Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
260 postów 341 komentarzy

Pomnik dla ludobójcy - od Rzeczypospolitej

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

spełniona obietnica Prezydenta Dudy dana banderowcom. Czyli jak Duda i PiS znowu napluli Polakom w twarz!

Tuż przed wizytą — polskiego PREZYDENTA na Ukrainie — pojawił się nowy pomnik nagrobny na górze Monastyr w Werchracie. RZECZPOSPOLITA ufundowała płytę nagrobną m. in. dla — OSYPA BZDELA — nazistowskiego kolaboranta, mordercy kobiet i dzieci polskich i ukraińskich, ludobójcy pasażerów pociągu pod wsią Zatyle, bojówkarza okręgowej bojówki SB OUN „Borysa” Iwana Pohoryśkiego, również pochowanego (we wrześniu 1945) w Werchracie wraz z bojówkarzem SB Iwanem Kydaniem.

OSYP BZDEL spoczywa w grobie tuż pod wspomnianą płytą, położoną w minionym tygodniu — w imię wielkiej polityki — pośpiesznie — z ominięciem kompetencji Komitetu Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa przy IPN w Rzeszowie — bo tak obiecał PREZYDENT. Napis na płycie głosi wielkimi literami NIEPRAWDĘ: „ZBIOROWA MOGIŁA UKRAIŃCÓW, KTÓRZY ZGINĘLI W WALCE Z SOWIECKIM NKWD W LASACH MONASTERSKICH W NOCY Z 2 NA 3 MARCA 1945 ROKU”

NIEPRAWDA PIERWSZA: Osyp Bzdel nie został zabity w nocy 2/3.03.1945 — lecz 2.09.1944. Nie w „lasach monasterskich” — lecz we wsi Zanimycia. Poinformowała o tym na piśmie siostra Osypa — Maria. Publikujemy skan tego oświadczenia.

NIEPRAWDA DRUGA: Osyp Bzdel zginął z ręki ukraińskiego sąsiada o nazwisku Mykoła Mota — był to akt zemsty za udział Bzdela w wymordowaniu — ukraińskiej — rodziny brata Moty przez bojówkę SB OUN. Poinformowała o tym na piśmie siostra Osypa — Maria. Publikujemy skan tego oświadczenia.

DOWODY NA POCHÓWEK OSYPA BZDELA TUŻ POD PŁYTĄ UPAMIĘTNIAJĄCĄ OD RZECZYPOSPOLITEJ

Oprócz relacji siostry Osypa Bzdela — Marii opowiadającej o pochowaniu brata dokładnie w tym miejscu (publikujemy skan tego oświadczenia), dysponujemy potwierdzeniem świadka Iwana Typy — zdigitalizowana relacja audio przechowywana jest w archiwum w Kijowie.*

KAŻDY MA PRAWO DO GROBU Z NAZWISKIEM

Każdy zmarły — nawet dzieciobójca — ma prawo do grobu, i do napisu na nim — nazwisko, imię, daty narodzin i śmierci. Oczywiście, może być prośba o modlitwę. Szczególnie ludobójcy, mordercy dzieci — bardzo jej potrzebują. Normalne społeczeństwo odmawia im chwały — zagwarantowaną mają tylko hańbę. Odmawiając tym ludziom prawa do nazwiska na grobie państwo polskie naruszyło ich prawa.

WRZÓD KŁAMSTWA — PRZYPUDROWANY

W Polsce jest wiele nie rozwiązanych problemów. Jednym z nich, bez sytuowania w hierarchii ważności — pomniki zbrodniarzy z OUN-UPA. Klucz do rozwiązania spoczywa w ręku władz państwowych. W minionym tygodniu państwo polskie odbudowało (jak określił profesor Włodzimierz Osadczy: „podstępnie, w ukryciu, na polecenie [...] mocodawców”) pomnik podkomendnych krwawego — „Zalizniaka” i dzieciobójcy — Pohoryśkiego.

TO JESZCZE NIE JEST DNO

To jeszcze nie jest dno. Przecież jeszcze można postawić pomnik dla pogrzebanego w Polsce CZERNIAWSKIEGO** i KŁEPACZA...

