Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
276 postów 411 komentarzy

Ubeckie rzygowiny ,,miszcza'' Michalkiewicza

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Jest broń straszniejsza niż oszczerstwo: to prawda - Charles-Maurice de Talleyrand

Znany wszystkim ,,miszcz'' Michalkiewicz oznajmił był kiedyś w trybie prawdy objawionej swoim wyznawcom, którym jak widać samodzielne posługiwanie się tym w co Stwórca wyposażył pod czaszką każdego człowieka, aby sam osobiście za pomocą tego ,,aparatu'' sprawdzał jak się rzeczy mają naprawdę, a nie co mu na dany temat wdrukują do głowy różne ,,miszcze'' Michalkiewicze , że wysuwanie wszelkiego rodzaju twierdzeń o istnieniu już nie tylko samej tzw. Wielkiej Lechii, ale samo udowadnianie tego, że przed rokiem 966 n.e. istniała na terenach obecnej Polski jakakolwiek cywilizacja, i jakikolwiek rodzaj państwowości, to rzecz jasna ubeckie rzygowiny, których celem jest plucie na kościół i... ZAKŁAMYWANIE HISTORII.

Znając ,,rzetelność'' dziennikarską i nie tylko tego mitomana i konfabulatora różnych historyjek, którymi karmii od wielu długich lat swoich niezbyt wymagających wyznawców, które w większości okazywały się stertą zwykłych bzdur pomielonych z niedorzecznymi bredniami, co udowodnił bez większego trudu dr. Zbigniew Kękuś, kolejna brednia wydalona przez tego pana, że każdy kto twierdzi, że na obecnych polskich ziemiach istniała bardzo dobrze rozwinięta cywilizacja, która oparta była na dobrze zorganizowanej państwowości i wysokiej kulturze, to wyłącznie ubeckie rzygowiny wrogów kościołą i fałszerzy historii, no bo przecież do roku 966, zanim nie dotarła do nas cywilizacja w jej ówczesnym zachodnim wydaniu, to polscy słowianie do tego czasu skakali po drzewach i wpieprzali szyszki, jak stwierdził to bohater trylogii Henryka Sienkiewicza, Jan Onufry Zagłoba, wyłuszczając swym interlokutorom przyczyny najazdu Szwedów na Polskę.

Przyjrzyjmy się zatem FAKTOM, a nie mitomańskim konfabulacjom ignoranta, którego nie wiedzieć czemu, wszelkie wywody, obojętnie na jaki by nie były temat, jego fani przyjmują ślepo i bez żadnego zastanowienia, jako prawdy objawione mu przez same niebiosa, a które w zderzeniu z niewygodnymi dlań argumentami, pokazują, że wywody tego pana to bredzenia ignoranta, które można podsumować jego własnym określeniem jako zwykłe, prymitywne plucie vulgo ,,ubeckie rzygowiny''.

Przeanalizujmy więc tylko kilka przykładów, czy przed chrztem księcia Mieszka, nasi antenaci, tak jak pragnie to widzieć nasz ,,miszcz'', skakali po drzewach i wpieprzali szyszki, czy... Niech każdy z Państwa sam odpowie sobie na to pytanie, bez czyichkolwiek sugestii.

 

Sensacja archeologiczna w Małopolsce. Tajemnicze fortyfikacje sprzed ponad 3,5 tys. lat

"W czasach Hammurabiego, kiedy rozkwita Babilon, czyli około roku 1750-1700 przed naszą erą, na ziemiach polskich powstaje budowla kamienna o zaawansowanej, jak na tamte osiągnięcia, architekturze. Trudno się nie zgodzić, że jest to ważne odkrycie" – przyznaje w rozmowie z dziennik.pl dr hab. Marcin Przybyła, archeolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Pomiary w miejscu, gdzie na zewnątrz podstawy muru oporowego znaleziono części zsuniętej po stoku, przewróconej na bok ściany zewnętrznej muru

MARIUSZ NOWIK: Panie Doktorze, czy chce Pan pisać podręczniki historii od nowa? Odkrycie na Górze Zyndrama w Maszkowicach budowli tak starej jak słynny pałac w greckich Mykenach brzmi niczym sensacja archeologiczna.

DR HAB. MARCIN PRZYBYŁA: Dla ścisłości, mniej więcej 300 lat starszej niż greckie Mykeny, ale z pewnością nie tak efektownej. Odsłoniliśmy starożytne fortyfikacje, kamienny mur z prowadzącą do wnętrza osady bramą. Jest to o tyle interesujące, że budowle równie wiekowe i jednocześnie stawiane z takim rozmachem nie są znane w naszej części Europy. Czy jest to sensacja? No cóż... W czasach Hammurabiego, kiedy rozkwita Babilon, czyli około roku 1750-1700 przed naszą erą, na ziemiach polskich powstaje budowla kamienna o zaawansowanej, jak na tamte osiągnięcia, architekturze. Trudno się nie zgodzić, że jest to ważne odkrycie.

 Wizualizacja osady na Górze Zyndrama ok. 1750 - 1700 p.n.e

https://wiadomosci.dziennik.pl/historia/ciekawostki/artykuly/501336,gora-zyndrama-maszkowice-sensacja-archeologiczna-dr-marcin-przybyla-fortyfikacje-i-osada-z-epoki-brazu.html

Historia słowiańskich grodów w Gdańsku W VII w. Gdańsk był niewielką osadą rybacką i pomorską strażnicą na granicy z Prusami. Prusowie nie byli zbyt wojowniczy, więc i strażnica nie była zbyt okazała. Lokalizacja tej pierwszej osady nie jest jasna, ale prawdopodobnie mieściła się na Górze Gradowej, gdzie w X wieku powstał pierwszy gród obronny z prawdziwego zdarzenia. Odcinkiem o Gdańsku kończymy krótki cykl artykułów, w którym opisaliśmy już historię grodów w Gdyni i w Sopocie.

Ostatnie wyniki badań dendrologicznych wykopanych szczątków najstarszej zabudowy Gdańska wskazują na rok 930-940. Na mapie lidarowej (poniżej) widoczne jest wzniesienie, mocno "przeorane" wieloma etapami późniejszych prac fortyfikacyjnych, które całkowicie zasłoniły obraz grodu z X wiek

Co do skarbów, to w roku 2000, podczas budowy tzw. Krzyża Millenium, odkryto fragmenty dirhema dynastii Samanidów, wybitego między rokiem 913 a 943. Z kolei w 2005 r., przy ul. Strzeleckiej, znaleziono fragment dirhema Abbasydów, wybitego między rokiem 812 a 820.

Podczas prac przy budowie Krzyża Millenium znaleziono IX-wieczne monety bite przez perską dynastię Samanidów.

Gdański gród był podporządkowany państwu Mieszka I, a być może nawet jego ojca - Siemomysła. W każdym razie Bolesław Chrobry, wysyłając czeskiego biskupa Adalberta (późniejszy św. Wojciech) na misję chrystianizacyjną do Prusów w roku 997, skierował go wraz z eskortą do miasta granicznego Gdańska, gdzie już od pewnego czasu na pomorskim stolcu zasiadał wżeniony w dynastię piastowską książę nieznanego imienia, wymieniany w poczcie pomorskich władców jako Wisław. Poślubił on kilka lat wcześniej siostrę Bolesława Chrobrego.

https://historia.trojmiasto.pl/Historia-slowianskich-grodow-w-Gdansku-n104420.html#tri

 

Słowiański gród pod Trzcianką

Gród militarny

Badacze natrafili także na cenne fragmenty krzemieni, z których kiedyś wykonywano różne narzędzia. Są one dowodem najstarszych śladów osadnictwa.

- Datujemy to na neolit, czyli około 4,5 tysiąca lat temu - mówi Urszula Stankiewicz.

Archeolodzy przypuszczają, że gród zamieszkiwały ludy słowiańskie. Wschodnie czy zachodnie? Nie wiadomo. Bowiem ani broń, ani ozdoby nie były wyznacznikiem społecznym. Coś więcej mogą powiedzieć jedynie ceramiczne naczynia.

https://poranny.pl/slowianski-grod-pod-trzcianka/ar/5055358

Osada w Mierzynie sprzed 7100 lat

W Mierzynie nad Odrą, na wschód od Szczecina, odnaleziono osadę spraed 7000 lat o powierzchni 7 hektarów, czyli wielkości średniowiecznego miasta! A w 3018 roku archeolog Marcin Dziewanowski odkrył tam "ślady chat, które mają od 20 do 60 metrów długości". Nie jestem archeologiem i nie znam języka nauki, ale dla mnie coś, co ma 60 metrów długości, to raczej pałac, a nie chata. I pozostaje ciągłe pytanie, dlaczego III RP nie wspiera tych badań i są one prowadzone z funduszy prywatnych Marcina Dziewanowskiego? Czy dlatego, że "pałac" Mieszka Pierwszego był wielokrotnie mniejszy, niż "chaty" z Mierzyna?

Prace w Mierzynie prowadzi, z własnych środków, Archeolog Marcin Dziewanowski:

"Na początku 2018 roku [stawki] Podczas spacerów po polach zauważyłem fragmenty ceramiki oraz ciemniejsze „plamy” na ziemi, które mogły świadczyć o tym, że w tym miejscu znajdują się jakieś pradziejowe jamy - wyjaśnia Marcin Dziewanowski.

