Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
263 posty 369 komentarzy

Moje komentarze

 • Co za cymbał dał te wypociny pola alfabet na jedynke
  Trockistowskim zydobolszewik na posterunku. Jak widać walka klas u nich nigdy się nie skończy, dopóki nie rusza z posad bryły świata. A to może nastąpić dopiero po wypełnieniu wszystkich dyrektyw towarzysza Lejby Bronsteina, że najpierw trzeba wyrznac większość mieszkańców tego świata, i dopiero wtedy nastanie ich bolszewicki wysniony wspaniały świat, w którym resztka nieprzystosowanych skończy w gulagach za drutami.

  Te czerwone śmiecie zapominaja tylko o jednym, że jest Bóg na niebie, który ma inne plany od nich i ta próba tych degeneratów, ostatecznie skończy na śmietniku wraz z nimi. I to jest ta dobra wiadomość dla Nas.
  A tak apropo Glogoczowski, dawkę tego gówna, którym chciałbyś uszczęśliwić mnie, możesz śmiało zaaplikować sobie samemu. Gwarantuje ci, że Lucek będzie przeszczesliwy, mogąc powitać przed terminem w swoim raju, tak oddanego mu lokaja. :-)
  SZAŁ ANTYSZCZEPIENNIKÓW na neonie24 (i w okolicach)
 • @AgnieszkaS 19:43:33
  I jeszcze jedno Pani Agnieszko. Nie będę mógł dosłownie spać po nocach kiedy się dowiem co powiedzą na nasz tema Ukraincy, szczególnie ci z zachodniej Ukrainy, którzy wyrzneli w pień pół miliona naszych rodaków i do dzis są z tego dumni. Tak samo nie będę mógł spać, gdy usłyszę podobna reakcje Litwinów gloryfikujacych formacje szaulisow, Ypatingas Burys i krwawa bezpiekę Saugume. I oni podobnie jak nasi przyjaciele Ukraincy są tak samo dumni, że wyrzneli w pień 40 tysięcy Polaków z Wileńszczyzny w lasach ponsrskich i 70 tysięcy Żydów. Dokładnie opisał to prof Jacek Wilczur w książce Wilenski pierścień śmierci.
  No i oczywiście będę miał miękkie nogi, gdy usłyszę reakcje Białorusinów, którzy wystawili jedna dywizje i kilka brygad SS, a ich Gestapo należało obok SB OUN Bandery i Saugumy do najbardziej zbrodniczych formacja czasów drugiej wojny. No też obleją mnie zimne poty, gdy odezwa się Łotysze, których esesmani 2 lutego 1945 roku spalili żywcem w miejscowości Podgaje na Wale Pomorskim 32 polskich żołnierzy z 4 pułku piechoty pierwszej armii WP.
  No, a gdy odezwa się tatarzy, to zrobi mi się dosłownie głupio i zapadnę się pod ziemię. A dlatego, że to oni dali przykład walcząc z wrażą Sowiecka komuna, wystawili jedna górska dywizje Waffen SS i osiem brygad SS.
  Tatarka Ja ala śpiewała w 2014 na Jewrowizji, jak to źle potraktował ich potem za ten przejaw tatarskiego patriotyzmu Koba, wysyłając wszystkich na białe niedźwiedzie. Zapomniała tylko ta zwyciężczyni Jewrowizji dośpiewać frazy o bohaterskich wyczynach swojego dziadka, który jako ochotnik SS pacyfikowal w bratniej Warszawie Powstanie w 1944 z jedną tych właśnie tatarskich brygad SS W starym komputerze zachowała mi się nawet sweet focia dzielnego dziadziusia naszej biednej Jamali w mundurze GIEROJA SS.
  I to by było na tyle
  Sprawcy ludobójstwa Polaków na Wołyniu
 • @Pedant 19:48:24
  Zdaje się, że masz Pan problemy z czytaniem że zrozumieniem. Bo nie dalej jak przed kilkunastoma minutami, pisałem, aby nie przypisywał mi Pan cech własnego charakteru. A jeśli ktoś tu jest radykałem, to Ty mój drogi halyczyncu, z uporem godnym lepszej sprawy broniący i usprawiedliwiający upowskich rezunow i dwojacy się, żeby rozmyć odpowiedzialność za zbrodnie ludodobojstwa, przerzucając je z własnych halyczynskich ziomków na Polaków i II Rzeczypospolita. Nie wiem, czy zauważyłeś, ale stajesz się już nudny prymitywny z tymi próbami przypisania banderowski ego doktrynerstwa, którego jesteś gorliwym wyznawca i odwrócenia pojęć, polegających na konsekwentnym dążeniu do ujawnienia pełnej prawdy o zbrodniach twoich nacyjnych ziomkow, któremu to działaniu chcesz przypiąć łatkę radykalizmu, który jestwylacznie naturalnym przmiotem propagandystów OUN.