DOWODY — ŹRÓDŁA UKRAIŃSKIE

Publikujemy skany (w komentarzu) odpowiednich stron książki Jewhen Misyło, Powstanśki mohyły, a także skan okładki tej książki. Pełny tytuł: Powstanśki mohyły. Propamiatna knyha wpawszych na poli sławy wojakiw Ukrajinśkoji Powstanśkoji Armiji - Zachid VI Wojennoji Okruhy „Sian” Taktycznych Widtynkiw „Łemko”, „Bastion”, „Danyłiw” (1944-1946). Tom I, Ukrajinśkyj Archiw i Litopys UPA, Warszawa-Toronto 1995.

GDZIE POCHOWANO OSYPA BZDELA?

„Poległych powstańców pogrzebano w dwóch mogiłach. Potem ich ciała przewieziono [z innych źródeł wiadomo, że stało się to 20.05.1945] do jednej zbiorowej mogiły koło cerkwi w wsi Monastyr, tam, gdzie wcześniej został pochowany mój brat. NA SAMEJ GÓRZE POWSTAŃCZEJ MOGIŁY POŁOŻONO TRUMNĘ MOJEGO BRATA. Został usypany wysoki kurhan, na którym postawiono ogromny brzozowy krzyż z wieńcem cierniowym. W lecie odprawiono panachidę [nabożeństwo żałobne], oddano poległym honory wojskowe. Po wysiedleniu naszych ludzi w 1947 roku polscy rabusie ze wsi Wola rozebrali historyczną cerkiew, a mogiłę zniszczyli. Maria Duber. Olsztyn.”

JAK ZGINĄŁ OSYP BZDEL?

„Z Jarosławia wrócił mój brat Osyp. Został powołany do bojówki. W tym czasie NASI LIKWIDOWALI RODZINĘ brata Mykoły Moty. Dwa dni później w nasze okolice przybył Mykoła Mota z oddziałem NKWD i zaczął, podobnie jak jego poprzednicy, zabijać ludzi. W wiosce Zanimycja przybysze schwytali mojego brata, a Mota go zabił. Przed śmiercią powiedział mu, że to [zemsta] za morderstwo jego brata, chociaż Osyp nie miał z tym nic wspólnego. Tego samego dnia, 2.09.1944 roku, Mota przybył z wojskiem do Mrzygłodów i spalił zachodnią część wsi, tę część, gdzie nie mieszkali komuniści. Także wtedy Mota wystrzałem z pistoletu w głowę zabił dziewczynkę o nazwisku Hanna Koreń. On myślał, że to ja. Oni wywieźli do wsi Werchrata i od razu zabili naszego sąsiada Dmytra Gułajewycza. Zginął także syn nauczycielki w Gruszce. Ja uratowałam się, ponieważ uciekłam do innej wioski.”

*Źródło: Centralnyj derżawnyj archiw zarubiżnoji Ukrajiniki, Fond nr 52 „Objednannja ukrajinciw Zakerzonnja”, nagranie audio – głos Iwan Typa, ps. „Choma”, ur. 1927 r. w Mrzygłodach, poz. 107, część 1 i 4, (nagranie w 4 częściach).

W części 1 informuje o pogrzebaniu na górze Monastyr bojówkarza SB OUN Józefa Bzdela [Osyp to ukraińska forma imienia Józef]. Ten świadek osobiście uczestniczył w zwożeniu saniami ciał zabitych pod Gruszką i Mrzygłodami, w 14 minucie 1 części nagrania wyraźnie stwierdza: „zwieźliśmy 45 ciał”. W akcie ślepej zemsty bojówkarze SB wymordowali 2 ukraińskie rodziny razem z dziećmi – były to rodziny ludzi o nazwiskach Mykoła Mota i Wasyl Buhaj, świadek informuje o tym 17:40 minucie nagrania.