Strzał w dziesiątkę Wiedziony młodzieńczym instynktem kilkanaście lat temu rozpoczął prace archeologiczne w rejonie Stobna, Przylepu i Mierzyna. Okazało się, że na powierzchni siedmiu hektarów znajdowało się dawne „osiedle”, w którym mieszkali w latch 5100-4500 przed Chr. przedstawiciele trzech różnych kultur wczesnoneolitycznych, które wywodzą się z różnych części obecnej Europy środkowej i zachodniej.

- Świadczą o tym fragmenty odnalezionej w tym miejscu ceramiki. Pierwszy typ naczynia należy do kultury ceramiki wstęgowej rytej, a drugi do kultury ceramiki wstęgowej kłutej - tłumaczy Dziewanowski prezentując rekonstrukcje dwóch naczyń znalezionych na terenie wykopalisk w wykopie badawczym. Najważniejsze- wskazuje- są jednak współwystępujące w jednej jamie fragmenty naczyń kultury roesseńskiej z międzyrzecza Łaby i Renu oraz kultury ceramiki wstęgowej kłutej z okolic Śląska. …

"…Osada powstała dwa tysiące lat przed pojawieniem się państwa w Egipcie. Na terenie dzisiejszego Mierzyna k. Szczecina - po kilku latach badań - odnaleziono ślady miejscowości która powstała ponad 5 tys. lat przed nasza erą. W tym roku archeolog Marcin Dziewanowski odkrył ślady chat, które mają od 20 do 60 metrów długości. Tym samym może się okazać, że na terenie dzisiejszego Mierzyna mieszkało niegdyś więcej ludzi niż dzisiaj.

http://slowianieiukrytahistoriapolski.pl/archeologia/znaleziska_archeologiczne/osada_w_mierzynie/index,pl.html

 

Sensacja: W Polsce Południowej odkryto wielkie kamienne budowle, gród i warownia sprzed 4.200 lat (2.200 p.n.e.) na Górze Zyndrama!

Do teraz ciężko uwierzyć, co skrywa Góra Zyndrama w Maszkowicach, która jak się okazuje z pomnikiem nie ma nic wspólnego! Od 1905 roku wiadomo, że góra została ukształtowana przez człowieka. Początkowo, uważano, że osada pochodzi z okresu przed Chrystusem. Teraz okazało, się że jest to dużo starszy obiekt.

Fenomenem odkrycia są zabudowania kamienne na taką wielką skalę. Badania prowadzą studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego wraz z dr Marcinem Przybyłą na czele. Do tej pory, najstarsze kamienne obiekty architektoniczne znane w tej części Europy, to głównie kościoły z ok X wieku. Wykopaliska z Maszkowic są starsze od nich o bagatela 3000 lat.

Miejsce, które uważane było za wykopaliska archeologiczne zmieniło swój profil. Wszystko za sprawą odkrycia muru kamiennego wraz z bramą, wzniesionych między XVIII i XVII (1740-1690) wiekiem p.n.e. Wcześniej odkryto (jak się teraz okazuje, na przedłużeniu muru) obiekt o podstawie prostokątnej. Wówczas uważano, że mógł być to błąd pomiaru lub coś całkowicie innego. Teraz, wszystko wskazuje na to, że może to być wieża bądź bastion.

Mamy więc do czynienia z jedną z najstarszych w tej części Europy warowni obronnych. Zamieszkiwaną przez ok 200 ludzi przez 500 lat, z nie znanej i nawet nie nazwanej cywilizacji, którzy przypuszczalnie dotarli tu z terenów dzisiejszych Węgier. Poznać to można po tysiącach wykopanych elementów ceramiki i ozdób, które już od 2011 roku gromadzone są przez studentów z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Skalę odkrycia można porównać tylko do starożytnych Myken czy innych stanowisk archeologicznych świata śródziemnomorskiego. Teraz, głównym celem jest pozyskanie funduszy na dalsze prace i odkrycie całości osady.

https://bialczynski.pl/2015/09/06/sensacja-w-polsce-odkryto-wielkie-kamienne-budowle-sprzed-4200-lat-2-200-p-n-e/

 

Podkarpacie/ Odkryto unikatowe osady sprzed ok. 2,5 tys.lat

Aglomerację kilkunastu osad sprzed ok. 2,5 tys. lat skupionych wokół grodu odkryli rzeszowscy archeolodzy na Podkarpaciu. Osady należały do ludności związanej ze scytyjskim kręgiem kulturowym. To najdalej na zachód Europy wysunięte pozostałości tego typu.

Naukowcy z Uniwersytetu Rzeszowskiego natrafili na pozostałości grodziska w okolicy Chotyńca w powiecie jarosławskim. Chociaż, jak ocenili, zachowało się w "nienajlepszym stanie", to udało się ustalić, że ponad 2,5 tys. lat temu było potężne - w jego centralnym punkcie znajdowała się obszerna warownia chroniona wysokim wałem. Zachowana do dziś szerokość wału to 30-40 m, a wysokość sięga 3,5 m ponad otaczający teren. Pozostała część została zniszczona przez orkę i budowę drogi. Mimo to archeologom udało się zaobserwować jego przebieg na podstawie m.in. innej barwy ziemi, co widoczne jest zwłaszcza na zdjęciach wykonanych z lotu ptaka.

Zdaniem archeologów odkrycie ma wymiar europejski – to najdalej wysunięta na zachód skupisko osad społeczności związanej ze scytyjskim kręgiem kulturowym.

Według kierownika badań, prof. Sylwestra Czopka z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego, wiele przesłanek wskazuje, że w aglomeracji mieszkał lud Neurów, wymieniony przez "ojca historii" Herodota w V w. p.n.e. Społeczność ta związana była z koczowniczym ludem Scytów - sami też byli koczownikami. "Herodot wymienia Neurów jako sprzymierzeńców Scytów, ale mówi, że oni mieli scytyjskie obyczaje"- wyjaśnił w rozmowie z PAP prof. Czopek.

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C414526%2Cpodkarpacie-odkryto-unikatowe-osady-sprzed-ok-25-tys-lat.html

 

W czasach faraonów na Warmii i Mazurach istniało potężne celtyckie królestwo!

Archeolodzy przebadali cmentarzyska z II tysiąclecia p.n.e.

http://dzieje.pl/dziedzictwo-kulturowe/warminsko-mazurskie-archeolodzy-przebadali-cmentarzyska-z-ii-tysiaclecia-pne

Unikatowe zabytki z II tysiąclecia p.n.e. – w tym broń oraz ozdoby ze złota i brązu – odkryli archeolodzy na dwóch nieznanych wcześniej cmentarzyskach k. Dobrego Miasta. Odnalezione artefakty zaprezentowano po raz pierwszy w czwartek w Muzeum Warmii i Mazur.

Na ślady nieznanych cmentarzysk w okolicach Dobrego Miasta natrafili przypadkowo członkowie miejscowej Grupy Historycznej „Guttstadt”, którzy zawiadomili o znalezisku muzealników z Olsztyna. Archeolodzy z Muzeum Warmii i Mazur przeprowadzili tam na jesieni wykopaliska. Ustalili, że są to pozostałości cmentarzysk z początków epoki brązu (ok. XVII stulecia p.n.e.). Według naukowców, to jedyne pochówki z tego okresu, rejestrowane współcześnie na wschód od Dolnej Wisły.

Artefakty z Królestwa SIS, Wielkiego Księstwa Północy z XVII w p.n.e

Jak powiedział PAP dr Jarosław Sobieraj z działu archeologii olsztyńskiego muzeum, są to niezwykle cenne odkrycia, ponieważ niemal całe II tysiąclecie p.n.e. stanowi najbardziej tajemniczy okres w pradziejach Warmii i Mazur, z nierozpoznanymi cechami osadnictwa i obrządku pogrzebowego. Dotychczasowy stan wiedzy na temat starszej epoki brązu (ok. 1700-1300 p.n.e.) opiera się głównie na nielicznych tzw. luźnych znaleziskach, pochodzących z przypadkowych odkryć.

https://bialczynski.pl/2017/10/27/w-czasach-faraonow-na-warmii-i-mazurach-istnialo-potezne-krolestwo/

 

Temat Tabu - Tysiące lat historii Polski

Historii naszej genezy i naszego "polskiego" pochodzenia. Żyjemy bowiem, na "naszych ziemiach" nie od roku 966 jak to niestety , jest w celowym "uproszczeniu" kłamliwie przedstawiane. Niestety, żyjemy obecnie, na jedynie znikomym skrawku, z pradawna zamieszkałych przez Polaków/Polonów obszarów. Nie znaczy to jednak, że nasza długa historia, powinna również ulec, politycznie poprawnej redukcji. Jeśli, mówimy o kresie "naszego" zamieszkania, na "naszych ziemiach" to konieczne jest, przypomnienie niezaprzeczalnego faktu, że okres tego zamieszkania, nie jest jedynie "tysiącletni" tak bowiem, błędnie uczymy polskie dzieci w szkole. Uczone "takiej historii" są niestety nie tylko dzieci i nie tylko w szkole. Kwestia, znikomej świadomości polskiego społeczeństwa o naszej długiej i świetnej przeszłości, tej z przed roku 966 - jest wręcz zadziwiająca

Polska "nauka" praktycznie milczy na ten temat !

Polscy "historycy" okazują w tym temacie zadziwiający brak wiedzy. Często również ci sami "historycy", okazują jakieś arcy-dziwne zaniki pamięci w omawianym temacie !