  Tak swoją drogą mam w rodzinie ukraina, że wschodniej Ukrainy, jest mężem corki jednej z sióstr mego ojca. Kiedyś ucialemsobiez nim pogawędkę o tym co sądzi osobiście o OUN UPA. I w półgodzinnym monologu jaki wtedy od niego usłyszałem, najłagodniejszym zdaniem na temat banderowskich zbrodniarzy że wschodniej Ukrainy, brzmiało ono:

  Chachlackaja swolocz. Nacisty, banderowskaja bladź!

  Chyba też był radykałem. Ale przyznaje, że byłem tymi jego słowami zaskoczony. Naprawdę, nawet mnie zatkało.
  Sprawcy ludobójstwa Polaków na Wołyniu
 • @AgnieszkaS 19:16:08
  Jak Pan myśli, jak tego rodzaju deklaracje odbiorą nie tylko Ukraińcy, ale zamieszkujące na wschód od nas tamtejsze narody? Łatwo się domyśleć, skoro skoro nacjonalizm polski w wersji "hard" budowała Konfederacja na amerykańskiej ustawie 447. Tak oto kółko się zamyka.

  Jako Polaków NIC Nas nie powinno obchodzić, jak przyjmą to, o czym pisał Pan Konrad Rękas, Ukraińcy, Litwini, Łotysze, czy Białorusini. Obrona Naszych interesów, których pisze Pan Konrad jest Naszym interesem, który winniśmy się wyłącznie kierować mając wyłącznie dobro Naszego Narodu i Państwa. Ukraińcy, Litwini, Białorusini i inni mają w nosie nasze polskie interesy, bo kierują się, zresztą mądrze swoimi interesami narodowymi, a nie naszymi. A kierowanie się przez idiotów rządzących Polską od 30 lat interesami wszystkich wokół, tylko nie naszym własnym, świadczy o bezdennej głupocie tych ludzi, i wszystkich tych, którzy tą głupotę wspierają. Jest poza tym takie przysłowie: Kto jest głupszy? Głupiec, czy ten, który za nim podąża. Tak więc nie świadczy o mądrości brnięcie w tą głupotę, ale wycofanie się z niej. Błędy popełnia każdy, ale trwanie w błędach, tak jak w głupocie, to samobójstwo.

  A jeśli chodzi o książkę Mieczysława Samborskiego, to wielka szkoda, iż nie została ona przez Instytut Pamięci Narodowej edytowana. Sam autor nie jest naukowcem, historykiem, o czym mówi otwarcie na filmie opublikowanym na YouTube. Współpraca z IPN być może wiele by temu opracowaniu ujęła, jednak w efekcie końcowym dałaby w zamian o wiele więcej.

  Wiem, że śp. Pan Mieczysław Samborski, nie był naukowcem, ale wykonał pracę, nie będąc nim, której do dziś nie wykonał i nie wykona ŻADEN profesor uniwersytecki. Mogą ci profesorowie jedynie pokłonić się przed rzetelnością dzieła Pana Samborskiego, bo sami nie mają odwagi do dziś nawet tego zacząć z powodów, których chyba tłumaczyć Pani nie muszę. Przez 31 lat istnienia chorego tworu o nazwie III RP, wszystkie uniwersytety i wyższe uczelnie począwszy od ich rektorów na wykładowcach skończywszy odmawiają jak jeden mąż zajęcia się dogłębnym studium nie tylko tematyki samych Kresów, ale nade wszystko kwestii Ukraińskiego ludobójstwa Polaków na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Kiedy ktoś zaczyna im o tym nawet tylko wspominać, od razu ucinają rozmowę i odpowiedź brzmi stanowczo... NIE!
  Czy wyobraża Pani sobie taką sytuację w każdym poważnym, szanującym się państwie, których uniwersytety miałyby taki stosunek do własnej historii, jaką mają uniwersytety w Polsce? Czy wyobraża sobie Pani, żeby w Izraelu, Armenii i Grecji profesorowie i rektorzy wyższych uczelni w tych krajach powiedzieli, że nie będą zajmować się sprawą ludobójstwa Żydów, bo źle to może zostać w Niemczech, a w Armenii i Grecji, bo źle to przyjmie Turcja? Jeśli tak Pani myśli, to chyba Pani żartuje.
  W sytuacji, gdy od 31 lat żadna wyższą uczelnia nie chce się podjąć badań nad taką kwestią jak Ukraińskie ludobójstwo Polaków, to niestety musimy to robić My i niewielkie grono profesorów uniwersyteckich w Polsce, którym zniszczono kariery naukowe, właśnie z tego powodu. Wykonujemy pracę za te uniwersytety i tych tchórzliwych, sprzedajnych profesorów, rektorów itp.

