Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
238 postów 268 komentarzy

GŁOS KRESOWIAN, ŚWIADKÓW ZAGŁADY

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

WSPIERAMY NOWELIZACJĘ USTAWY IPN - Podpisali ocaleni z ukraińskiego ludobójstwa.

My, Kresowianie, do dziś odczuwamy straszliwe zbrodnie z czasów wojny. Widzimy przed oczami spalone wsie i osiedla, domy i zabudowania gospodarcze, martwe ciała naszych ojców, matek, braci, sióstr i dzieci. Widzimy wydłubane oczy i odcięte języki, odrąbane siekierami głowy i przekłute widłami ciała. Widzimy rzeki polskiej krwi. Tego widoku nigdy nie zapomnimy. Wciąż w naszych uszach brzmi przerażający krzyk ukraińskich sąsiadów : „Smert Lacham!”. Wciąż słyszymy, jak wyrzynając nas, wołają „Sława Ukrainie!” i odpowiadają, „Herojom sława”. Mordowali pod osłoną nocy, ale i w dzień, napadali na kościoły pełne wiernych i wycinali w pień, wyciągali z kołysek niemowlęta i wrzucali do ognia, a mężczyznom zdzierali z pleców skórę. I nigdy nie zostali za to ukarani. Mordowali też Żydów, Ormian, Rosjan, Czechów i Cyganów. Zaś ich przywódcy, Stepan Bandera, Roman Szuchewycz, Dmytro Kłaczkiwski, Mykoła Łebed’, najwięksi mordercy i organizatorzy tego straszliwego ludobójstwa, stali się dzisiaj bohaterami Ukrainy. Nie pojmujemy, jak kaci i zbrodniarze, mogą być czczeni i wznoszeni na cokoły. A widzimy ich pomniki w wielu miastach współczesnej Ukrainy. Dlatego kategorycznie żądamy ukarania zbrodniarzy. A przede wszystkim żądamy kar za kłamstwa i fałszowanie naszej historii. Żądamy nazywania prawdy po imieniu. Zbrodnia była zbrodnią. Ufamy, że nowelizacja ustawy o IPN, jako aktu dziejowej sprawiedliwości, zablokuje wszelkie kłamstwa i manipulacje w sprawie ukraińskiego ludobójstwa.

Martwią nas tylko ostatnie doniesienia, że nowelizacja ustawy o IPN może być zagrożona. Niepokoją wypowiedzi marszałka Senatu, Stanisława Karczewskiego, a także niektórych innych polityków i ludzi nauki, którzy pod naciskiem obcych sił, wydają się wycofywać z wcześniejszych ustaleń.

Oświadczamy z całą mocą, że wszelkie blokowanie i ograniczanie siły sprawczej tej ustawy, spotka się z naszym ostrym sprzeciwem i potępieniem. Byłby to akt wrogi wobec Narodu polskiego oraz wobec Prawdy historycznej. I na dziesięciolecia skompromitowałby polskie państwo i jego obecne polityczne elity. Wierzymy, że ośrodki władzy nie pozwolą na ryzykowne granie tragicznymi losami naszych rodaków i odrzucą wszelkie zakusy zniwelowania lub osłabienia tego akt prawnego.

Pragniemy też zwrócić uwagę, że wycofanie się z nowelizacji ustawy osłabi siłę moralną Polski w świecie i znacznie pomniejszy wagę i znaczenie aktualnego układu władzy, nie przynosząc żadnych realnych korzyści. Nie należy się łudzić, że ataki na Polskę ustaną. Znajdzie się każdy inny pretekst, by państwo polskie osłabić, a kryzys pogłębić.

Żądamy zachowania nowelizacji Ustawy o IPN w tym kształcie, w jakim została uchwalona. Ostrzegamy równocześnie, że wycofanie ustawy uderzy w polską racje stanu, na co środowiska kresowe nie mogą się zgodzić.

Prawda jest święta!

PODPISALI ŚWIADKOWIE HISTORII

Janina Kalinowska z d. Sokół , ur. w Uściługu, pow Włodzimierz, woj.Wołyń

Stanisław Srokowski, Hnilcze, pow. Podhajce, woj. Tarnopol

Feliks Trusiewicz, Obórki, pow. Łuck, woj. Wołyń

Wacław Moroziński, Horodynie, pow. Szczurzyn, woj. Wołyń

Rozalia Wiwlosz, Teresin gm. Werba, pow. Włodzimierz Woł, woj.Wołyń /rodowe nazwisko Bojko/

Alfreda Magdziak zd. Kiciak, Dubienka, od1928 r zam. Jasiniec pow. Horochów, woj. Wołyń.

Zofia Szwal Janina, Orzeszyna, pow. Włodzimierz Woł., woj. Wołyń

Stanisława Mogielnicka, zd. Ziemińska, Zagaje, pow. Horochów, woj. Wołyń

Franciszka Chomicka, kolonia Marcelina, gromada Szczekiczyn, gmina Międzyrzec, powiat Równe, woj. wołyńskie, parafia Niewirków

Janina Kilian, z d.Herzog, Pohorce, pow. Rudki, woj. lwowskie.

Stanisław Soroczyński urodzony w Woronczynie, powiat Łuck, województwo Wołyńskie

(dziś mieszkaniec Elbląga)

Witold Grodziewicz* urodzony Sarny nad Słuczem, województwo Wołyńskie ( dziś mieszkaniec Elbląga )

 

 

* - Za dwa tygodnie będziemy nagrywać kolejne świadectwo do przygotowywanego przez nas filmu pt. ,,KRESY WE KRWI POLSKIEJ UTOPIONE'', ocalonego z banderowskiego ludobójstwa na Wołyniu, dziś mieszkańca naszego miasta, Pana Witolda Grodziewicza

KOMENTARZE

  • Nie podawajcie nazwisk przed nagraniem świadectw, bo..
    kto to może wiedzieć czy jakieś siły nie będą chciały, na różne sposoby, nie dopuścić do dokonania tych nagrań

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031