Jakie podłoże, posiada ta celowa manipulacja historią, propagująca kłamliwą wersje, że nasz kraj Polska, zaistniał jako połączony wspólnym językiem i kulturą NARÓD jako "Organizm Państwowy" jedynie, po dacie Chrztu Polski w 966 roku.

Ta dziwna "socjotechniczna" praktyka, prowadzona jest w Polsce od wielu lat. Prowadzona z dużym skutkiem, co należy zaznaczyć. Smutnym faktem jest, że w wyniku tych działań, historia Polski, ta liczona w tysiącleciach jest tematem TABU. Istnieje zdecydowanie, wiele powodów czysto "politycznych" zaistniałej celowej ( zaznaczam celowej !) manipulacji naszą historią. Absurdem jest, bezmyślne, idiotyczne twierdzenie, że pustka i brak jakiejkolwiek organizacji państwowej cechował przed rokiem 966 naszej ery, obecnie zamieszkałe przez nas obszary.

Skoro na polskich ziemiach, jak opisują to pewne niemieckie dokumenty ( dokument sporządzony dla Króla Ludwika II Niemieckiego) na terenach polskich w roku 844 było łącznie około 1200 miast/grodów, to biorąc do analizy nawet skale "Biskupina" ( od 800 do 1000 mieszkańców) świadczy to, o minimum, ponad milionowej populacji, zamieszkałej w skupiskach miejskich, w bardzo zorganizowanej formie. Zadziwiająca jest, dziwna "bierność" w tym właśnie temacie "polskich archeologów" potrafiących tak skutecznie "szukać i badać" wszędzie, tylko nie "u siebie" !

Dla Niemców, szczególnie niewygodny jest temat wielowiekowej obecności Słowian ( badania genetyczne to potwierdzają i udowadniają) na ich dzisiejszych ziemiach, setki kilometrów na zachód od rzeki Odry.

Najstarsza mutacja – haplogrupa wywodząca się z "naszych ziem" szacowana jest na ponad 10 000 lat. Niezaprzeczalnym faktem jest, że Germanów tam wtedy "jeszcze" po prostu nie było ! Jeśli chcielibyśmy się opierać na dokumentach takich jak "Historia wojen" Prokopiusza z Cezarei ( około roku 512 naszej ery) to okazuje się że Rzymianie, doskonale wiedzieli o wielkim i silnym państwie Sklawinów . Tak nas, Polaków nie-znając innego dla nas określenia - określili ;) Warto tu dodać, że Rzymianie, większość ludów zamieszkujących tereny północno zachodniej i środkowej Europy określali jedynie jako germanowie ( nie znając nazwy dla poszczególnych nacji/krajów) Pisząc o Sklawinach, jednak wyraźnie pada określenie, o państwie/ludziach mieszkający na wschód od germanów, na obszarze wokół rzeki Vistula ( i nie tylko)

https://www.salon24.pl/u/fatamorgan/602094,temat-tabu-tysiace-lat-historii-polski


Na Mazurach odkryto niezwykły skarb sprzed 2,5 tys. lat

Poszukiwacze skarbów z Iławy na Mazurach odnaleźli ozdoby sprzed 2,5 tys. lat. To zaledwie drugie po wojnie tak stare znalezisko w tej części Polski. Poszukiwacze przekazali go Muzeum Warmii i Mazur, teraz muzealnicy zaczną jego renowację. zaczną jego renowację.   

Poszukiwacze znaleźli 21 fragmentów naszyjników i napierśników z brązu, pochodzących z epoki żelaza, gdy te tereny zamieszkiwali Bałtowie, czyli przodkowie plemion pruskich.

Według ekspertów - z historycznego punktu widzenia - to bardzo cenne znalezisko. Po wojnie odnaleziono tylko jeden tak stary skarb w tej części Polski. Dla posiadacza tych ozdób również były one bardzo cenne. W tamtych czasach były to niezwykle prestiżowe przedmioty - zaznacza Jarosław Sobieraj z Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.

Co ciekawe, naszyjniki są połamane na fragmenty. Muzealnicy twierdzą, że dokonano tego celowo. Dlaczego? Hipotezy są dwie - albo był to tzw. skarb metalurga, czyli przedmioty szykowane do powtórnego przetopu, albo to ofiara. Skarb został wyciągnięty z torfu, pozostałego po wyschniętym jeziorze, co może oznaczać, że właściciel skarbu celowo połamał go i wrzucił do jeziora, by w ten sposób złożyć ofiarę - mówi Jarosław Sobieraj.

Renowacja skarbu prawdopodobnie zakończy się w maju. Na razie nie wygląda on zbyt imponująco. Przedmioty pokryte są korozyjnym nalotem. Sposób renowacji nie został jeszcze ustalony - muzealnicy albo zabezpieczą ozdoby przed dalszą korozją, albo doprowadzą je do takiego stanu, jaki miały 2,5 tys. lat temu. Po renowacji skarby ponownie zalśnią pełnym blaskiem.

https://www.rmf24.pl/ciekawostki/news-na-mazurach-odkryto-niezwykly-skarb-sprzed-2-5-tys-lat,nId,437541#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=firefox

 

Zebrał i opracował

J.B.

KOMENTARZE

 • @Autor
  *1
  Przez niezręczność dałem dwie gwiazdki zamiast jednej.
  Przepraszam za pomyłkę.
 • Autor
  Przez niezręczność dałem pięć gwiazdek zamiast sześć.
  Przepraszam za pomyłkę.
  8-))))
  pzdr.
 • Pożyteczny idiota
  Widzę, że oburzenie wyznawców ,,miszcza'' eksplodowało niczym wulkan. Przepraszać nie będę. Lekarstwa na głupotę niestety nadal nie wynaleziono. :-)

  Pożyteczny idiota to osoba, która kierując się własnymi poglądami i szlachetnymi intencjami, działa nieświadomie na rzecz czyichś interesów politycznych. Jak bohater PPP 194 red. Stanisław Michalkiewicz na rzecz Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. Czego dowody, w postaci jego samego wypowiedzi i artykułów oraz stanowiska w tych samych sprawach aktywistów PiS, prezentuję.
  Jakkolwiek red. S. Michalkiewicz w zasadnie kierowanych do niego pytaniach dopatruje się zamiaru dyskredytowania go przez... ABW, to ja jego nie posądzam o złą wolę, o świadome wprowadzanie w błąd opinii publicznej. Uważam, że on nieświadomie rozpowszechnia - wszystkimi dostępnymi mu kanałami - sprzeczne z rzeczywistym stanem faktycznym, ale... identyczne z tymi rozgłaszanymi przez PiS'owczyków, m.in. Patryka Jakiego, Antoniego Macierewicza, informacje. Sądzę, że jego intencje są szlachetne.
  Rozpowszechniając informację, że w liście nowojorskiej Światowej Organizacji Restytucji Mienia Żydowskiego – jednej z najważniejszych organizacji przemysłu holokaustu – do Ministerstwa Sprawiedliwości w Warszawie roszczenia żydowskie zostały oszacowane na bilion złotych, czyli ponad 300 miliardów dolarów sprawił red. S. Michalkiewicz, że ostatecznie zaakceptowana ewentualnie przez PiS kwota, dużo niższa od tego biliona złotych, będzie prezentowana jako wielki sukces negocjacyjny rządzącej partii. A takiego listu... nie było.
  Jeśli red. S. Michalkiewicz będzie się upierał, że był... niech - po prostu - opublikuje jego treść. Tak jak podał do publicznej wiadomości treść notatki z rozmowy ambasadora Jacka Chodorowicza, pełnomocnika ministra spraw zagranicznych RP z Thomasem K. Yazdgerdim, specjalnym wysłannikiem Departamentu Stanu USA i przewodniczącym delegacji USA w IHRA (International Holocaust Remembrance Alliance), opublikowanej w artykule "TYLKO U NAS. Michalkiewicz: PiS zdradza Polskę z Żydami! Tajna notatka z rozmów na temat roszczeń żydowskich ujawnia całą prawdę" https://nczas.com/2019/04/23/tylko-u-...
  Red. S. Michalkiewicz nie musi podawać, skąd ten list otrzymał. Może powiedzieć, że... znalazł go w skrzynce pocztowej. Jak w.w. notatkę. Na pytanie red. Michała Jelonka z Mediów Narodowych: "Jak Pan wszedł w posiadanie tego dokumentu" odpowiedział: "Powiedzmy, że znalazłem to w skrzynce pocztowej". Źródło: "[PILNE] Wyciekła notatka dyplomatyczna z instrukcjami dla rządu! Stanisław Michalkiewicz", https://www.youtube.com/watch?v=TDwV8..., 16 kwietnia 2019 r

  https://www.youtube.com/watch?v=gHgnpbF3N0s
 • @Jacek Boki 22:43:43
  To nie eksplozja wulkanu, to litość :)
 • @Jan Twardowski 23:06:09
  Rozbawił mnie Pan. Tą litość proszę zostawić dla siebie samego. Niewątpliwie potrzebuje jej Pan najbardziej i wszyscy ci, którzy tak bardzo pretendują do roli nauczycieli najwłaściwszej wersji tego, jak winien wyglądać polski patriotyzm i wykładnia polskiej historii, którejcsami nie bardzo znają Sam też isiebie pozbawiacie fundamentu polskiej tożsamości, a chcecie za wszelką cenę pouczać innych, nie mając żadnych argumentów poza ,,rzetelnością'' buraczanych wrzutek niejakiego Michalkiewicza, który poza powtarzaniem od lat tych samych wrzutek i bredni dla inteligentnych inaczej, nie ma w rzeczywistości nic do powiedzenia na żaden temat. No, ale cóż skoro może od trzech dekad wieźć się na głupocie prostaczków, to i czyni to z nieskrywanym ukontentowaniem.