  Więc proszę mi nie mówić, jak to przyjmą Ukraińcy, bo ich interesy zupełnie mnie nie obchodzą.
  Sprawcy ludobójstwa Polaków na Wołyniu
 • @Pedant 18:37:31
  Proszę mi nie przypisywać przymiotów własnego charakteru, bo to standardowe działania banderowskich kundli i ich polskojęzycznych lokajów. Zawsze, żeby wyprzeć własne zbrodnie, przypisywali je swoim polskim ofiarom, że to była wyłącznie wina Lachów, ale nigdy ich. I tak robią to do dnia dzisiejszego. Problem tylko w tym, że unurzanych w niwunnej krwi brudnych rąk i jeszcze czarniejszych sumie nie da się wyszorować nawet pumeksem. A pojednania i przebaczenia opartego na kłamstwach i braku z ich strony jakiegokolwiek odruchu sumienia, który prowadziłby do skruchy i wyznania swoich win, nie ma co nawet oczekiwać, bo pojednanie oparte na kłamstwie i fikcji jest mniej warte, niż papier na którym taka deklaracje sobie spiszą z kundlami z POPiS i przystawkami. Bo z Polakami taki Bezczelny numer, nigdy nie przejdzie, choćby się zapluli na amen.
  Sprawcy ludobójstwa Polaków na Wołyniu
 • @Pedant 11:55:11
  Za propagowanie banderyzmu w Polsce, ich ideologii i gloryfikacji ukraińskich zbrodniarzy conajmniej 5 lat bezwzglednego więzienia i milion złotych grzywny. Na UPAdlej za negowanie herojstwa tych zbrodniarzy każdy Polak ma zagwarantowane 3 lata więzienia na podstawie ustawy z 2014 roku. A będzie szczęściarzem jeśli wyjdzie z tego ukraińskiego więzienia żywy. Dwa lata temu czterech studentów z Polski za samo zapalenie zniczy owiniętych biało czerwonymi szarfami na cmentarzu Orlat Lwowskich omal nie dostało wyroku 4 lat więzienia. Dopiero po interwencji MSZ skazano ich na wysokie grzywny, zmuszono do przeprosin, wydalono z Ukrainy z wieloletnim zakazem wjazdu. Jak widać Twoi banderowcy przyjaciele mogą stosować wobec na bezwzględne egzekwowanie swojego prawa, za demaskowanie ich zbrodniczych herojow, a nam tego nie wolno?
  A na jakiej podstawie to twierdzisz. Wymierzenie sprawiedliwości zbrodniarzom i ich spadkobiercom porównujesz do skrajnego banderyzmu i zemsty? Kim ty jesteś KANALIO, że tak wybiórczo traktujesz sprawiedliwość i tak gorliwie bronisz rezunow i ich sprawy? Płaci ci SBU czy ZUwP?
  Sprawcy ludobójstwa Polaków na Wołyniu
 • @Pedant 10:57:09
  O stronniczości kresowianie słyszą już od 75 lat i uważam, że dość pisania pod naszym adresem tych bzdur, bo to już nie tylko jest zbyt wiele, ale to zwykła bezczelność. Kłamstw drugiej strony słuchamy również już wystarczająco długo bo 31 lat i stają się coraz bardziej butne i bezczelne, dlatego już tego wystarczy. Teraz może ich ewentualnie wysłuchać Polski prokurator w asyscie policji, a potem przekazać sądowi.

