Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
262 posty 345 komentarzy

Elbląg: Ukrainiec wyrwał i znieważył polską flagę

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Elbląg: Ukrainiec wyrwał i znieważył polską flagę z Ronda Obrońców Birczy. O karze zdecyduje sąd

Obywatel Ukrainy, który kilka miesięcy temu wyrwał polską flagę z Ronda im. Obrońców Birczy w Elblągu, wrzucił do śmietnika i próbował podpalić, przyznał się do winy. Jego sprawa trafiła do sądu, grozi mu grzywna, kara ograniczenia wolności albo do roku więzienia.

Rok temu, 13 października 2018 roku, na kilka godzin przed oficjalnym otwarciem Ronda Obrońców Birczy w Elblągu, tzw. ,,nieznani sprawcy'' dokonali haniebnej profanacji inskrypcji na tablicy ronda, wymalowując na słowie Birczy za pomocą wcześniej przygotowanego szablonu słowo ubecji. Teraz 19 czerwca wyrwano ustawioną przeze mnie i radnego z SLD Andrzeja Tomczyńskiego na rondzie, biało czerwoną flagę łamiąc drzewiec na kawałki, a samą flagę usiłując podpalić, a następnie wyrzucając ją do śmietnika. Dziś okazało się, że falgę wyrwali i zniszczyli UKRAIŃCY mieszkający w Elblągu. Kiedy dokonano natomiast profanacji tablicy ronda, już wtedy byłem pewien, że zrobili to mieszkający w naszym mieście ukraińcy. Dziś jak widać na powyższym przykładzie moje ówczesne podejrzenia sprawstwa znieważenia wówczas samego ronda, z obecnymi sprawcami zniszczenia polskiej flagi narodowej nabierają dziś niemal stu procentowej pewności. Ja długo będziemy to wszystko jeszcze tolerować? Inną kwestią jest wysokość kary grożąca sprawcom za shańbienie i zniszczenie polskiej falgi. Grzywna lub rok pozbawienia wolności. To czysta kpina! W Turcji za znieważenie ich flagi narodowej kara może wynieść nawet do 20 lat ciężkich robót, tak jak miało to miejsce w przypadku pewnej mieszkanki Ankary, lewicowej działaczki, która na początku lat 90tych ubiegłego wieku publicznie spaliła wówczas turecką flagę na jednej z ulic stolicy Turcji. Następnego dnia za ten czyn dostała wyrok 22 lat bezwzględnego pozbawienia wolności bez prawa do odwołania się od zasądzonej kary, a wyrok wszedł w życie natychmiast po jego ogłoszeniu. To ta różnica między państwem poważnym, a fasadowym Bantustanem, jakim jest dziś obecna tzw. III RP.

Jacek Boki

________________________________________________________________________________

Do skandalicznego zdarzenia doszło w styczniu tego roku, ale lokalne, elbląskie media szerzej piszą o sprawie teraz, gdyż Prokuratura Okręgowa w Elblągu zakończyła postępowanie. Toczyło się ono oficjalnie w sprawie publicznego usunięcia, zniszczenia i znieważenia flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Tydzień temu materiały sprawy przeciwko obywatelowi Ukrainy skierowano do Sądu Okręgowego w Elblągu.

Do zdarzenia doszło w styczniu 2019 roku w Elblągu. Uczestniczył w tym będący pod wpływem alkoholu podejrzany-sprawca, wraz z z inną, współdziałającą z nim osobą. Gdy znaleźli się przy Rondzie Obrońców Birczy, Ukrainiec wyrwał polską flagę umieszczoną na rondzie. Następnie złamał drzewiec, a flagę wrzucił do śmietnika. Obaj próbowali ją jeszcze podpalić.

Sprawca przyznał się do zarzucanego mu przestępstwa. Zgodn ozbawienia wolności do 1 roku.

Należy zaznaczyć, że z Ronda Obrońców Birczy w Elblągu, uroczyście odsłoniętego w październiku 2018 roku, w dniu 1 stycznia bez żadnego powiadomienia usunięto biało-czerwoną flagę, postawioną przez Jacka Bokiego, inicjatora i głównego organizatora na rzecz upamiętnienia polskich żołnierzy, którzy bronili Birczy przed UPA. Część mieszkańców podejrzewała, że mogli za tym stać Ukraińcy. Jednocześnie, lokalne władze twierdziły, że ustawiona tam wcześniej polska flaga „może zagrażać bezpieczeństwu” ruchu na rondzie. Panu Bokiemu zagrożono nawet, że jeśli ponownie sam ustawi flagę, mogą mu grozić konsekwencje karne.