  Tak więc na chwilę obecną ZERO argumentów z Pana strony poza prezentacją ,,genialnych'' stwierdzeń swojego ,,miszcza''.
  Żenada
 • @Jacek Boki 22:43:43
  StM to w żadnym razie nie jest idiota, tylko agent wpływu. Z wielką dozą prawdopodobieństwa: członek tajnego stowarzyszenia.
  Stronnik Rzymu.
  Można to rozpoznać po tym, że tak jak na ogół jest łagodny i powolny, potrafi jednak po zadaniu mu trudnego pytania, albo wyrażeniu opinii w jego towarzystwie, reagować bardzo, bardzo nerwowo.
  Ma też swojego człowieka (z kręgów PiS) do usuwania niewygodnych z forum, które jeszcze prowadzi (jeszcze - gdyż wysekował z tym niego co bardziej inteligentych i to forum zdycha).
 • @Jacek Boki 06:48:01
  Nie wydaje mi się żeby Michalkiewicz "nie (miał) w rzeczywistości nic do powiedzenia na żaden temat".
  Z pewnością facet jest dość inteligentny, ma dobre poczucie humoru i świetną pamięć.
  Jednak to nie wystarczy.
  Moim zdaniem jest on inteligentnym manipulatorem i nigdy bym mu nie zaufał.
  Bardzo sprytnie unika istotnych tematów.
  Tak na marginesie; czy nagłaśnianie ustawy 447 ma nas doprowadzić do stanu znieczulenia?
 • @Oracz 07:09:50
  (jeszcze - gdyż wysekował z niego co bardziej inteligentych i to forum zdycha).

  Przepraszam: słownik dopisał jeden wyraz i treść stała się nieczytelna.


  A przy okazji: może znajdzie się chętny i zarejestruje się tam w celach badawczo-poznawczych?
 • TYlko po co
  te rzygowiny? Nie można bez nich?
 • Autor
  5*

  - a twardogłowych, w tym tych co spadli z księżyca i jeszcze nie ochłonęli po gwałtownym przyglebieniu - zachęcam do zapoznania się z pracami Janusza Bieszka.
  Wiele wywiadów jest dostępnych na youtube, więc nie trzeba trudzić się czytaniem. A jak ktoś nie wierzy, bo wydawnictwo nie takie jak trzeba - to wystarczy posłuchać profesora Henryka Samsonowicza - to klasyczna konserwa akademicka, choć jak się okazuje - w jego wypadku profesura nie wyklucza otwartego umysłu i szerokich horyzontów.
  Ale nie da się ukryć, że wśród zaedukowańców to wyjątkowa cecha
 • @Mała poprawka a nawet dwie
  W artykule:

  http://dzieje.pl/dziedzictwo-kulturowe/warminsko-mazurskie-archeolodzy-przebadali-cmentarzyska-z-ii-tysiaclecia-pne

  nie ma nic o celtyckim królestwie. Więc warto ten wyraz usunąć, żeby w błąd nie wprowadzać.

  "W czasach faraonów na Warmii i Mazurach istniało potężne celtyckie królestwo! "

  A pozatym pan Michalkiewicz to jeden z tych licznych, co krytykuje ale nigdy nie podaje rozwiązań.
  Michalkiewicz żyje z biadolenia. To jego sposób na życie. A że ze szkodą dla Polaków?... Ważne że kasa się zgadza.

  Co by to było, gdyby pan Michalkiewicz znienacka obudził się w zdrowej Polsce? Dobrze płatne stanowisko "biadolara" by się skończyło i trzeba by się było wziąć za jaką uczciwą pracę :)
 • Autor
  Pomimo tego ,że pan Stanisław nie jest postacią z mojej bajki ,ale to własnie jemu ,a nie Targalskiemu ,kibicowałem w czasie debaty w tv w realu.pl.
 • @Jwu 09:26:35
  Czy nie zauważyłeś, że Michalkiewicz w tej debacie był jakiś bojaźliwy?
  Mógłby wiele razy mocno wypunktować Targalskiego ale jakoś nie chciał albo miał zabronione.
 • @Jacek Boki 22:43:43
  To naprawdę litość.
  Gdybyś wiedział, to nazwa Skalwinowie pojawiła się dopiero bodaj w iV wieku n.e. (przed Prokopiuszem). A wątpię, żebyś czytał Prokopiusza. On głównie pisał o wojnie z Persami, Wandalami i Gotami. A to co można uznać za tykanie Słowiańszczyzny (upraszczam, ale ty tego raczej nie pojmiesz) to kilka stron (bodaj 8, a najwięcej 10-teraz nie pamiętam). Dzieło "Historia Wojen" to zaś ponad 1000 stron.
  Proponuję czytać źródła a nie jakieś opracowania cwaniaków, którzy żerują na niedouczonych "głupolach".
  Jak przeczytasz Prokopiusza to możemy podyskutować bardziej merytorycznie.
  A nazwa Sklawinów pojawiła się u Cezariuszu z Nazjazu (czy jakoś tak). Też wspominał o nich Jordanes
 • @Andrzej Tokarski 08:56:26
  Teraz mnie rozśmieszyłeś. Bieszk to manipulator. Do tego kiepski, i tylko niewyrobiony historycznie człowiek, może ulec jego bajaniom.
  Każdy erudyta go obala. Tzn. obaliłby, gdyby Bieszk nie bał się debat z erudytami
 • @Wican 10:08:24
  "Gdybyś wiedział, to nazwa Skalwinowie pojawiła się dopiero bodaj w iV wieku n.e."

  Mylisz
  "pojawia się po raz pierwszy w źródłach"
  z dokładniejszym stwierdzeniem
  "pojawia się po raz pierwszy w źródłach, które dotrwały do naszych czasów".
  Ten artykuł jest m.in. o tym, że od dawna na terenach Polski rozwijała się niezła kultura. A że ktoś był ślepy i dojrzał ją dopiero w V w. to już jego problem.

  "Proponuję czytać źródła (...)"

  A ja proponuję myśleć a nie wierzyć byle jakim papierowym "autorytetom" tylko dlatego, że są z Zachodu albo że są chrześcijańskie.

  Teoria o pojawieniu się Słowian w IV-V w. (bo wtedy ich "zauważono" i odnotowano w pismach)
  jest bez sensu z technicznego/fizycznego punktu widzenia bo
  kilka tysięcy Słowian w V w. nie byłoby w stanie opanować 1/2 Europy
  zamieszkałej już wtedy przez co najmniej kilkanaście milionów ludzi.

  http://kj12345.neon24.pl/post/151378,czy-wielka-lechia-to-katolicko-niemieckie-rzygowiny
 • Szanowny Panie Jacku
  Dziękuje za bardzo ciekawy tekst.

  Kilka uwag - wstęp dot. p. Michalkiewicza jest zupełnie niepotrzebny i chyba nie na typowym dla Pana, zazwyczaj wysokim i rzetelnym poziomie.
  Nikt nigdy nie negował istnienia wysokiej cywilizacji na ziemiach polskich przed 966 (może w wyjątkiem G.Brauna, który nie musi się na tym znać - jeśli głosowałem na Brauna to z innych powodów niż jego historyczne hobby).

  Co do metody - podawałbym osobno opisy twardych dowodów np. archeologicznych podawanych przez pisma czy portale naukowe, a osobno ...powiedzmy ŚMIAŁE hipotezy panów BIeszka czy Białczyńskiego

  pozdrawiam
 • @Casey 08:43:17
  Dokładnie o tym pomyslałem - po co mieszac ciekawe fakty (oraz niestety faktoidy) z SM?
 • @Andrzej Tokarski 08:56:26
  Znam wykłady Samsonowicza i stary profesor jest na antypodach Bieszka czy Białczyńskiego

  pozdr
 • @kowalskijan584 11:17:54
  Witam,

  Ja tylko w kwestii formalnej:

  Pisze Kolega, że teoria Wielkiej Lechii to katolicko-niemieckie rzygowiny, podczas gdy kol. Tokarski poleca książki Janusza Bieszka.

  O ile wiem, Janusz Bieszk to wybitny przedstawiciel teorii WL

  stąd moje pytanie:

  czy LB propaguje "katolicko-niemieckie rzygowiny" i jełśi tak, to dlaczego nie polemizuje Kolega z kol. Tokarskim?

  pozdrawiam
 • @kowalskijan584 11:17:54
  "Ten artykuł jest m.in. o tym, że od dawna na terenach Polski rozwijała się niezła kultura. A że ktoś był ślepy i dojrzał ją dopiero w V w. to już jego problem."

  Tak, tylko to byli Germanie. Co jest udokumentowane w kronikach rzymskich i innych. Na terenach przyszłej Polski mieszkali Wandalowie, Burgundowie, Helweci oraz Goci. Ci ostatni stworzyli królestwa od ujścia Wisły aż do Krymu. W wyniku najazdów Hunów nastąpiła migracja tych plemion na terytoria rzymskie.

