Gorące tematy: Ruch Oporu 2020 Antypartia Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
230 postów 249 komentarzy

Powinni dać się wymordować?!

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Kilka refleksji (na gorąco) po przeczytaniu tekstu Sławomira Cenckiewicza „Bolszewicy z Birczy” „Historia Do Rzeczy” nr 1 (59) /2018

 

Autor  -  Dr.hab. Andrzej Zapałowski

Na zdjęciu: oficer KBW przesłuchuje ujętych członków UPA

1. Nikt nigdy nie twierdził, że obroną Birczy dowodzili byli żołnierze AK jak sugeruje autor. Jak mogli dowodzić w 1946 roku w drugim roku utrwalania komunizmu? My mówimy, ze w obronie brali udział byli żołnierze AK w ramach WP, milicji i samoobrony.

2. Sławomir Cenckiewicz pisze, że „…o tyle nie może być mowy o tym, że spontanicznie utworzyli oni zalążki „polskiej władzy i wojska” w celu obrony Birczy przed Ukraińcami”. Tutaj należy wziąć duży wdech, aby nikogo nie obrazić. Mówiąc najdelikatniej, a kim w przytłaczającej większości obrońcy byli- Rosjanami? Byli Polakami, którzy w ówczesnych warunkach i na ówczesnych zasadach walczyli o Polskę na tych terenach o życie tamtejszej ludności – to mało!!!!!

3. Sławomir Cenckiewicz w swoim tekście sprowadza „akcję ukraińską” na tym terenie do przesiedlenia ludności w ramach umowy PKWN z ZSRR i to pisze zawodowy historyk??? To on nie zna założeń programowych OUN i UPA w stosunku do tych terenów? To on nie wie co na tych terenach było już od wiosny 1944 roku? To jest po prostu porażające! Człowieku nie przeskakuj z Wałęsy do UPA bez zapoznania się z problematyką!

4. Czy fakt dowodzenia przez Sowietów dyskredytuje bohaterstwo obrońców Birczy? Co oni mogli sobie wybierać wówczas kto nimi będzie dowodził? W większości dowodzili Sowieci, tak jak na froncie w 1944 i 1945 roku i to wie każdy przeciętny uczeń w gimnazjum. To nie jest nic odkrywczego.

5. W tamtym czasie każda jednostka WP będąca pod jurysdykcją rządu RP na uchodźstwie zrobiłaby to samo! Walczyłaby z UPA i broniła ludności i tych ziem dla Polski.

6. Sławomir Cenckiewicz cytuje dokument o próbach porozumienia AK, NSZ i UPA na tym terenie jako co? Kierunkowy i programowy cel walki o banderowską niepodległą Ukrainę na terytorium Polski, czego kategorycznie nie uznawał rząd polski w Londynie!Co za idiotyzm! Wystarczy poczytać dokumenty Podokręgu Rzeszowskiego Delegatury Sił Zbrojnych i jego stanowisko w sprawie próby tego porozumienia. To Oddziały Leśne „Warty” w Hucie Poręby-Siedliska w maju 1945 r. prowadziły rozmowy z UPA (kilka miesięcy przed pierwszym napadem na Birczę). Kierownictwo podziemia niepodległościowego na Rzeszowszczyźnie kategorycznie tego zakazało i uznało za nieważne,a oddziały „Warty” brały udział w akcjach odwetowych na wsie ukraińskie. To wie każdy regionalny niezawodowy historyk.

Moje uwagi mają charakter hasłowy, ale przede wszystkim poraża nierozumienie podstawowego celu, a mianowicie tego, że obrońcy Birczy ochronili życie setek cywilów tam się chroniących.Nieświadomie, w większości bronili także polskości tych ziem. I tylko za to należy im się chwała. Pod jakim dowództwem to robili nie jest w tym wypadku istotne, bo nie mieli na to wpływu. Proszę powiedzieć obrońcom wiosek na Wołyniu, że to hańba, że broniono ich korzystając z pomocy sowieckiej partyzantki. Że powinni się tego wstydzić i dać wymordować!

My czcimy obrońców Polski i Polaków. Rozumienie tego jest papierkiem lakmusowym rozumienia sytuacji na tych ziemiach w tamtym czasie. Podkarpacie zawsze będzie czciło obrońców Birczy!

Źródła:

Zapałowski: Powinni dać się wymordować?!

https://konserwatyzm.pl/zapalowski-powinni-dac-sie-wymordowac/

http://www.mysl-polska.pl/1430

KOMENTARZE

 • Dla
  Cenckiewicza ważne jest to, że płk Kukliński służył Amerykanom, nic go nie obchodzi, że po przewerbowaniu się pułkownika nadal ileś tam rakiet było wycelowanych w PRL.
 • @zbig71 20:10:35
  Raczej pan każe , sługa musi .Salut. https://www.youtube.com/watch?v=uO0y8rhGavk
 • Oczywiście gdyby wtedy taki Cenckiewicz miał cokolwiek do powiedzenia, w sprawie obrony polskiej ludności, ich dzieci i starców
  oraz dobytku, to wynika z tego że zabroniłby im się bronić!
  Ogarniętym przerażeniem ludziom,żyjącym w niewyobrażalnym strachu w każdej minucie ,przed ukraińsko banderowskimi psychopatycznymi potworami, nasłuchującymi w napięciu wszelkich odgłosów z okolicy,pan Cenckiewicz radziłby, ba żądałby aby położyli się na podłodze,odsłonili szyje , obok ułożyli swoje dzieciaki, wyjęli wszelkie kosztowności, ściągnęli obrączki z palców i oczekiwali ze spokojem na śmierć!!wcześniej naostrzyli kołki w płocie i przygotowali wiechcie do podpalenia budynków!
  Jak śmieli błagać o pomoc, w dodatku niewłaściwych wojskowych, jak śmieli dziękować za uratowanie życia swoim dzieciom i swojego!!To godne potępienia!
  Tak postąpiliby polscy patrioci,np. pan Cenckiewicz i jego rodzina , a nie jakieś zdradzieckie mordy!