Później, mimo początkowo pozytywnej opinii Instytutu Pamięci Narodowej, lokalne władze, szczególnie związane z SLD, blokowały ustawienie na rondzie specjalnej tablicy informacyjnej na temat obrony Birczy oraz ludobójstwa wołyńsko-małopolskiego. W czerwcu br. warszawska centralna IPN odmówiła jednak Bokiemu umieszczenia tablicy z zaproponowaną przez niego treścią napisu. Pismo było sygnowane przez Adama Siwka, dyrektora Biura Upamiętnień Walk i Męczeństwa IPN. Zdaniem inicjatora akcji, również oddział IPN w Gdańsku, który wcześniej był przychylnie nastawiony do tej inicjatywy, obecnie ignoruje temat i najwyraźniej nie kwapi się do postawienia tablicy. Władze Elbląga w żaden sposób nie wspierają tej inicjatywy.

— Sprawca przyznał się do zarzucanego mu przestępstwa — dodaje prokurator Piotrowska. — Sprawca podlega karze grzywny , karze ograniczenia wolności albo karze pozbawienia wolności do 1 roku.

To niestety nie jedyny tego typu incydent w Elblągu.

— W czerwcu tego roku po raz kolejny zdewastowano elewację budynku, zabytkowego, wpisanego do rejestru zabytków — poinformował miejscowy poseł Jerzy Wilk. — Tym razem jednak zniszczono też flagi państwowe, które wisiały na elewacji budynku. Mam nadzieję, że to nie są działania polityczne, ale zwykły wandalizm, jednak jak widać, powtarza się to cyklicznie. Sprawa trafiła na policję, mam nadzieję, że sprawcy zostaną złapani, gdyż to nie jest już tylko wykroczenie, ale przestępstwo.

Jak poinformował kom. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Elblągu, zdarzenie to miało miejsce 11 czerwca 2019 roku i jest prowadzone postępowanie o przestępstwo z art. 137 Kodeksu Karnego – a więc z rozdziału „Przestępstwa przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej”.

Elbląg: sprofanowano tablicę na Rondzie Obrońców Birczy [+FOTO]

Źródła:

https://kresy.pl/wydarzenia/elblag-ukrainiec-wyrwal-i-zniewazyl-polska-flage-z-ronda-obroncow-birczy-o-karze-zdecyduje-sad/

Za znieważenie polskiej flagi może trafić do więzienia

https://www.portel.pl/wiadomosci/za-zniewazenie-polskiej-flagi-moze-trafic-do-wiezienia/113015

Obcokrajowiec znieważył polską flagę. Grozi mu rok za kratkami

http://dziennikelblaski.pl/597482,Obcokrajowiec-zniewazyl-polska-flage-Grozi-mu-rok-za-kratkami.html

Elbląg: Ukrainiec znieważył flagę RP. Akt oskarżenia trafił do sądu

https://info.elblag.pl/37,58789,Elblag-Ukrainiec-zniewazyl-flage-RP-Akt-oskarzenia-trafil-do-sadu.html#ixzz5uZGShTL3

KOMENTARZE

 • k..wa kara grzywny ?
  A dlaczego nie Grzywna i natychmiastowa deportacja bez prawa powrotu ?
  Dlaczego w Polsce trzymać jawnych wrogów Narodu Polskiego ?

  Niestety wiadomo dlaczego ... Polska to nie jest suwerenny kraj Polaków
  to kolonia a rządy są marionetkowe jak to w koloniach.
  Interes Narodu Polskiego w Polsce nie jest najważniejszy.
 • Powinna być deportacja
  z dożywotnim zakazem wjazdu do Polski.. A pewnie dostanie 600 zł grzywny i tyle.
  PiSiory nie pozwolą zrobić krzywdy swoim.
 • Głupi, głupszy ... Ukrainiec ?
  .
  - http://pppolsku.blogspot.com/2014/04/teksty.html#Ukrai

  Wielu Polaków jak wiemy stara się z nimi konkurować.

  - https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/06/kolonia-usa/

  od dwóch polkoleń.
 • @ Autor - 5*
  No, a teraz Polacy - nie, już nie Polacy, tylko polska społeczność międzynarodowa -, szybciutko do urn i głosować na PiS, PO i co tam jeszcze sanhedryn dopuści.

  Syjonistyczna zgnilizna rządząca w Polsce (PiS, PO, itp., itd.) wspiera przecież ukraiński żydo-banderowski reżim.
  Dokładnie to samo dotyczy legalizowania i propagowania Lgbt.

  To nie Ukraińców należy walić w mordę - ale czy polska społeczność międzynarodowa stojąca w cieniu krzyża to rozumie?
 • @Rzeczpospolita 15:17:09
  ZYdokomuna rzadzaca POlska uzywa Ukraincow jako kadyceusz...do macenia wsrod Polakow....
 • Umysłowa kastracja
  .
  @Rzeczpospolita 15:17:09

  Przykro to stwierdzić, ale zdurnienie Polaków osiągnęło niebezpieczny dla przetrwania narodu poziom, można stwierdzić masową kastrację umysłową.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031