Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
246 postów 319 komentarzy

Odsłonięcie pomnika ofiar rzezi Wołyńskiej w Jedwabnie

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Uroczystość odsłonięcia pomnika w hołdzie ofiarom ludobójstwa ukraińskich nacjonalistów na cywilnej ludności polskiej.

Wołyń- Małopolska Wschodnia- Polesie- Lubelszczyzna-Podkarpacie 1939-1947

Jedwabno 25.07.2020r - Uroczystość:

Patriotyczny obowiązek wzywa nas w miejsce położone 180km od Torunia, po to by uczcić pamięć bestialsko pomordowanych rodaków. Głównym inicjatorem i pomysłodawcą pięknego pomnika jest Szanowna Pani Alina Kazmierczak. Jedwabno to nie przypadkowa Wieś, ponieważ znaczą część jej mieszkańców stanowią wspaniali kresowiacy i ich potomkowie, a najstarszy z nich Pan Józef Januszkiewicz mający już 100 lat wraz małżonką Bronisławąbrał czynny udział podczas konferencji tego dnia. Poznana przez nas Pani Jadwiga Senderowska w drodze do Gminnego Ośrodka Kultury w Jedwabnie opowiedziała nam w skrócie swoją historie. Losy Pani Jadzi i jej rodziny ( Tereska, Marek, Leon i rodzice) są również udokumentowane cyfrowo w formie nagrania wideo, które zostało odtworzone na sali kinowej. Pan Leon Żurbrat jest kresowym pisarzem znanym z takich dzieł jak „Mój wołyński epos”.

Udając się do Jedwabna nie mieliśmy wygórowanych oczekiwań. Sądziliśmy, że będzie tam mało osób. Nic bardziej mylnego, podjeżdżając pod kościół szukając miejsca zszokowała nas ogromna liczba zaparkowanych aut. W trakcie mszy ławeczki przed rzymskokatolicką świątynią były zajęte. Podążając na miejsce uroczystości z ogromną ilością przybyłych ludzi starych i młodych, doszliśmy na miejsce. Organizacja uroczystości stała na profesjonalnym poziomie dzwiękowym, oraz logistycznym w postaci przygotowanych miejsc pod pawilonem zapewniającym ochrone przed słońcem. Sama lokalizacja monumentu według nas też nie jest przypadkowa, po prostu pięknie! Oprócz organizatorów, wójta gminy Jedwabno Sławomira Ambroziaka, władz wojewódzkich, obecne było wojsko, harcerze ( dwóch z nich szczególnie pozdrawiamy),chłopaki z Ligi Obrony Kraju, strażacy, miejscowe kółko łowieckie.

-Konferencja:

Gminny Ośrodek Kultury w Jedwabnie gościł obecnych. Prowadzącym spotkanie był wójt gminy Pan Sławomir Ambroziak, którego zaangażowania, wiedzy, charyzmy i oddania sprawie kresowej nie sposób pominąć. Pierwszym z zaproszonych mówców był Pan prof. Czesław Partacz. Jego wykład antropologiczno-historyczny od czasów Piastów po dziś dzień ujął wszystkich zebranych. Następnie głos zabrała córka Pana prof. Włodzimierza Osadczegoczytając jego list. Po krótkiej przerwie przedstawiono zgromadzonym Panią Jadwigę Senderowską, oraz wyświetlono dokument filmowy z opartym o historię rodziny, bliskich i księdza Ludwika Wrodarczyka Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata zamordowanego przez ukraińskich nacjonalistów. Ten sam ksiądz ochrzcił Panią Jadwigę.

Dziękujemy za wspaniałą inicjatywę, organizacje, wszystkim zaangażowanym w upamiętnianie ludobójstwa ukraińskich nacjonalistów na cywilnej ludności polskiej. Organizatorom i im pomagającym, wójtowi gminy, działaczom, rodzinom, osobom bliskim, ludziom obecnym na tym jakże ważnym wydarzeniu.

 

TPK - 25 Lipiec 2020 r.

https://kresywekrwi.blogspot.com/2020/07/uroczystosc-odsoniecia-pomnika-ofiar.html

KOMENTARZE

 • @Jacek Boki
  Gdzie byli w tym czasie banderpiteki z PIS ? . To jest pytanie ?. Salute . https://www.youtube.com/watch?v=uO0y8rhGavk
 • Od polskiego emigranta dostałem wykonaną przez niego mapę. Zaznaczył on na niej 4500 miejsc, w których mordercy z OUN-#UPA #SSGa
  https://twitter.com/xenosstinkriti
  Sebastian Kowalski
  @xenosstinkriti
  ·
  21 g.
  W odpowiedzi do
  @IsakowiczZalesk
  "I got a map from a Polish emigrant, made by him. He marked 4500 places where the murderers from the #OUN - #UPA #SSGalizien in 1939-47 committed the #genocide of Poles. The young patriot, on his own initiative and with his own funds, did more than many state institutions."
  Pozdrawiam
  Szczęść Boże
 • @Repsol 22:40:33
  "Gdzie byli w tym czasie banderpiteki z PIS ?"

  Tam gdzie zwykle - w .... usraelitów.

  Pozdro!
 • @ Autor
  5*

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031