie było takiego – powiedziałbym – monumentalnego dzieła”.

  – I oto w tej chwili mamy monumentalne dzieło. Znakomity i – w moim przekonaniu – świetnie przygotowany artystycznie. Myślę, że ci, którzy go atakują, to nie robią tego dlatego, że to jest – jak powiadają – kicz czy nieudana rzeźba, tylko atakują dlatego, że chcą znowu zablokować dostęp do prawdy – wskazał publicysta.

  Jeżeli przyjrzymy się historii ludzkości, to zawsze był problem z wielkimi dziełami sztuki. Zawsze, jak gdyby one przekraczały swoją epokę i wyznaczały jakąś taką dalszą perspektywę. (…) Stawiamy sobie pytanie, jak przedstawić obraz tragiczny, obraz palenia, mordowania, odcinania głów, jak sztuka ma sobie z tym poradzić, jeżeli ma być sztuką realistyczną i w miarę wielką? Musi sobie poradzić tak, jak do tej pory sobie radziła sztuka w ogóle światowa – powiedział Stanisław Srokowski.

  – Sztuka musi się zmierzyć ze śmiercią, z przerażeniem, bólem, cierpieniem. Sztuka musi pokazać i nas jak gdyby uczulić na to, że w świecie jest coś strasznego. Musimy być przygotowani na otwieranie tych strasznych scen, żeby się one nigdy nie powtórzyły. Jak ma człowiek, ludzkość, naród być przygotowany, wrażliwy, uczulony na zgrozę, na nieszczęście? Trzeba mu to pokazać – podkreślił.

  – Ja myślę, że tutaj są po prostu ludzie złej woli, którzy chcą zabić, zniszczyć, stłamsić prawdę w zarodku. To nie jest pierwszy przypadek. Ja już od lat zajmuję się problematyką kresową, napisałem sporo książek na ten temat i zawsze, kiedy tylko ukazała się moja książka, był lament „A po co pokazywać? Po co drażnić? Po co rozdzierać rany? Niech to jeszcze poczeka”. Nie można czekać ze sprawiedliwością – dodał.

  Pisarz podziękował również „za ideę powołania tego pomnika do życia, bo on może czynić tylko dobro, nie czyni żadnego zła. Ludzie, którzy będą na niego patrzeć, to będą ludzie, którzy będą mówili sobie: >>Boże, nigdy więcej. Zdarzyło się coś strasznego, nie chcemy, żeby się to powtórzyło
 • Krzysztof Podgórski: Odrażające ludobójstwo nie uzasadnia pomnika budzącego emocje?
  https://ddtorun.pl/pl/r-news/13381
 • Spieszmy się oglądać interesujące nas filmy, tak szybko znikają!wolna i demokratyczna????
  http://prawy.pl/63498-znikaja-niewygodne-filmy/
 • @trojanka 10:16:26
  Ciekawe komentarze pod artykułem!!
 • 1* - bo ten pomnik nie jest znakiem umiłowania prawdy, ale znakiem zafałszowywania historii
  Pomnik polskim ofiarom ukraińskiego ludobójstwa należy się bezsprzecznie i jest to poza wszelką dyskusją.

  Jednak to, co dzieje się wokół pomnika, a więc odznaczanie go przez niejakiego A.Dudę, byłego kapciowego syjonisty L.Kaczyńskiego, hipokrytę wspierającego żydo-banderowskie władze Ukrainy, wypełniającego w ten sposób polityczny testament antyPolaka i syjonisty L.Kaczyńskiego, to najzwyklejsza hucpa.

  Przypomnę fragment z "Requiem dla prezydenta":

  Prezydencie Lechu Kaczyński

  Zlekceważyłeś uroczystość ku czci setek tysięcy polskich ofiar pomordowanych przez barbarzyńców z UPA, a zaszczyciłeś swoją obecnością zjazd Ukraińców w Sopocie.

  Panie Prezydencie – pamiętamy.

  za: https://wiernipolsce1.wordpress.com/2015/04/10/l-kaczynskiego-za-zaslugi-dla-polski-usunac-z-wawelu/comment-page-1/


  Treść pomnika zakłamuje historię Polski i ludobójstwa na Polakach, ale i także na Ukraińcach.
  Krzyż - symbol żydo-katolickiej religii, symbol żydo-katolickiego Kościoła, to symbol organizacji, która była inicjatorem grabieży i ludobójstwa (Unia Brzeska 1596r.) na Ukraińcach i przyczyniła się do ukraińskiego odwetu na Polakach.
  Polityka żydo-katolickiego Kościoła nigdy nie uległa zmianie, bo już na początku XXI wieku żydo-katolicki Kościół udzielił wsparcia żydo-banderowskiej rebelii na Ukrainie.

  za: http://wps.neon24.pl.neon24.pl/post/136748,polacy-ukraincy-slowianie-kto-miedzy-nas-sieje-nienawisc

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

TAGI