Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
262 posty 345 komentarzy

Największa legenda Kresów

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Jeszcze trochę, a ostatni naoczni świadkowie ukraińskiego ludobójstwa odejdą do wieczności, a wtedy zaczną triumfować apostołowie kłamstwa, potomkowie ukraińskich zwyrodniałych zbrodniarzy z OUN - UPA.

Dziś kilka minut przed godziną 11 Pani profesor Lucyna Kulińska poinformowała mnie, że wczoraj zmarł w Warszawie w wieku 93 lat profesor Jacek Edward Wilczur. Najwybitniejszy, obok śp. profesora Edwarda Prusa znawca Kresów oraz tematyki ideologii Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i zbrodni dokonanych na Narodzie Polskim przez ukraińskich szowinistów spod znaku tryzuba, ukraińskich formacji zagłady w służbie III Rzeszy, a także przez  litewskich i łotewskich zbrodniarzy wojennych, których ściganiu poświęcił potem całą resztę swego życia. Odszedł do wieczności człowiek naprawdę wielki i niezłomny w najlepszym tych słów znaczeniu. Największa legenda polskich Kresów! 

 

 Jacek Edward Wilczur urodzony 25 grudnia 1925 r we Lwowie

W czasie minionej wojny i okupacji Lwowa wraz z grupą dzieci rozbijał i okradał niemieckie wagony towarowe i magazyny wojskowe, otrzymując w ten sposób całą rodzinę. Dwukrotnie aresztowany. Osadzony i skazany na karę śmierci, odbity z więzienia w przededniu egzekucji. Całą rodzinę stracił podczas wojny. Ojciec, który był z pochodzenia niemcem, został zakatowany przez hitlerowców za odmowę wszelkiej współpracy z niemieckim okupantem. Matkę rozstrzelano w 1942 roku, a dwóch młodszych braci bliźniaków, ukraińska policja zakatowała na śmierć, dosłownie na krwawą miazgę w biały dzień, na jednej z ulic Lwowa w 1941 roku, za to tylko, że mówili między sobą po polsku.

W wieku 16 lat na swoją prośbę został wcielony do grupy egzekucyjnej, w której wykonywał wydane przez podziemne sądy wyroki śmierci na nazistach, kolaborantach oraz pospolitych przestępcach.

Był jednym z najmłodszych żołnierzy Zgrupowań Partyzanckich Kedywu Armii Krajowej w okręgu radomsko-kielieckim „Jodła” pod dowództwem Jana Piwnika ps. „Ponury” walczącego w Górach Świętokrzyskich oraz oddziału Specjalnego Batalionów Chłopskich.

Dwukrotnie ranny w bezpośrednich starciach z Niemcami, dwukrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych. Dwukrotnie został skazany na karę śmierci i trafił do celi śmierci.

Po wojnie ukończył dwie wyższe uczelnie, uzyskał doktorat na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego.Doktorat uzyskał na Wydziale Historycznym UW. Pracował w Głównej Komisji Badań Zbrodni w Polsce. W latach sześćdziesiątych eksplorował poniemiecki, podziemny kompleks Riese w Górach Sowich na Dolnym Śląsku. Przesłuchiwał tam świadków oraz badał przeznaczenie tego największego projektu górniczo-budowlanego hitlerowskich Niemiec. Członkowie zespołu profesora Wilczura, zbadali dostępne podziemia kompleksu Riese, zebrali zeznania żyjących wówczas jeszcze świadków. Dokonali również ekshumacji masowych mogił na terenie Walimia, w których Niemcy pochowali głównie jeńców włoskich i radzieckich.

Brał również udział w poszukiwaniu zrabowanej przez nazistów i do dzisiaj zaginionej Bursztynowej Komnaty. Opublikował w kraju i za granicą 23 książki poświęcone II wojnie światowej, ludobójstwu hitlerowskiemu oraz ok. 2000 artykułów, z czego ok. 600 poświęconych zagładzie narodów polskiego i żydowskiego, losom więźniów i jeńców wojennych w obozach niemieckich. Wykładowca akademicki - specjalista w zakresie niemcoznawstwa, dziejów Ukrainy i Litwy w latach II wojny światowej.

Świadek oskarżenia na procesie ukraińskiego potwora z Sobiboru i Treblinki II Iwana ,, Groźnego'' Demianiuka, członka zbrodniczej ukraińskiej formacji ,,Czarnych kurków'', wachmanów SS, strażników w niemieckich obozach zagłady, do którego skazania na śmierć przyczynił się na jego procesie przed sądem w Jerozolimie, w kwietniu 1988.

             Cześć jego pamięci!

Jacek Boki - Elbląg 26 wrzesień 2018 r.

 

Źródła:

Zmarł Jacek Wilczur, żołnierz Armii Krajowej, badacz kompleksu Riese w Górach Sowich

http://walbrzych.naszemiasto.pl/artykul/zmarl-jacek-wilczur-zolnierz-armii-krajowej-badacz,4815691,art,t,id,tm.html

Profesor Jacek Wilczur

http://fundacjashwojskapolskiego.pl/zarzad/jacek-wilczur/

DO NIEBA NIE MOŻNA OD RAZU

http://www.lwow.com.pl/wilczur/do-nieba.html

Raport Wilczura - Wydawnictwo Technol - Kraków 2010 r.

KOMENTARZE

 • @Autor
  Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie,
  a światłość wiekuista niechaj mu świeci.
  Niech odpoczywa w pokoju.
  Amen.
 • Kolejna "legenda" ubabrana w ludzkiej krwi.
  ...której ten wstrętny PRL pozwolił się wykształcić, robić karierę.
  "badacz" gór Sowich, poszukiwacz Bursztynowej komnaty ?
  Jak robił to oficjalnie to musiał mieć zezwolenie od PRLu a to był sprawa służb specjalnych czyli musiał współpracować ze służbami specjalnymi PRLu.
  Innem możliwości nie było zwłaszcza że robił to jawnie.

  Sam fakt że robił karierę w PRLu z przeszłością kata AK i człowieka "Burego"
  już oznacza tylko jedno.. musiał współpracować ze służbami PRLu.

  i ten fakt czyni z niego człowieka .. nawróconego.

  Wczorajsza moja opinia była chyba pochopna... nie doceniłem jago nawrócenia się i rzetelnej współpracy ze służbami Państwa Polskiego w czasach PRLu.
  Pracował dla Polski ludowej i chwała mu za to.
 • @
  Niech odpoczywa w spokoju.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031