  Ciągłość wykopalisk od czasów dzisiejszych wstecz urywa się w VI wieku. W VI wieku przodkowie Polaków nie znali jeszcze koła garncarskiego. Ceramika z wieków wcześniejszych wykazuje taką znajomość, więc należeć musiała do innych ludów.
 • @kowalskijan584 11:17:54
  "kilka tysięcy Słowian w V w. nie byłoby w stanie opanować 1/2 Europy
  zamieszkałej już wtedy przez co najmniej kilkanaście milionów ludzi" -

  - kilka tysięcy Waregów opanowało Ruś, kilka tysięcy bułgarskich Turkmenów opanowało lokalnych Słowian tworząc Bułgarię, kilka tysięcy Normanów po bitwie pod Hastings 1066 opanowało licząca może pół miliona ludzi Anglię i całkowicie wymieniło elite państwa - to sa faktu historyczne

  pozdrawiam
 • @Jacek Boki 22:43:43
  pro forma: jakkolwiek fascynująco by nie brzmiało sformułowanie "starsze od egipskich piramid", to piramidy to ledwo 2500 pne.

  Nasze krzemionki opatowskie to nawet 3900 pne, a przepiękne malowidła jaskiniowe w Europie to 40 tys lat (a odkryte niedawno na Borneo to bodaj 70 tys lat)

  Ale to nie znaczy od razu, że i cywilizacja była potęzniejsza od egipskiej ;)

  pozdrawiam
 • @MacGregor 11:49:08
  Akurat Słowianie byli dość liczni, to Awarowie prawdopodobnie przewodzący inwazji byli niedużym plemieniem.

  Słowianie byli w stanie zalać Grecję, tereny po Labę itd w dość krótkim czasie. Prawdopodobnie namnożyli sie wcześnie na terenach na wschód od Bugu, północ od wschodnich Karpat, na południe od plemion bałtyckich sięgających na dzisiejszą Białoruś itd ...
 • @MacGregor 11:49:08
  Zapomniałem o muzułmańskich Arabach - jak szybko zajęli jak wielkie terytoria???
 • @Pedant 11:55:32
  O, własnie, zajęli przecież początkowo Grecję aż do Peloponezu.
  Co by tam nie mówić o allo- vs. autochtonii, to rzeczywiście Słowianie Południowi autochtonami nie byli ;)
 • @MacGregor 11:46:23
  "Witam,

  Ja tylko w kwestii formalnej:

  Pisze Kolega, że teoria Wielkiej Lechii to katolicko-niemieckie rzygowiny, podczas gdy kol. Tokarski poleca książki Janusza Bieszka.

  O ile wiem, Janusz Bieszk to wybitny przedstawiciel teorii WL

  stąd moje pytanie:

  czy LB propaguje "katolicko-niemieckie rzygowiny" i jełśi tak, to dlaczego nie polemizuje Kolega z kol. Tokarskim?"  "czy istniała Wielka Lechia (w wersji Bieszka)?"

  to nie to samo pytanie co

  "jakie były dzieje dawnej Słowiańszczyzny?".

  To dwa różne zagadnienia.

  Z panem Tokarskim nie polemizuję bo ..książek Bieszka nie czytałem :)
  Zatem trudno abym był zwolennikiem Bieszka (lub jego przeciwnikiem).

  Sam mówię o sobie "turbolechita" albo "turbosłowianin" ale to w ramach żartu a nie dlatego, że "wyznaję Bieszka" :D

  Widzę jednak, że może to być mylące więc chyba przestanę tak o sobie mówić... (moja wina, moja wina, moja bardzo wielka wina :)

  Wracając do tematu.
  Nie twierdzę, że Wielka Lechia to na 200% wymysł kato-niemiecki tylko zastanawiam się co z tego wynika gdyby tak było. Taka fantazja spiskowa mnie poniosła.

  http://kj12345.neon24.pl/post/151378,czy-wielka-lechia-to-katolicko-niemieckie-rzygowiny

  " "Wielka Lechia" to karykaturalne przedstawianie dziejów Słowiańszczyzny przedchrześcijańskiej.

  Być może powstała przez przypadek...

  A być może... nie?"

  Zwracam uwagę na 2 ostatnie zdania. "Być może powstała przez przypadek..."
 • @MacGregor 12:05:36
  Tu jest fajna mapka, oparta na badaniach archeologicznych. Najstarsza (III i IV wiek) kultura słowiańska otoczona żółtą linią.

  https://topwar.ru/uploads/posts/2019-08/1566131468_2karta.jpg

  Zwróćcie uwagę, że na południowym wschodzie od nich znajdują się Hunowie i Awarowie. Ci pierwsi przyczynili się do ucieczki Germanów na terytoria rzymskie, ci drudzy w następnej fali pociągnęli ze sobą Słowian.
 • @kowalskijan584 12:31:26
  "czy istniała Wielka Lechia"

  Wielka Lechia to jest po prostu polska wersja Wielkiej Ukry. Objaw demokratyzacji spowodowanej przez Internet, gdy każdy może pleść co mu ślina na język przyniesie.
 • @Pedant 12:32:11
  Polecam tę stronę:

  https://topwar.ru/161423-slavjane-na-dunae-v-vi-v.html
 • @MacGregor 11:49:08 i @ Pedant 15.11.2019 11:47:24
  "kilka tysięcy Waregów opanowało Ruś, kilka tysięcy bułgarskich Turkmenów opanowało lokalnych Słowian tworząc Bułgarię, "

  A potem syci odniesionym zwycięstwem rozmyli się w żywiole słowiańskim.

  "kilka tysięcy Normanów po bitwie pod Hastings 1066 opanowało licząca może pół miliona ludzi Anglię"

  Anglia to wyspa, Polska to równina. Porównywać należy rzeczy porównywalne.

  @ Pedant 15.11.2019 11:47:24

  "Tak, tylko to byli Germanie."

  Zawężenie terminu geograficznego "Germanie " do narodu "Niemcy"
  żywcem przypomina zawłaszczenie
  terminu geograficznego "Amerykanie " do narodu "obywatele USA"

  Być może na terenie Germanii mieszkali praniemcy ale też Słowianie, ludy przedindoeuropejskie,resztki Celtów itd.
 • @kowalskijan584 13:01:16
  Arabowie poczynając od roku 632 :)
 • @kowalskijan584 13:01:16
  "Anglia to wyspa, Polska to równina. Porównywać należy rzeczy porównywalne."

  Jest to jak najbardziej porównywalne. Wprowadza Pan arbitralne zakazy aby kneblować krytykę Pańskich wymysłów.

  "Zawężenie terminu geograficznego "Germanie " do narodu "Niemcy"
  żywcem przypomina zawłaszczenie
  terminu geograficznego "Amerykanie " do narodu "obywatele USA"


  To że Panu coś "żywcem przypomina" Amerykanów dowodzi, że zapomniał Pan wziąć tabletek.
 • @kowalskijan584 13:01:16
  A podboje w Ameryce Południowej i Srodkowej -setki konkwistadorów przeciw MILIONOM (przynajmniej poczatkowo)

  pozdr
 • @MacGregor 13:39:00
  @ Pedant 15.11.2019 13:09:43

  "Jest to jak najbardziej porównywalne. Wprowadza Pan arbitralne zakazy aby kneblować krytykę Pańskich wymysłów."

  Przecież to nie jest moja notatka! Nic tutaj nie mogę wprowadzić.
  A jak chcesz mnie krytkować to krytykuj ale z głową.

  @MacGregor 15.11.2019 13:08:44
  "Arabowie poczynając od roku 632 :)"

  Araby w Germani to raczej 1960+ i 2010+ :)

  A na poważnie to o co chodzi z nimi bo nie zajarzyłem?

  @MacGregor 15.11.2019 13:39:00

  "A podboje w Ameryce Południowej i Srodkowej -setki konkwistadorów przeciw MILIONOM (przynajmniej poczatkowo):"

  Co wspólnego mają chrześcijańscy ludobójcy z budowlami sprzed 3,5 tys. lat w Maszkowicach?

  P.S. Czy to nie dziwne, że przywleczona przez kilkuset konkwistadorów choroba rozwaliła Indian-Azteków ale już nie Indian-Sprzymierzeńców?
 • Autor
  5*

  Nie zgadzam się jedynie co do oceny Michalkiewicza, który należy do pseudo opozycji i zbija kasę m.in. na szerzeniu defetyzmu wśród swoich wyznawców. Jest on jednym ze stojących na straży, aby było jak było od tysiąca lat, dlatego tak gwałtowna jego reakcja na głosy kwestionujące oficjalną, zakłamaną historię.
 • @kowalskijan584 13:57:39
  "Arabowie poczynając od roku 632 :)" Araby w Germani to raczej 1960+ i 2010+ :) A na poważnie to o co chodzi z nimi bo nie zajarzyłem?

  Nie pierwszy raz.
 • @MacGregor 13:39:00
  Tyle tylko, że nikt nie kwestionuje, że te MILIONY były tam wcześniej, albo że w ogóle istniały.
 • @Wican 10:10:03
  Oprócz Prokopiusza poczytaj zasady netykiety. Może w końcu coś zrozumiesz.
 • @Lotna 14:06:41
  Przecież gdyby ussmanom robił źle to nie wleciałby do ussa, to dobroduszny wujcio do opowiadania dzieciom bajek, ta zabuzowana krwawicą twarz unikająca niewygodnych pytań o czymś świadczy, w końcu ludzie przejrzą, że to jedynie kocopały a alternatyw brak, bo jojne daniels ?
 • @Lotna 14:17:39
  "Oprócz Prokopiusza poczytaj zasady netykiety."

  A co to takiego "netykieta"? Brzydki neologizm dla matołów?