**Wołodymyr Czerniawski, sędzia i prokurator OUN-UPA, nazywany tak za pomysłowość w wynajdowaniu rodzajów strasznej śmierci dla Polaków w Podkamieniu, Hucie Pieniackiej i okolicznych wioskach, zwyrodniały sadysta, w Polsce udawał rzymskiego katolika, jednocześnie wstąpił do Polskiej Partii Socjalistycznej. Bandę OUN-UPA mordującą Polaków zorganizował razem z księdzem greko-katolickim Kłepaczem. Świadek Jan Bernacki zeznał 25.11.1948 roku w Twardogórze, że banda dowodzona przez Wołodymyra Czerniawskiego i księdza greko-katolickiego Kłepacza skazała brzemienną Polkę o nazwisku Antonina Olaniuk na śmierć przez rozerwanie końmi.

 

LUDOBÓJCY (od góry, od lewej) I ICH OFIARA

POHORYŚKYJ IWAN s. Hryhorija, brak innych danych, komendant kolaboracyjnej policji ukraińskiej w Lubyczy Królewskiej, komendant okręgowej BSB okręgu OUN Rawa Ruska „Borys” vel „Bożycz”, nadrejonowy referent SB OUN w Okręgu II OUN „Baturyn”, podlegały mu rejony IV i V. Zginął 17.11.1945 r. w okolicy Werchraty, pogrzebany na terenie Werchraty.

CHOMYN PETRO, ur. 1915, „Pyrjan”, ze wsi Lubliniec Stary, bojówkarz okręgowej bojówki SB OUN, Zmarł w Polsce nie niepokojony przez wymiar sprawiedliwości.

KRYWONIS ŁEW ur.15.04.1925 r., „Kruk”, ze wsi Stary Dzików, w bojówce od początku jej powstania. Nie jest wykluczone, że prawdziwe nazwisko „Kruka” to MAZUR OŁEKSA, takie nazwisko podał Przytulski Petro. Zmarł w Polsce nie niepokojony przez wymiar sprawiedliwości.

 

Więcej na ten temat:

https://kresy.pl/wydarzenia/tuz-przed-wizyta-prezydenta-dudy-na-ukrainie-odnowiono-tablice-na-pomniku-oun-upa-na-gorze-monastyrz-foto/

https://kresy.pl/publicystyka/wywiady/prof-zapalowski-prawdopodobnie-strona-ukrainska-nie-chciala-dopuscic-do-ekshumacji-na-gorze-monastyrz/

Tajemnice pomników OUN-UPA na górze Monastyr w Werchracie

Ludobójstwo OUN-UPA pod wsią Zatyle. Nazwiska morderców

Jak OUN uczyniła z Petra Chomyna ludobójcę

TWARZ LUDOBÓJCY IWANA POHORYŚKIEGO „BORYSA”

Werchrata i Monastyr: pomniki dla morderców dzieci

UKRAIŃSKIE ULTIMATUM

Krótka historia banderowskich grobów na górze Monastyr

Pielgrzymki do grobu banderowskich ludobójców

OSYP BZDEL, bojówkarz SB OUN. Dziś żądają od Rzeczypospolitej pomnika na jego grobie?

Ilość banderowców pochowanych na górze Monastyr, ich nazwiska i ich rola w zbrodniach muszą być zgodne ze stanem faktycznym

BEZCZESZCZENIE PAMIĘCI OFIAR OUN-UPA W POWIECIE LUBACZOWSKIM?

OBIETNICA ODBUDOWY POMNIKA MORDERCÓW. JAK POLSKI RZĄD TO WYKONA?

Pomnik kłamstwa na górze Monastyr

Czy pojawi się pomnik nagrobny dla ludobójcy z napadu na pociąg w Zatylu?

