Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
262 posty 345 komentarzy

80 rocznica Bitwy pod Birczą - relacja Pani Agaty Lalik

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Mówią, że my, Polacy lubimy czcić rocznice katastrof, bitew, ogólnie rzecz biorąc wszelkich bolesnych wydarzeń. Nie jest to prawdą. My Polacy mamy honor, szacunek do krwi, do odwagi, do poświęcenia.

W dniu 12 września 2019 r odbyła się uroczystość upamiętniająca nierozstrzygnięta bitwę pod Birczą. Dokładnie 80 lat temu, 12 września1939r. wojska polskie stoczyły wielogodzinną walkę z niemieckim najeźdźcą na Wzgórzu Chomińskim. Zespół Szkół w Birczy im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „HUBALA” oraz działające przy nim stowarzyszenie „ Tworzymy lepszą przyszłość”zajęło się przywróceniem i godnym upamiętnieniem miejsca jednej z największych bitew kampanii wrześniowej. Od czterech lat mając namacalny symbol jakim jest obelisk, możemy godnie obchodzić uroczystości związane z wydarzeniami heroicznej walki, odwagi i poświęcenia w obronie Ojczyzny.

Uroczystość rozpoczęła się od Mszy św. w birczańskim kościele, a następnie pod obeliskiem na wspomnianym już wzgórzu.

Rangę wydarzenia podniósł niewątpliwie udział Wojskowej Asysty Honorowej wystawionej przez żołnierzy 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich. Uroczyste złożenie meldunku, wciągnięcie na maszt flagi państwowej oraz odśpiewanie hymnu zapoczątkowało apel pamięci oraz hołd składany poległym bohaterom. Wystawiono poczty sztandarowe:

– Związku Kombatantów RP i byłych więźniów politycznych Koła Gminnego w Birczy

– Ochotniczej Straży Pożarnej w Birczy, – Koła Łowieckiego „Bór”,

– Szkoły Podstawowej im. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w Birczy,

– Niepublicznej Szkoły Podstawowej im. bohaterów 30 Sudeckiego Pułku Piechoty w Kuźminie

– Szkoły Podstawowej im. Bł. Ks. Bronisława Markiewicza w Leszczawie Dolnej.

Przykładem patriotyzmu była godna zauważenia postawa jednego z uczniów, najmłodszego członka grupy rekonstrukcyjnej X D.O.C w Przemyślu, wytrwale trzymającego wartę w stroju z epoki.

Nie sposób wyliczyć przybyłych znamienitych gości, władz zarówno szczebla powiatowego jak i gminnego. Wspomnieniami podzielił się syn walczącego tutaj żołnierza Pan Jacek Paluch. Nie zabrakło mieszkańców- świadków historii, lokalnych patriotów, nauczycieli, mieszkańców, rodziców i uczniów szkoły w Birczy oraz z całej gminy. Złożono wiązanki kwiatów, zapalono znicze, oddano hołd .

Mówią, że my, Polacy lubimy czcić rocznice katastrof, bitew, ogólnie rzecz biorąc wszelkich bolesnych wydarzeń. Nie jest to prawdą. My Polacy mamy honor, szacunek do krwi, do odwagi, do poświęcenia. Wiemy i pamiętamy ile potu, łez i krwi zostało wylanych aby móc mówić w ojczystym języku. Pamięci nikt nam nie odbierze, jak i też wolności, która jest w sercu i umysłach. Składamy należny hołd wszystkim tym, dzięki którym tutaj jesteśmy. Pamięć jest także formą ostrzeżenia aby nigdy więcej nie miała miejsce jakakolwiek forma zniewolenia narodu i próba zagrabienia suwerenności i wolności. Tak, czcimy i czcić będziemy, bo mamy do tego prawo jak i moralny obowiązek. Patriotyzm zaczyna się w domu rodzinnym. Po przez patriotyzm lokalny, społeczny stajemy się świadomymi europejczykami mocno zakorzenionymi w wartościach własnego narodu.