  Wolę Prokopiusza. A wy Lotna mnie nie tykajcie. Wystarczy że zbanowaliście mnie na swoim blogu, ze strachu zapewne.
 • @kowalskijan584 13:57:39
  Odnosiłem się do zarzutu, że Słowianie nie mogliby skolonizować połowy Europy,bo było ich zbyt mało.
  Podawane przykłady pokazują, że mogliby, tak jak to zrobili nie raz nieliczni najeźdźcy (kolejni: Madziarowie, którzy narzucili nawet swój dziwaczny język).
  Ale nie upieram ani tak, ani siak, po prostu odniosłem się w kwestii formalnej.

  pozdrawiam
 • @Lotna 14:15:57
  "nikt nie kwestionuje, że te MILIONY były tam wcześniej, albo że w ogóle istniały" - masz rację, ich cywilizacja byłą imponująca, choć chyba nie aż tak stara

  U nas też nikt (moze poza G. Braunem) nie zaprzecza - ja nie zaprzeczam, a wręcz przeciwnie ;)

  pozdrawiam
 • @MacGregor 15:18:17
  "Odnosiłem się do zarzutu, że Słowianie nie mogliby skolonizować połowy Europy,bo było ich zbyt mało."

  Madziarowie skolonizowali mały obszar a nie pół Europy jak Słowianie.
  Masz Słowian za nadludzi czy co ? :)

  Po drugie, niby czemu ktoś miałby chcieć stać się bosonogim Słowianinem skoro wokół mirro,złoto i kadzidło, akwedukty, kolosea i grecka filozofija ?
 • @kowalskijan584 17:29:39
  "
  Madziarowie skolonizowali mały obszar a nie pół Europy jak Słowianie.
  Masz Słowian za nadludzi czy co ? :)"

  Słowian było po prostu więcej. Byli ludem rolniczym, zaś Węgrzy byli nomadami.

  Gęstość zaludnienia wtedy była mała, szczególnie na północy. Słowian nie musiało być więcej niż Germanów których zastąpili.
 • @Pedant 17:34:40
  "Słowian było po prostu więcej. Byli ludem rolniczym, zaś Węgrzy byli nomadami."

  Aha, i ta większość Słowian uległa mniejszości węgierskiej...

  Logiczne, ale tylko w chrześcijańskich umysłach :)
 • @Wican 10:08:24
  Gdybyś wiedział, to nazwa Skalwinowie pojawiła się dopiero bodaj w iV wieku n.e. (przed Prokopiuszem). A wątpię, żebyś czytał Prokopiusza. On głównie pisał o wojnie z Persami, Wandalami i Gotami. A to co można uznać za tykanie Słowiańszczyzny (upraszczam, ale ty tego raczej nie pojmiesz) to kilka stron (bodaj 8, a najwięcej 10-teraz nie pamiętam). Dzieło "Historia Wojen" to zaś ponad 1000 stron.
  Proponuję czytać źródła a nie jakieś opracowania cwaniaków, którzy żerują na niedouczonych "głupolach".
  Jak przeczytasz Prokopiusza to możemy podyskutować bardziej merytorycznie.
  A nazwa Sklawinów pojawiła się u Cezariuszu z Nazjazu (czy jakoś tak). Też wspominał o nich Jordanes

  Mam Prokopiusza w swojej domowej bibliotece, liczącej 4 tysiące tytułów. Czytałem i co to zmienia. Rozumiem, że kopia, którejś kopi odnaleziona przypadkiem pięć wieków po napisaniu oryginału to Mount Eewerest wiarygodności. Proponuję oprócz tego, używać rozumu i nade wszystko myśleć, bo to naprawdę nie boli.

  W tym co zamieściłem w swoim artykule pokazałem jasno i wyraźnie, że ziemie, a potem państwo Polan, zanim przeszło z fazy pogańskiej, do fazy chrześcijańskiej nie było żadną dziczą, które gdyby nie przyjęcie rzymskiego katolicyzmu, to jego społeczeństwo nadal skakało by po drzewach i wpieprzało szyszki. To państwo istniało już dawno i było bardzo dobrze zorganizowane w chwili, gdy w 966 roku n.e. dołączyło do państw kultury zachodu i to wszystko. Kto nie pojmuje tej prostej rzeczy, będzie nadal powtarzać brednie tego żałosnego farmazona Michalkiewicza, nomen omen członka masońśkiej grupy Windsor i Klubu Krzywego Koła, założonego przez towarzyszkę Julię Brystygierową, zwaną pieszczotliwie ,,krwawą Luną'', o ubeckich rzygowinach turbolechitów.
  Czy ktoś taki, powtarzający te kretynizmy Michalkiewicza zastanawia się w ogóle, dlaczego i w jakim celu, ktoś taki jak ten człowiek zamiast się cieszyć, że Polska ma dłuższe dzieje, niż te zaczynające się rzekomo dopiero od roku 966, na samą myśl o tym, że nasza Polska historia jest jednak dużo dłusza, dostaje dosłownie szału i tocząc pianę, nie hamuje w bluzgach na taką koncepcję. Nikogo naprawdę, nigdy nie zastanawiało to, że ten pan najbardziej cieszy się wtedy, gdy może dać upust totalnej deprecjacji zarówno naszej polskiej historii, ale i również naszego Narodu?

  Monety z czasów panowania cesarza Nerwy odnalezione pod Iławą

  Odkrywca trafił na monety przypadkowo. W okolicy miejscowości Zalewo (pow. iławski) szukał zupełnie czegoś innego. - Chodziłem po polu, rozglądając się za tropami dzików, które dobierały się do kiszonki rolników. Patrzę, a tu rozsypane monety - opowiada Przemysław Kulpa z Towarzystwa Miłośników Ziemi Suskiej. W sumie było to 86 srebrnych denarów rzymskich z I-II wieku naszej ery. - Najstarsza moneta datowana jest na 96 rok n.e. Bita była w mennicy, za czasów rzymskiego cesarza Nerwy, który sprawował rządy w latach 96-98 n.e. - mówi Łukasz Szczepański, archeolog z Muzeum w Ostródzie. (http://www.tvn24.pl)

  https://www.tvn24.pl/pomorze,42/elblag-znalazl-86-srebrnych-denarow,642285.html

  https://histmag.org/grafika/thumbsold/sept_600x279_thb_437026.png

  https://histmag.org/grafika/thumbsold/denary_500x246_thb_75416.jpg

  https://histmag.org/rzymskie-denary-na-polskim-polu-znaleziono-skarb-z-okresu-cesarstwa-13272
 • @Jacek Boki 19:09:03
  Tak więc jak widać na załąconych obrazkach zamieszkujące wówczas obecne tereny Warmii i Mazur plemiona Gotów i Gepidów prowadziły intensywny handel z Rzymem
 • @kowalskijan584 17:38:34
  "Aha, i ta większość Słowian uległa mniejszości węgierskiej..."

  Po pierwsze Słowian w samej Panonii mogło być mniej, po drugie mniejszy lud jak najbardziej może podbić większy. Wikingowie byli nieliczni, Macedończycy i Latynowie też.

  "Logiczne, ale tylko w chrześcijańskich umysłach :)"

  Nie rozumiem Waszej logiki.
 • WSZYSTKO
  SIĘ ZACZĘŁO OD KOŚCIOŁA KATOLICKIEGO JAK SIE NIE ZACZĘŁO TO JESTEŚCIE SKURWESYNY.W DUPIE MAM LECHIE CZY BYŁA I CZY NIE BYŁA.ALE POWYŻSZY ARTYKÓŁ STWAIA CIE W ROLI PATRZĄCEGO NA DEBILI W LUSTRZE.
 • @Jacek Boki 19:09:03
  "W tym co zamieściłem w swoim artykule pokazałem jasno i wyraźnie, że ziemie, a potem państwo Polan, zanim przeszło z fazy pogańskiej, do fazy chrześcijańskiej nie było żadną dziczą, które gdyby nie przyjęcie rzymskiego katolicyzmu, to jego społeczeństwo nadal skakało by po drzewach i wpieprzało szyszki. To państwo istniało już dawno i było bardzo dobrze zorganizowane w chwili, gdy w 966 roku n.e. dołączyło do państw kultury zachodu i to wszystko."

  Chrystianizacja zaczęła się z misjami Cyryla i Metodego, sto lat przed przyjęciem obrządku łacińskiego przez Mieszka (w ślad za Czechami i Morawianami).