 

Źródło:

http://suozun.org/aktualnosci/i_pomnik-dla-ludobojcy-od-rzeczypospolitej-spelniona-obietnica-prezydenta/

KOMENTARZE

 • Polską rzadzą zdrajcy i kolaboranci od 1989 roku.
  Niczeg dobrego ze strony PIS PO SLD w sprawie Ofiar ludobójstwa dokonanego przez zwyrodnialców ukraińskich NIE MOŻNA SIĘ SPODZIEWAĆ, gdy ujawnili się poparciem poz zamachu stanu / majdanie / tacy jak kaczynski, sikorski, kwaśniewski i wiel jeszcze innych przeklętych kolaborantów z kijowską juntą opartą na ideologii banderyzmu !!!
 • ---------- Naród GŁUPCÓW !! tak kończy !!!.
  ---- gdy prosiłam swoją 80letnią ciotkę aby nie tylko NIE głosowała na dudę, ale powiedziała wszystkim znajomym, kto on zacz , usłyszałam : ty komunistko ! kościół nigdy by nie popierał takiego człowieka , ksiądz z ambony !!!!! O NIM BARDZO DOBRZE MÓWIŁ. A mówiła to osoba, której UPA zarezało część rodziny.
 • "Pomnik dla ludobójcy - od Rzeczypospolitej"
  ------------------
  A jak! a co!
  Wniosek?
  Okupujący - sieroty po Polsce w atrapie Polski - polskojęzyczni rodem z Piekła - są wdzięczni banderssynom, że ci pomogli im czynnie zamordować II RP w ubiegłym wieku.
 • 5 ☆☆☆☆☆
  Nastały straszne czasy, zdrady ! Niestety.

  Pozdrawiam
 • trudno się czegoś innebgo spodziewAĆ PO PRODUKCIE LITERATURY HAŃBY DOMOWEJ kORNCHAUZERÓW NA USLUGACH PREZESSIMUSA
  https://telewidz.neon24.pl/post/154700,leo-hochberg-godny-towarzysz-wujkow-rajmunda-kaczynskiego
 • Szczerski: Prezydenci Polski i Ukrainy podpiszą w poniedziałek wspólną deklarację. Opisuje strategię i cele wspólnej polityki
  Prezydenci Polski i Ukrainy Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski podpiszą w poniedziałek w Kijowie wspólną deklarację, która kompleksowo opisuje strategię i cele wspólnej polityki w obszarze m.in. historii, gospodarki i bezpieczeństwa - poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

  Ps...Jak długo PiS i PAD będą składać wasalne hołdy czcicielom ludobójczych zwierząt z OUN/UPA Bandery/Suchewycza? Wspólna polityka z neobanderowcami rządzącymi na Ukrainie to jakiś żart. Skąd przyszedł rozkaz odbycia odbycia tej wizyty? Jakoś nie było niej słychać. Ponoć pandemia i jazda do Kijowa? Co to za pośpiech? Bykownia po raz drugi. Natomiast o Wołyniu cicho sza. Żeby chociaż odwiedził Orlęta Lwowskie na Cmentarzu Łyczakowskim. Dlaczego my Polacy nie wiemy punkt po punkcie co za dokumenty będą podpisywane?! Bo jeśli chodzi o bezczelne przejmowanie kolejnych nienależnych Ukraińcom ziem, lasów i nienależne odszkodowania to czas powiedzieć DOŚĆ! A ekshumacje Polaków pomordowanych przez ukraińskich bandytów z UPA, OUN i SKW pozostaną poza protokołem wizyty?
 • Prezydent Duda upamiętnił ofiary Wielkiego Głodu i zapalił znicz pod Krzyżem „Bohaterów Niebiańskiej Sotni”. WIDEO
  https://media.wplm.pl/thumbs/5a2/OTYwL3VfMS9jY183NGFmOS9wLzIwMjAvMTAvMTIvOTYwLzU4Ny81Njk1NzczYmU1Yzg0OGU1OTQ2NzBhYjc2MmVkNzJlZS5qcGVn.jpeg
  Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przebywają z trzydniową wizytą na Ukrainie. W poniedziałek rano prezydent Duda złożył symboliczny koszyk pod Pomnikiem Ofiar Wielkiego Głodu 1932-1933 oraz zapalił znicz pod Krzyżem „Bohaterów Niebiańskiej Sotni”.

  https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/521555-prezydent-duda-upamietnil-ofiary-wielkiego-glodu