TAKIE WZGÓRZE

Wróciłam w to miejsce

gdzie jeszcze przed chwilą

zaszeleściły biało-czerwone wstążki

gdzie róże omdlały

tak jak wasze ciała rozerwane pociskiem


W to miejsce

gdzie jeszcze słychać huk salwy honorowej

gdzie obelisk otulają lampki pamięci

gdzie skarga wojskowej melodii jeszcze płynie


Apel pamięci przywołał niezłomnych

szaleńców wolności

snuja się po wrześniowych łąkach

wskrzeszenie pamięcią


Zasłuchaj się w szept wiatru

niesie modlitwę z Kalwarii

snuje tęsknoty skargę

oraz przestrogę

aby ofiara nie była daremną

 

AGATA LALIK

 

Artykuł źródłowy:

http://kresywekrwi.blogspot.com/2019/09/80-rocznica-bitwy-pod-bircza-relacja.html

KOMENTARZE

 • Nie ma nic przeciwko
  upamiętnieniu potyczki z września 1939 roku w Birczy - jednak czy to nie jest próba przykrycia trzech ataków na owa birczę - banderowców?
  Wniosek?
  Banderssyny nie śpią i cały czas knują - jakby tu dzisiaj uśpić sieroty po Polsce.
 • Jak nigdy nie zaakcpetuję robienia szopki z historii
  i nie zgodzę się na teorię jakiejś Wielkiej Lechii, to pan Boki pisze wartościowe antybanderowskie teksty.
 • @Wican 09:55:59
  Szopkę z historii, to zrobili Panu zaborcy w XIX wieku i z poza tej szopki nic już nie jest Pan wstanie zobaczyć.
 • @Jabo 11:43:41
  Żałosne. Akurat Pan Boki na dowody istnienia Wielkiej Lechii to podawał źródła i opracowania głównie z XIX wieku. Czyli to jemu szopke zrobili zaborcy.Ja akurat potrafię analizowac źródła i określać epokę, w której byly pisane
 • Bitwa pod Birczą
  Obchody 80 rocznicy bitwy pod Birczą nie jest akcją przykrywania trzech ataków band UPA na Birczę w latach 1945 - 1946, ale upamiętnieniem bohaterskiej obrony tej miejscowości, bronionej przez Wojsko Polskie, które stoczyło tam bitwę z Niemcami, wspieranymi mało kto o tym dziś wie, przez tzw. Ukraiński Legion Samoobrony dowodzony przez Osypa Bojdunyka i Romana Sanguszkę, których celem w ich wspólnej inwazji na Polskę we wrześniu 1939 razem z Niemcami i Słowakami było zdobycie Przemyśła, a potem Lwowa. Miasteczkiem, które bezpośrednio stało wtedy na drodze ich marszu na Przemyśl i Lwów była... Bircza.
  Nieupamiętnienie tego poświęcenia żołnierzy Wojska Polskiego, broniących wówczas Birczy byłoby taką samą zdradą i zaprzaństwem, jakim byłby brak upamiętnienia wszystkich trzech ataków na Birczę dokonanych przez rezunów OUN-UPA sześć lat później.

  Co do istnienia państwa Polskiego na długo przed chrztem w roku 966, to fakt ten nie podlega dyskusji. Nie negojuą tego nawet uniwersyteccy profesorowie, bynajmniej nie będący w żaden sposób zwolennikami idei tzw. Wielkiej Lechii. Więc byłbym wdzięczny tym wszystkim wyznawcom ,,miszcza'' Michalkiewicza i jego ubeckich, mitomańskich rzygowin, takie proste pytanie, a mianowicie:

  Dlaczego moi drodzy Panowie niemal na wyścigi DEPRECJONUJECIE historię nie tylko własnej Ojczyzny i Narodu, że Jego historia zaczęła się dopiero w roku 966, a do tego czasu nasi przodkowie skakali jak małpy po drzewach posilając się bananami, bo tak wdrukował Wam to do głów prymitywny mitoman, oszczerca, a przy tym zwykły cham i naciągacz, co aż nadto wykazał dr. Zbigniew Kękuś.
  Więc przynajmniej wypadałoby się zastanowić nad tego rodzaju ,,autorytetami'.
 • Lechia
  Nie wiem czy Państwo to rozumiecie, że w ten sposób deprecjonujecie także samych siebie. I cieszycie się przy tym, że taki za przeproszeniem autorytet w taki prosty sposób przedstawił Was samych jako dzikusów, którzy dzięki zachodniej cywilizacji zostali uczłowieczeni i awansowali w drabinie cywilizacyjnej o szczebel wyżej, bo bez tego pozostalibyście nieokrzesanymi dzikusami. I o ironio losu wielu to nie tylko cieszy, ale daliby się za wypociny tego blagiera dosłownie pociąć. Choć wystarczy poczytać te jego wypociny, żeby zobaczyć jakie bzdury wypisywał wielokrotnie w tych swoich objawionych pismach, które po bliższym przyjrzeniu się im okazywały się zbiorem kłamstw i wymysłów, z których ten ,,geniusz'' wycofywał się nieudolnie okrakiem, że nikt tego nie zauważy i dalej będzie mógł kontynuować swoją karierę kolejnego polskojęzycznego Dyzmy.

  Pozdrawiam serdecznie
 • Dobra robota
  Chwała bohaterom

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031