  Wiedzy bowiem na ten temat jest wystarczająco dużo, jak również wiedzy o tym, że w II RP mieli w porównaniu z innymi państwami bardzo dobre warunki swojej narodowej edukacja i działalności gospodarczej oraz kulturalnej, ale problem w tym, że szowiniści z OUN i tak mieliby zbyt mało, gdyby nawet otrzymali wszystko, czego zadali, bo wrodzona, genetyczna nienawiść do Polaków zrodziła żądze mordu, a nie jakiegokolwiek pojednania i to nie zmieniło się do dzis.

  Proszę najpierw dobrze odrobić lekcje, a potem dopiero udzielać komukolwiek dobrych rad
  Sprawcy ludobójstwa Polaków na Wołyniu
 • @Pedant 10:10:30
  Liczba Polaków wymordowanych w bestialskim ludobójstwie nie waha się od 40 do 200 tysięcy, tylko od 200 tysięcy do pół miliona. Pani Siemaszko, która w dziele swego ojca podaje liczbę 40 do 60 tysięcy na samym Wołyniu, nie mówi prawdy, bo pomija aspekt, że jej ojciec badał sprawę ludobójstwa Polaków tylko w czterech powiatach woj. Wynskiego, a było ich 12.
  Tak więc liczba ta jest stale i świadomie zaniżana.

  A co do Niemców w Prusach, to zadaje Pan retoryczne pytania. Rosjanie szli tam jak taran i nie oglądali się na nic. A niedawni mieszkańcy tysiącletniej Rzeszy musieli teraz masowo uciekać przed zbliżającym się frontem, stąd i tyle ofiar. Ale i tak niemożna tego porównywać z ludobójstwem bezbronnej polskiej ludności mordowanej przez Ukraińców, przezynanych piłami, nadziwanych na sztachety i kije, rozrabywanych siekierami, klutych widłami, palonych żywcem. Lacznie na 362 najdzikszy sposoby zadawania bestialskiej śmierci.

  Co Pan w ten sposób chce znowu usprawiedliwić? Widzę, że niektorych ciągle przypominanie tego ludobójstwa strasznego przyprawia o ciągły ból glowy
  Sprawcy ludobójstwa Polaków na Wołyniu
 • @AgnieszkaS 09:14:29
  I co z tego, że Pan Świątek jest wykładowca UJ. Tacy banderowcy propagandyści, zoologiczni fałszerze historii jak prof Grzegorz Hryciuk, dr Jan Pisulinski, Motyka też są wykładowcami ubiwersyteckimi, co nie zmienia faktu, że w swoich pracach na ten temat lgaja jak najęci, fałszując fakty bez cienia zażenowania i otwarcie przyznając się do tego, że ich zbrodniarze z UPA to ich narodowi heroje.
  Sprawcy ludobójstwa Polaków na Wołyniu
 • @Pedant 09:35:12
  Prowadziłem swego czasu stronę o agresji NATO na Jugosławię. Mieliśmy nawet swojego informatora tam, polskiego oficera, który przekazywał nam info o kłamstwach dotyczących Serbów i dowody ostatecznie te kłamliwe oskarżenia Serbów potwierdziły. Problem w przypadku Halyczynsk8ch ludobójców jest ten, że ogrom dowodów ich ludobójczych zbrodni nie podlega dyskusji. Więcej, oni są z tego dumni i gloryfikuja do dzis tych zbrodniarzy, ich czyny i ideologię.

  Porównywanie więc Serbów do Ukraińskich rezunow, kompanów chorwackich ustaszy, ktor, y wymordowali ok 800 tysięcy Serbów, to jakiś niepoważny żart.
  Sprawcy ludobójstwa Polaków na Wołyniu
 • @AgnieszkaS 20:41:13
  Żenujący wypociny ounowskiej propagandy. Żenujący jest to, że wkleja się bezrefleksyjnie takie wypociny bez samodzielnego sprawdzania faktów. Ale tak to już jest, że w III RP, gdzie nauczanie historii praktycznie nie istnieje, takie znawstwo temat to norma.
  Sprawcy ludobójstwa Polaków na Wołyniu
 • Iluzja bezpieczenstwa
  Iluzja bezpieczeństwa prowadzi najpierw do całkowitego zniewolenia i utraty wszelkiej własności, a krótko potem do śmierci.
  Bo kto oddaje swoją wolność za ułudę bezpieczeństwa, nie zasługuje, ani na jedno, ani na drugie. Na końcu bowiem straci wszystko z własnym życiem włącznie, jak zużyty przedmiot, który przestał już być potrzebny i użyteczny do czegokolwiek panom, którym oddał się dobrowolnie w niewolę, kończąc ostatecznie na śmietniku.
  Możni tego świata czytają Fiodora Dostojewskiego
 • Do roczne, Narodowe czytanie złotych myśli Stepana Bandery
  https://cdn.discordapp.com/attachments/798072549274943491/801341612911099904/EsFnxVcXMAIsrMu.jpeg