  Ps...Czy widział ktoś Zelenskiego pod pomnikiem ofiar Wołynia w Polsce? Na Wołyniu też zapali znicz pomordowanym Polakom, czy jednak byłoby to politycznie niepoprawne? Przypominam nieukom, że Sotnie UPA paliły polskie wsie na Wołyniu, a tu prezydent Duda zapala znicz przed Sotnią. Gratuluję! Tuż przed wizytą polskiego prezydenta na Ukrainie odnowiono pomnik nagrobny OUN-UPA na górze Monastyrz na Podkarpaciu, gdzie prawdopodobnie pochowano sprawców mordu na Polakach. To tylko pokazywałoby bezmiar tchórzostwa i nieodpowiedzialności tego towarzystwa. Kresowiacy nie głosują na PiS. Dla rządzących polityków PiS liczą się jedynie ofiary zamordowane przez Rosjan, a ofiary ludobójstwa Ukraińców są gorszego sortu i nie zasługują na godny pochówek i upamiętnienie. Wstyd i hańba! Czy banderowcy mają haka na PAD? Jak można poniżać polskie ofiary faszystowskich banderowców! Gdzie POLSKA RACJA STANU. A temat ekshumacji i badan z ludobójstwa nie zostanie poruszony, bo …”to może rozdrażnić stronę ukraińską”- żenujące to jest. Skoro prezydent RP uchyla się od uczczenia pamięci polskich ofiar ukraińskiego ludobójstwa, to nie oczekujmy od Ukraińców zgody na ekshumację i godny pochówek i upamiętnienie 200 tys naszych Rodaków.
 • @kula Lis 69 11:36:03
  Skutki zajoba i fobii trwają już lata , teraz przyspieszyły /Majdan,Białoruś, Armenia , Azerbejdżan itp/
  Banderyzm to AlKaida,ISIS na potrzeby zaatakowania Wschodu!
  Dlatego coraz bezczelniejsze próby podejmują lokaje dla uciszania sprawy bestialskich mordów i znęcania się nad Polakami na Wołyniu,braku ekshumacji i godnych pochówków zamordowanych,ścinania i wyrzucania krzyży postawionych przez polskich patriotów, na miejscach zbrodni , obraźliwych określeń Polski przez Ukraińców na polskim wikcie.
  Najbardziej rozpaczliwe jest to co twierdzi Pan Prof.Osadczy że traktory na polach na Ukrainie podczas orki wyorywują kości Polaków , potem sieją na nich zboże!

  Jedyne czym się zasłużyło to przeklęte NKWD to wysłanie do piekła, Kłyma sawura -Dmytro Klaczkiwskiego oraz zbrodniarza Szuchewycza!!

  https://plus.poranny.pl/kaci-wolynia-najkrwawsi-ludobojcy-polakow-czesto-dozywali-starosci-nawet-pod-okiem-cia/ar/c13-14243027

  Polacy są prześladowani, upokarzani,lekceważeni w Polsce.
  https://slavyangrad.es/2016/01/27/inteligencia-estadounidense-nacionalismo-ucraniano/

  https://i.redd.it/3pmg6hup1wv01.jpg

  zdjęcie za:
  Bandzior Steśko!
  https://www.reddit.com/r/HistoryFans/comments/8h1x47/george_bush_sr_shaking_hands_with_yaroslav/
 • Prezydent Polski
  A. Duda pozdrawia ukraińskich żołnierzy, banderowskim okrzykiem: Sława Ukrajini! Herojam sława!
  https://youtu.be/NsI9jisS0Y0
 • @trojanka 12:20:46
  Gen Stefan Mossor chciał zakończyć Operację Wisła wysyłając wszystkich banderowców z rodzinami enkawudzistom, do Rosji, część by poszła do piachu resztą zasiedlili by nimi Kołymę i Workutę, a nie rozsyłać ich po Polsce. Nie pozwolono mu i operację przerwano, osiedlając banderowskie pomioty w Olsztyńskim, Pomorzu Zachodnim, Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Sowieci banderowców zwalczali jeszcze w latach 60 ub. wieku.
 • @trojanka 12:20:46
  Wielu banderowców przyjechało z Wołynia jako repatrianci Polacy na papierach pomordowanych tam Polaków, które ofiarom zabierali. Coś w tym temacie wiem od sp Taty oficera 27 WDP AK.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031