Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
276 postów 411 komentarzy

Długa noc - Wiesław Hop

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Ale ty próżno będziesz krajobrazy tworzyć, Osrebrzać je księżycem – i promienić świtem. Nie wiesz, że trzeba niebo zwalić, i położyć Pod oknami, i nazwać jeziora błękitem. - Juliusz Słowacki

Ukazała się właśnie nowa powieść Pana Wiesława Hopa, zatytułowana ,,Długa noc'', która jest szóstą z kolei książką w jego dorobku pisarskim. Obecnie autor pracuje nad trzytomową powieścią, poświęconą w całości walkom z bandami OUN - UPA na Pogórzu Przemyskim, ze szczególnym uwzględnieniem trzech potężnych ataków band UPA i niedobitków SS Galizien na Birczę w latach 1945 - 1946. O tym, kiedy ukaże się ta książka będę Państwa informował na bieżąco. Na razie zapraszam jednak do kupna i lektury najnowszej, znakomitej powieści kryminalnej Pana Wiesława Hopa, o którym nie przesadzę, jeśli stwierdzę, że jest On obecnie jednym z najlepszych powieścipisarzy w Polsce, być może mało znanym, ale bez dwóch zdań zasługującym na najwyższe laury za swoją twórczość, w przeciwieństwie do całej masy grafomanów robiących raczej za pisarczyków, a nie ,,pisarzy'', którym to mianem są górnolotnie określani i promowanych przez polskojęzyczne wydawnictwa,prasę i telewizję, tylko dlatego, że prześcigają się w przedstawianiu antypolskich treści w swojej wątpliwych lotów ,,twórczości'', tworzonej na zamówienie i pod dyktando swoich promotorów.

Jacek Boki

Elbląg - 14 Wrzesień 2020 r.

 

Z POWIEŚCIAMI JEST JAK Z JEDZENIEM

W lipcu 2020 r. miałam przyjemność otrzymać najnowszą książkę Wiesława Hopa pt. „Długa noc”. Spotkanie z dziełem pisarza okazało się dla mnie niezwykle ciekawą i wymagającą podróżą. Tym bardziej, że czytałam już dwie pozycje z jego twórczości, tj. „O północy w Bieszczadach” i „Przed wyrokiem”. Czytałam też opowiadania pisarza publikowane w naszym czasopiśmie „Kurier Błażowski”. Jestem wdzięczna panu Wiesławowi, że znajduje czas dla naszego czasopisma mając tyle innych obowiązków.

Podróż, którą rozpoczęłam razem z bohaterami powieści, okazała się dla mnie ciekawą przygodą w Bieszczadach. Byłam tam wielokrotnie, ale dałam się urzec opisom Wiesława Hopa – Bieszczady są piękne w każdej odsłonie.

Sięgając po książkę „Długa noc” miałam nadzieję, a nawet pewność, że okaże się dla mnie pasjonującą lekturą, podobnie jak poprzednie książki.

A oto w dużym skrócie treść powieści.

Agnieszka Drozd – atrakcyjna maturzystka - jest zakochana w starszym od niej, tajemniczym mężczyźnie, który nosi dziwne nazwisko Andrzej Dżoń. Dziewczyna zdała maturę i dostała się na wymarzoną medycynę. Ale jej rodzice są przeciwni tej znajomości. Na tym tle pomiędzy matką i córką dochodzi do kłótni. Kilka dni później, gdy Agnieszka wyjeżdża w Bieszczady, rodzice zaniepokojeni brakiem kontaktu z córką wynajmują prywatnego detektywa, Józefa Biesiadę, aby odnalazł dziewczynę i sprowadził do domu. Biesiada dowiaduje się, że Andrzej Dżoń to były przestępca z gangu Brzytwy z Wołomina, który ostatnie lata spędził w kryminale. Ustala, że oboje z Agnieszką przebywają w hotelu w Polańczyku, ale gdy tam dociera, okazuje się, że Agnieszka została porwana, a Dżoń w nocy opuścił hotel w wielkim wzburzeniu. W Zielonej Polanie – leśnej posiadłości biznesmena z Sanoka – Biesiada odkrywa zwłoki dwóch mężczyzn oraz ślady, sugerujące, że mogła tam być przetrzymywana Agnieszka.

Te informacje można przeczytać na okładce książki.

https://www.wydawnictwocm.pl/wieslaw-hop-dluga-noc-p-527.html

Biorę książkę do ręki i zwracam uwagę na interesującą okładkę, która nawiązuje do treści kryminału. Twarz kobiety jest tajemnicza, skryta w cieniu. Zapowiada to mroczny charakter powieści.

Książka podzielona jest na 45 rozdziałów, które czyta się lekko, aczkolwiek każdy rozdział trzyma w napięciu.