  Ciekawy fakt, że Germanie mieszkający w rejonie przyszłej Polski przyjęli chrześcijaństwo w wersji ariańskiej w IV wieku, zanim najechali Rzym.
 • @lolo 19:25:49
  Uczeń faryzeusza Pawła dał głos!
 • @Jacek Boki 22:43:43
  Właśnie spełnia Pan podaną przez siebie definicję pożytecznego.
  Odstręcza Pan od poważnego traktowania naszej historii wcześniejszej niż wiek dziesiąty przez wyzywanie sceptyków od sekty.
  Atakowanie zaś Michalkiewicza, to jest poniżej wszelkiej krytyki.
  Ma swój pogląd na temat ustalony i ma do tego prawo, a że oczywiście w Wielką Lechię zaczęły wchodzić ubeckie karaluchy starając się wykorzystać ją przeciw wierze katolickiej, jest faktem.
  Przy czym te wiosenne rytuały tarzania się w trawie i podobne bzdury, nie mają z naszym pochodzeniem niczego wspólnego.
  Poza tym, chciałby Pan by Michalkiewicz skakał przed Panem i takimi mądralami jak Pan z gałęzi na gałąź nawet tego nie rozumiejąc.
  I to Michalkiewicz przed laty jako pierwszy ostrzegał przed haraczami cwaniaków podających się za żydów z przedsiębiorstwa holokau, kiedy jeszcze był czas na reakcję i zablokowanie ustawy 447.
 • @Casey 08:43:17
  No przecież napisał - pożyteczny idiota.
  Po prostu uwalił temat, żeby dowalić Michalkiewiczowi.
 • @Wican 10:08:24
  Popełnia Pan błąd wierząc w źródła pisane.
  Ktoś je pisał, mając jakieś poglądy, w jakimś celu, na czyjeś zlecenie i w czyimś interesie.
  Np. G.Maciejewski twierdzi, że nie ma żadnej książki, nawet przygodowej, która właśnie tak byłaby pisana.
  A to jest tak, jakby ktoś z prasy pisowskiej chciał się dowiedzieć czegoś o Konfederacji za 2000 lat lub o banderowcach z Gazety Wyborczej.
  Źródła pisane są skażone i mogą (myślę, że na pewno) kłamać, przy czym najlepszą, najskuteczniejszą metoda kłamstwa jest przemilczenie.
  Bo wtedy nie można na nim złapać.
  Umiejętność pisania nie była powszechna ongiś, a do tego napisane musiało przetrwać, do czego potrzebne były warunki.
 • @Pedant 11:47:24
  Badania genetyczne nieboszczyków z tamtych lat mówią coś zupełnie przeciwnego.
  Słowianie genetycznie spokrewnieni z Polakami żyli na tych ziemiach "od zawsze" a nie żadni "Germanie".
  A żeby jeszcze namieszać, to prawdopodobnie "Germanie" byli pierwotnie jednym z plemion Słowiańskich, prapolskich, a ich nazwa została przejęta jak Prusy czy Rusy przez kogoś zupełnie innego.
 • @Pedant 17:34:40
  @Pedant

  Ile jeszcze razy powtórzy pan kłamstwo o zastępowaniu Germanów przez Słowian.
  W każdej wypowiedzi pan to przemyca.
  A my nie przyszliśmy skądś i nie przepędzaliśmy nikogo.
  Tu właśnie byliśmy od początku to jest od 4 tys. lat.
  I nie ma żadnego dowodu, że było inaczej, a są potwierdzenia tego stwierdzenia.
 • @AlexSailor 20:43:58
  "Badania genetyczne nieboszczyków z tamtych lat mówią coś zupełnie przeciwnego.
  Słowianie genetycznie spokrewnieni z Polakami żyli na tych ziemiach "od zawsze" a nie żadni "Germanie"."

  A tu jest inny myk. Tacy Anglicy, którzy bez wątpienia podbili celtycką Brytanię, mają dużo genów, które się identyfikuje w szczątkach jeszcze przed celyckich.

  Otóż inwazja Słowian w VI wieku nie oznacza, że uprzednia populacja nie przekazała im swoich genów. Drugi element jest środowiskowy, geny dostosowane do kilmatu i otoczenia z upływem stuleci mogą zacząć przeważać. Przykładem jest ciemniejsza pigmentacja obecna nawet we względnie "czystych rasowo" wyższych kast.
 • @AlexSailor 20:56:55
  "Ile jeszcze razy powtórzy pan kłamstwo o zastępowaniu Germanów przez Słowian. W każdej wypowiedzi pan to przemyca."

  To jest po prostu fakt, uznany wszedzie na świecie.

  "A my nie przyszliśmy skądś i nie przepędzaliśmy nikogo."

  Oczywiście, jesteśmy tak szlachetni, że inne ludy się do nas nie umywają i zrodziliśmy się z ziemi i zębów smoka, jak ci co walczyli z Kadmosem. Słowianie zresztą nie przegonili Gotów i innych Germanów, uczynili to Hunowie.

  "Tu właśnie byliśmy od początku to jest od 4 tys. lat."

  Twierdzi Pan, że Polacy nie są Indo-Europejczykami i kuzynami Basków?

  4000 lat temu Słowian jeszcze nie było:

  https://youtu.be/aQ283N_ZdKY?t=3m13s

  https://en.wikipedia.org/wiki/History_of_the_Slavic_languages
 • @AlexSailor 20:23:47
  Właśnie spełnia Pan podaną przez siebie definicję pożytecznego.
  Odstręcza Pan od poważnego traktowania naszej historii wcześniejszej niż wiek dziesiąty przez wyzywanie sceptyków od sekty.

  W jaki to sposób odstręczam kogokolwiek od studiowania Naszej Polskiej historii sięgającej dalej, niż tylko wiek X n.e. i w jaki to niby sposób? Człowieka dociekliwego, prawdziwego pasjonata i poszukiwacza prawdy i faktów historycznych nic o tego nie odstręczy. Ani, żaden człowikek, ani żadna siła, nikt! Lenia i płaczka ubolewającego nad tym ,że trafił na jakieś przeszkody odstręczy na dzień dobry każdy, nawet najbardziej błahy powód. Więc byłbym wdzięczny, gdyby nie wypisywał mi Pan tego rodzaju bzdur. A, że ktoś tu robi z siebie sektę, to niewątpliwie ,,miszcz'' Michalkiewicz wraz ze swoimi wyznawcami, którzy nie chcą nawet niczego widzieć dalej niż do X wieku, bo sama myśl, że mogło istnieć coś już przed tym czasem, wywołuje u ,,miszcza'' spazmy niepohamowanego szału wściekłości. To, typowy objaw SEKCIARSTWA!

  Atakowanie zaś Michalkiewicza, to jest poniżej wszelkiej krytyki.

  A niby dlaczego krytykowanie, a właściwie punktowanie bredni wygadywanych i wypisywanych przez tego żałosnego farmazona jest poniżej krytyki i na jakiej podstawie. Proszę tylko o poważne argumenty, a nie o bełkot, jak poniżej.

  Ma swój pogląd na temat ustalony i ma do tego prawo, a że oczywiście w Wielką Lechię zaczęły wchodzić ubeckie karaluchy starając się wykorzystać ją przeciw wierze katolickiej, jest faktem.

  Żeby mówić o jakichkolwiek poglądach w odniesieniu do niego, to najierw musiałby mieć on najpierw jakiekolwiek poważne poglądy, których na dzień dzisiejszy, nie ma żadnych. Ubeckie karaluchy zaczęły wchodzić w temat tzw. ,,Wielkiej Lechii'', żeby wykorzystać ją przeciw wierze katolickiej. I chaiłoby się powiedzieć, I KTO TO MÓWI? Osobnik, będący członkiem założonego przez UB, Lunę Brystygierową po roku 1956, Klubu Krzywego Koła, którego członkami byli m.in. Michał Bristigier, syn Juleczki, Jan Józef Lipski, na którego kolanach wychowało się dwóch takich, co to zajumali księżc, Jerzy Urban, Jerzy Braun, wujaszek Grzegorza Brauna itd. Sami miłośnicy i obrońcy kościoła katolickiego. A TAK APROPO NIKT BARDZIEJ NIE ZASZKODZIŁ OBECNEMU KOŚCIOŁOWI NA PRZESTRZENI OSTATNICH 50 LAT, NIŻ JEGO WŁASNI BISKUPI, KARDYNAŁOWIE I PAPIEŻE, Z OBECNYM ARGENTYŃSKIM KLAUNEM BERGOGLIO NA CZELE. Polecam bardzo dwótomowe opracowanie na ten temat Pana Henryka Pająka pt. ,,LĘKAJCIE SIĘ''. Może się Pan wtedy czegoś douczy, kto i co oraz w jaki sposób wykorzystuje swoje działania przeciwko kościołowi. Więc proszę nie obrażać mojej inteligencji powtarzaniem tego bełkotu swego ,,miszcza'' o zagrożeniu kościoła, szukaniem korzeni Narodu i Państwa Polskiego dalej, niż poza rok 966, bo to po prostu żałosna kompromitacja.

  Przy czym te wiosenne rytuały tarzania się w trawie i podobne bzdury, nie mają z naszym pochodzeniem niczego wspólnego.

  Te rytuały, jak je Pan określił tarzania się w trawie, zapewne kolejny bon mot z repertuaru samego ,,miszcza'', ma wszystko wspólne z naszym pochodzeniem. I to tak bardzo wspólne, że te obrzędy zaadoptował tenże kościół, który rzekomo jest przez nie zagrożony, albowiem bez ich zaadoptowania misja zaprowadzenia chrześcijaństwa wśród słowiańskich plemion polskich, niewiele by raczej dała w pozytywnych skutkach.

  Poza tym, chciałby Pan by Michalkiewicz skakał przed Panem i takimi mądralami jak Pan z gałęzi na gałąź nawet tego nie rozumiejąc.

  Byłbym bardzo wdzięczny, gdyby nie rozśmieszał mnie Pan takimi stwqierdzeniami jak to powyższe, bo są pewne granice śmieszności, których przynajmniej nie powinno się przekraczać, tak jak Pan czyni to z jakimś niezrozumiałym ukontentowaniem. A kto to jest ten pański Michalkiewicz? Dla mnie te hucpiarz był, jest i będzie NIKIM. Więc to dla mnie ŻADEN zaszczyt, a tym bardziej nie honor, żeby przestawać z takim zerem. Poza tym jemu samemu wystarczy, że skacze przed kim trzeba, więc przede mną naprawdę, nie musi się już trudzić.