  https://www.facebook.com/ladujdziadu/posts/s%C5%82awomir-cenckiewicz-prywatnie-wnuk-powojennego-ubeka-mieczys%C5%82awa-oraz-syn-prlow/426125344250361/

  http://kontrowersje.net/cenckiewicz_won_z_ipn_i_wbh

  PS. Nie jestem wielbicielką Wałęsy!!
 • @trojanka 20:54:24
  A powinni wyglądać tak!!
  https://polskatimes.pl/nabici-na-pal-spaleni-w-kosciele-zarabani-siekierami-siedem-relacji-z-wolynia/ga/10648812/zd/20200068

  Potem otoczyli wieś. Zatrzymywali każdego, kto chciał przez nią przejechać. Następnie powiedzieli Polakom, że osada ma być niebawem kontrolowana przez hitlerowców. Wobec tego, by uniknęli zemsty za udzielanie pomocy partyzantom, lepiej będzie jak położą się na ziemi i dadzą się związać. Wtedy Niemcy wezmą ich za „ofiary bandytów” i darują im winę. Polacy, na swoje nieszczęście, spełnili to polecenie.

  CZYTAJ TAKŻE: Rzeź wołyńska i jej apogeum: krwawa niedziela 11 lipca ’43

  Był to podstęp. Spętanych i bezbronnych ludzi bojówkarze UPA zarąbywali siekierami i zakuwali nożami
 • Cenckiewicz to taki pisowski hunwejbin
  Cenckiewicz zna się na aktach SB i UB i na niczym więcej. On nie potrafi zrozumieć, że esbeckie archiwa to nie są jedyne źródła nt. historii II wojny światowej, więc aby się wypowiadać w tej materii, należy szukać nie tylko w archiwach SB, ale także w innych miejscach.

  Dlatego pisze on tego rodzaju głupoty.
 • @jazmig 21:56:17
  Ten nic nie zrobił w sprawie Gibraltaru . Następny resortowy gamoń , prawda ?. https://www.focus.pl/media/cache/default_view/uploads/media/default/0001/18/c2a36564422f0ffac1b2fcfd3df1f371c8750ba8.jpeg
 • @zbig71 20:10:35
  Cenckiewicz to typowy przyklad karierowicza. Kieruje sie kulawym instynktem z nadzieja na kolejny zastrzyk kasy za brednie.
 • Jurgielt.
  Ja tam nie wierzę w przypadki.
  Jurgielt to przecież tradycja polska, nieprawdaż.
 • Cenckiewicz to skrajna extrema
  Dla takich jak on nie licz`a się fakty czy prawda historyczna..
  To żaden historyk to skrajny propagandzista na usługach rządzącej mafii żydowskiej.
  To taki mentalny bliźniak Macierewicza...Błaszczaka i innych podobnych dziwolągów moralnych.

  Aż dziw bierze jak można mieć tak pokręconą moralność i przyzwoitość.
  To patologia i to patologia groźna dla otoczenia i nie tylko bliskiego otoczenia.
  Kto lansuje i usadawia na stołkach takie patologiczne kreatury moralne ?
  To takie "osoby" definiują obraz władzy które je promuje do działalności publicznej.

  PO i PIS to jedno wrogie Narodowi Polskiemu szambo.
  Obudź się Narodzie... na ambonie urzędnicy (agenci) Watykanu ci tego nie powiedzą.
 • @jazmig 21:56:17
  Cenckiewicz to dobry przykład polityki globalnej mafii żydowskiej.
  Oni nie mają żadnych ograniczeń, skrupułów... każdego idiotę który jest da nich pożyteczny wykorzystają..

  Na szerszą skale przykłady...
  W Polsce wykorzystują katolików jak pożytecznych idiotów wasali Watykanu
  W Jugosławii wykorzystują islamistów z Bośni i Kosowa.
  W Rosji Islamistów z Czeczenii
  W Syrii skrajnych islamistów (ISIS..)
  W Syrii skrajnych komunistów Kurdyjskich...
  Na Ukrainie skrajnych nazistów czyli banderowców..

  Jak widać globalna mafią wykorzystuje dla swoich celów najgorsze zbrodnicze elementy na całym świecie.
  A to nie wszystko... mafia lansuje pedofili, zboczeńców bo ich łatwo trzymać za twarz i łatwo nagradzać (pozwalając im na realizację swoich zboczeń...)

  Ta globalna mafia żydowska wszystkich traktuje instrumentalnie.
  Jedynym czego pragnie to władza absolutna nad światem.
  I dopiero wtedy mafia pokaże prawdziwe oblicze...
  wtedy zdecyduje komu wolno żyć a kto jest jej zbędny..
  Teraz w drodze po władzę nad światem "brata" się z każdym kto chce dla tej mafii pracować (mordować, podbijać, terroryzować)
  I stąd się biorą takie skrajne patologiczne kreatury na różnych stołkach
  które są ważne dla realizacji interesów tej globalnej mafii.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930    

TAGI