Jeśli chodzi o bohaterów, żadna postać nie jest tuzinkowa, mdła czy nudna. Józef Biesiada to były policjant, obecnie detektyw. Z policji wyleciał, bo wszedł w drogę nieuczciwemu adwokatowi zajmującemu się odzyskiwaniem kamienic. Macki Łakomego sięgały daleko. Na tyle skutecznie, że Biesiada został zmuszony do rezygnacji z pracy w policji. A wcześniej siedział w areszcie, skąd pomógł mu się wydostać przyjaciel Zygmunt, też policjant. Agnieszka – maturzystka pełna entuzjazmu i ufna niczym pierwsza naiwna z operetki. Zakochana w Andrzeju pierwszą, młodzieńczą miłością. Tak silną, że pragnęła zginąć razem z nim. Andrzej Dżoń – kryminalista, w którym miłość do dziewczyny wyzwoliła ludzkie cechy. To postać niejednoznaczna, nie wiadomo czy rzeczywiście zginął, czy to tylko realizowany jest kolejny plan policji. Rzadko się jednak zdarza, aby zadeklarowany bandzior budził sympatię czytelnika. Współczuję mu, bo jego los jest z góry przesądzony. Czy zginie w momencie, gdy doświadczył szczęścia? Wychodząc z więzienia pragnął zerwać z przeszłością. Czy w zamian za przywilej życia będzie pionkiem w rękach policji? Żadne z tych wyjść nie jest dobre. To zasługa autora, że Andrzeja można polubić i darować mu przeszłość. Ten zatwardziały bandyta budzi sympatię, bo miłość do dziewczyny go nobilituje. Skoro jest w stanie kochać, nie może być do końca zły. Jest jeszcze dziewczyna Józefa Biesiady, Marysia, nauczycielka, mentalnie najbardziej przypominająca Sienkiewiczowską Marynię Połaniecką. To kobieta, o jakiej marzy większość mężczyzn – piękna, pewna, lojalna, kochająca. Grozę budzi przerażający, bezwzględny bandzior Brzytwa. To uosobienie zła i występku, nie budzi cienia sympatii, a wręcz odrazę. Sprawność warsztatowa Wiesława Hopa sprawia, że do Brzytwy można poczuć jedynie antypatię. Jego śmierć jest w pełni zasłużona, choć nie nam sądzić. Przez rozdziały przewijają się postaci złych i dobrych policjantów. Zdarzają się skorumpowani i przekupni, bywają tacy jak Zygmunt – idealiści, zwolennicy złotego środka. Józef z przyjacielem Zygmuntem wiodą dysputy filozoficzne, co środowisko policjantów zdecydowanie nobilituje – orientują się w Biblii i filozofii. W rzeczywistości policjanci częściej bywają kojarzeni z dowcipami o gamoniowatych stróżach prawa niż z Horacym.

Książka trzyma w napięciu. Akcja toczy się w pięknym krajobrazie bieszczadzkim, który zdaje się zaprzeczać temu, że w takim urokliwym miejscu istnieje zbrodnia i występek.

Nie umiem pisać recenzji. Mogę stwierdzić jedynie, czy książka mi się podoba, czy nie.

„Długa noc” to świetnie napisany kryminał. Zgadzam się z autorem, który twierdzi: (…) „z powieściami jest podobnie jak z jedzeniem: albo jest dobrze przyrządzone i smaczne, albo nie.

Nie można więc do tego dobudowywać żadnych, zaciemniających wszystko teorii naukowych”. [Wiesław Hop, „Długa noc”, s. 93].

Polecam książkę Wiesława Hopa jako smaczny literacki kąsek.

Wiesław Hop, „Długa noc”, Wydawnictwo CM 2020

 

Danuta Heller

Danuta Heller - absolwentka I LO im. Komisji Edukacji Narodowej w Rzeszowie (1970–1974), klasa z rozszerzonym językiem niemieckim. Studia: Wyższa Szkoła Pedagogiczna w Krakowie (1985–1990), Katedra Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej. Praca magisterska na temat ,,Biblioteki w Błażowej w latach 1829–1945”. W latach 1982 - 2017 dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Błażowej, a od 1991 r. do chwili obecnej redaktor naczelna „Kuriera Błażowskiego”.

Wiesław Hop – pisarz i publicysta (Warszawski Oddział Związku Literatów Polskich)

Urodził się w roku 1963 w Birczy, w powiecie przemyskim, gdzie mieszka. Jest żonaty i ma troje dzieci. Uczył się w Liceum Ogólnokształcącym w Dynowie i na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Rzeszowskiego. Był nauczycielem, a w latach 1989 – 2010 policjantem. Przez ostatnie trzynaście lat służby pełnił funkcję Komendanta Komisariatu Policji w Birczy

Od trzydziestu lat pisze opowiadania, które były publikowane w wielu czasopismach i wyróżniane w konkursach literackich, a od 2010 r. także powieści. Jego powieści wzbudzają emocje i zainteresowanie czytelników, a także są dobrze oceniane przez znawców literatury. Ponadto jest jednym z redaktorów kwartalnika „Łowiec Galicyjski”oraz publikuje w innych czasopismach, w tym w miesięczniku „Brać Łowiecka”. Prowadzi także własnego bloga http://opowiadania-wspolczesne.blogspot.com oraz stronę na Facebooku https://www.facebook.com/wieslawhopZLPO.Warszawa/.

Dotychczas wydał 5 powieści:

1. Powieść obyczajowa „Poranek pełen nadziei”, Wyd. Nowy Świat, W-wa 2011 (e-book). II wyd. pap., Wydawnictwo Pozpisani.pl., W-wa 2015.

2. Powieść kryminalna „Spacer ze śmiercią”, Wydawnictwo Pi, W-wa 2012.

3. Powieść obyczajowa „Wbrew woli”, Warszawska Firma Wydawnicza 2013.

4. „Przed wyrokiem”, LSW w Warszawie, 2016r. - powieść obyczajowa z wątkiem sensacyjnym, wydanie II w 2018r..

5. „O północy w Bieszczadach”- powieść obyczajowa z wątkiem kryminalnym, LSW, W-wa 2019.

Artykuł źródłowy:

https://kresywekrwi.blogspot.com/2020/09/duga-noc-wiesaw-hop.html#more

KOMENTARZE

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031