  I to Michalkiewicz przed laty jako pierwszy ostrzegał przed haraczami cwaniaków podających się za żydów z przedsiębiorstwa holokau, kiedy jeszcze był czas na reakcję i zablokowanie ustawy 447.

  Wieziecie się na tym akcie 447, bo nic więcej nie macie. Krzyczycie o ustawie Just 447, a siedzicie cicho jak mysz pod miotła o PODATKU KATASTRALNYM, którego wprowadzenie pisory planują w przyszłym roku. 1% do 2% podatku płaconego rok w rok od rynkowej wartości każdej nieruchomości uderzy w każdego zwykłego Kowalskiego z taką siłą, że opowieści o ustawie 447 będą przy tym opowieściami z Mchu i Paproci.
  Coć jeszzcze?
 • @Pedant 14:51:54
  Masz jakieś partyjniackie przyzwyczajenia, że zwracasz się do mnie per „wy”. Zły adres.

  Wykopałam cię z nie ze strachu, a z obrzydzenia, bezczelny, głupio mądry „tworze biblioteczny”.
 • @MacGregor 15:18:17 i @MacGregor 15.11.2019 13:08:44
  @MacGregor 15.11.2019 13:08:44

  "Arabowie poczynając od roku 632 :)"

  @MacGregor 15:18:17

  "Odnosiłem się do zarzutu, że Słowianie nie mogliby skolonizować połowy Europy,bo było ich zbyt mało."

  Na logikę, gdy mała populacja podbija czy asymiluje większą wtedy różnorodność genetyczna powinna być większa. Np. u Arabów co to podbili innych są haplogrupy Y-DNA: R1a, R1b, E1b1a, E1b1b, J, G, N.

  https://en.wikipedia.org/wiki/Genetic_studies_on_Arabs

  Z tego co wiem, takiego zróżnicowania genetycznegou Słowian nie ma, więc wygląda na to, że Słowianie nie byli małym ludkiem co podbijał innych (a zresztą niby czym? z tego co pamiętam, Arabowie za przyjęcie islamu przynajmniej dawali zwolnienia podatkowe na rok; a co mogli ofiarować Słowianie? przepis na serniczek i makowiec?).

  Chyba, że stworzymy teorię taką, że
  Słowianie przyszli nie wiadomo skąd w małej liczbie.
  Nic nie umieli, ale magicznie skusili miejscowych R1a żeby przejęli ich kulturę (cud!cud!).
  Potem Słowianie czary-mary się rozmyli ale swoją kulturę zaszczepili R1a i 1/2 Europie :D

  Swoją drogą, podziwiam allochtonistyczną zdolność do wykrętów...
 • @Lotna 01:14:03
  "Masz jakieś partyjniackie przyzwyczajenia, że zwracasz się do mnie per „wy”. Zły adres."

  Nie tykajcie mnie chamusiu. Świnie sami paśliście.
 • @Pedant 21:24:55
  "Otóż inwazja Słowian w VI wieku"

  Ilu było tych Słowian w VI w.?
  I dlaczgo to oni asymilowali innych a sami (w bilansie) oparli się asymilacji?
  Czyż to nie świadczy o posiadaniu świetnej kultury?
  A ile czasu trwa wytworzenie takiej kultury? rok, 2 lata, 100 lat, 200 lat, 500 lat ?
 • @kowalskijan584 09:29:40
  "Ilu było tych Słowian w VI w.?"

  Sądzę, że są pewne wyceny, ale nie chce mi się szukać.

  "I dlaczgo to oni asymilowali innych a sami (w bilansie) oparli się asymilacji?
  Czyż to nie świadczy o posiadaniu świetnej kultury?"

  Bardzo dobre pytanie. Zapewne ich kultura była atrakcyjna. Prawdopodobnie w organizacji życia wspólnotowego i we wzajemnym odnoszeniu się do siebie. Co widać chyba i do dzisiaj, gdy porównamy zwyczaje słowiańskie z germańskimi, romańskimi i celtyckimi.

  "A ile czasu trwa wytworzenie takiej kultury? rok, 2 lata, 100 lat, 200 lat, 500 lat ?"

  Po oddzieleniu się od Bałto-Słowian, zapewne do tysiąca lat. Były wpływy fińskie i irańskie, szamańskie i zoroastraińskie. Na kolebkę stawiał bym na rejon między Wołgą a Uralem. Potem stopniową migrację w dorzecze Dniepru. Taka sobie fantazja.
 • @Pedant 09:49:18
  Ja: "Ilu było tych Słowian w VI w.?"
  P: "Sądzę, że są pewne wyceny, ale nie chce mi się szukać."

  Taa.. bo ich nie ma :) Inaczej bez trudu byś je podał.

  Ja: ""A ile czasu trwa wytworzenie takiej kultury? rok, 2 lata, 100 lat, 200 lat, 500 lat ?"
  P: "Po oddzieleniu się od Bałto-Słowian, zapewne do tysiąca lat. "

  V w.n.e -1000 lat = V w.p.n.e.

  Mówisz, że Słowianie istnieli kilkaset lat p.n.e? Ciekawe... Tylko jak to się ma do oficjalnej teorii, ze Słowianie pojawili się w V wieku?
  I że mieli atrakcyjną kulturę bez pomocy chrześcijaństwa ?

  Czegoż ja się dowiaduję :)
 • @kowalskijan584 12:57:05
  "Taa.. bo ich nie ma :) Inaczej bez trudu byś je podał."

  Żeby zrobić to solidnie, trzeba przeszukać dane archeologiczne na temat ilości i wielkości osad, wydajności rolnictwa itd ... Dla mnie to jest trud, którego i tak Pan nie potrafiłby się podjąć ani zrozumieć.

  "Mówisz, że Słowianie istnieli kilkaset lat p.n.e? Ciekawe... Tylko jak to się ma do oficjalnej teorii, ze Słowianie pojawili się w V wieku?"

  Proszę nie rżnąć głupa, bo się Pan tylko kompromituje. Słowianie przyszli wtedy w masie na tereny dzisiejszej Polski, wschodnich Niemiec, i Bałkany (dokładniej w VI wieku, chociaż pierwsze wzmianki są nieco wcześniejsze). Byli sobie już stulecia wcześniej, tylko dalej na wschód.

  "I że mieli atrakcyjną kulturę bez pomocy chrześcijaństwa ?"

  Kultura to nie tylko religia. Jeśli by Pan czytał ze zrozumieniem to co napisałem "organizacja życia wspólnotowego i wzajemne odnoszenie się do siebie. Co widać chyba i do dzisiaj, gdy porównamy zwyczaje słowiańskie z germańskimi, romańskimi i celtyckimi."

  Te cztery ludy od stuleci są chrześcijańskie ale dalej przejawiają różnice w wymienionych przeze mnie aspektach. Polakowi łatwiej porozumieć się z Białorusinem, Niemcowi z Duńczykiem, Hiszpanowi z Włochem, Irlandczykowi ze Szkotem. Czy to tak trudno zrozumieć?
 • @kowalskijan584 12:57:05
  P: "Sądzę, że są pewne wyceny, ale nie chce mi się szukać."
  Taa.. bo ich nie ma :) Inaczej bez trudu byś je podał.

  Bo nie szukałem wcześniej. Ale zaciekawiłem się i oto
  pierwszy z brzegu poważny artykuł (za Mieszka około miliona
  więc wcześniej zapewne było znacznie mniej):

  https://plus.gazetakrakowska.pl/dzieje-polski-w-liczbach-jak-rosla-i-malala-polska/ar/11543144
 • @Pedant 14:08:55
  Wydało mi się, że to bardzo proste pytanie:
  "Ilu było tych Słowian w VI w.?"

  A dostałem odpowiedź ilu było Słowian na części Słowiańszczyzny 400 lat później :) "(za Mieszka około miliona więc wcześniej zapewne było znacznie mniej):"

  Czyli jednak wychodzi na to, że nikomu z allochtonistóœ nie chciało się wziąć kartki i długopisu i przeliczyć czy napływ Słowian był w ogóle możliwy FIZYCZNIE.
 • @kowalskijan584 19:11:30
  Jest Pan męczący.
 • Wziąłem się pod boki ze śmiechu
  i dałem 1* żałując, że nie mogę dać 0.
 • @Andrzej Tokarski 08:56:26
  Mysle, ze J.Bieszka dyskredytuje kulawy styl pisarski / te wykrzykniki i zachwyty/. Emocjonalnosc autora bywa irytujaca.
  Warto jednak przeczytac.
 • @Jwu 09:34:52
  Pewnie chodzi bardziej o uswiadomienie ogromnej czesci Polaköw, ze jestesmy na naszych ziemiach od dawien dawna tworzac kulture i obyczaje, z ktörych wiele przetrwalo wieki.
 • @Wican 10:08:24
  Prosze wiec zajrzec do zrödel arabskich. Prof.M.Lewicka sporo tam /wyszperala/.
 • @Pedant 11:47:24
  Mysle, ze za 1-2 dekady dowiemy sie duzo wiecej. Ostatnio wykopuje sie lawinowo nie tylko artefakty, takze kamienne budowle.
  Mozemy sie kiedys zdziwic.
 • @kowalskijan584 09:29:40
  Z niecierpliwoscia czekam na dalsze publikacje wyniköw wykopalisk znad doliny Tollense. Po przebadaniu 10% pobojowiska stwierdzono, ze pewnie historie Europy trzeba bedzie pisac od nowa, bo ogromna bitwa, ktöra sie tam rozegrala "nie miala prawa miec miejsca".

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031