  Coroczne czytanie dzieł Bandery odbędzie się w Kijowie 30 stycznia 2021 r.

  Prawda, jakie to wzruszające?
  Sprawcy ludobójstwa Polaków na Wołyniu
 • @Pedant 15:06:06
  W nic Pana nie wpuszczam. Przytaczam tylko fakty, które jak widzę Panu nie pasują, bo odbiegają od obrazu banderowskie propagandy, która przyjmuje Pan za rzeczywistość, z którą nie ma nic wspólnego.
  Wyprasza sobie porównywanie mnie do lustrzanego odbicia banderowskich rezunow. To oni mają brudne łapska unurzani po ramiona we krwi bezbronnych ludzi, a nie ja. Ja nie zadam odwetu, ani zemsty, tylko przyznania si z ich strony oraz ich obecnych spadkobierców do zbrodni ludobójstwa potępienia ich, i przeproszenia za popełnione zbrodnie. Ale za każdym razem, gdy o tym pisze, słyszę o polskim szowinizmie i ruskiej propagandzie, a to jest już bezczelność sięgająca wyżyn nieba.

  Potępiam britanike, bo w tej samej encyklopedia, nie zdziwię się, jeśli znajdę teksty o polskich obozach koncentracyjnych, czyli zrzucaniu zodpowiedzialnosci za nie na Polaków.

  Duchownych prawosławnych obok grekokatolickich w latach 1918-1919 było mnóstwo wzywających z ambon do re Ania Polaków. W tym samym czasie ci lojalni Ukraincy zrównali z ziemią bądź spalili całe mnóstwo katolickich kościołów, ale rybka, prawda proszę pana?
  Sprawcy ludobójstwa Polaków na Wołyniu
 • Pedantów i do sztambucha
  Sutanna unurzani w krwi w latach 1918 - 1945

  http://btx.home.pl/aleszum/index.php/publikacje/1153-sutanna-umaczana-w-krwi

  Napisz jeszcze coś o burzonych cerkwiach
  Sprawcy ludobójstwa Polaków na Wołyniu
 • @Pedant 13:52:55
  A tak swoją drogą, Jakież to znamienne, że prezentacja przeze mnie książki dokumentującej szczegółowo Ukraińskie ludobójstwo Polaków i kundla kolaborację banderowcow z III Rzesza, wywołała taka wściekłość ukraińskich szowinistow i ich polskojęzycznych ukrainerskich lokajów, żeby to ludobójstwo nie tylko usprawiedliwić, zrelatywizowa, a nade wszystko opluc same ofiary, by stwierdzić, że same były sobie winne, tego co ich spotkało.

  I przesłanie dodatkowe, jakie oznajmili nam tutaj otwarcie w slowach: zastanówcie się dobrze Polaczki, zanim ponownie zaczniecie nam to przypominać, bo możemy się zdenerwować i zrobić wam tu w Polsce powtórkę z Wolynia.
  Sprawcy ludobójstwa Polaków na Wołyniu
 • @Pedant 13:52:55
  Rozśmiesza mnie Pan z tymi swoimi w cudzysłowie argumentami wypisując dyrdymały, że to był główny powód pozniejszego stanięcia tych prawosławnych duchownych po wybuchu drugiej wojny światowej po stronie OUN UPA, bo gdyby było inaczej to oni zachowaliby lojalność wobec Polaków.

  Pan się chyba śmieje czy może kpi, co 8 tak na jedno wychodzi?

  O lojalności tychże prawosławnych i greckokatolickich duchownych Polacy przekonali się już bardzo dobrze, ile ona była warta w latach 1918 - 1919, gdy z ambon cerkwi prawosławnych i greckokatolickich płynęły gorliwe wezwania do rzniecia Lachów bez litości, bo to słuszna walka o sprawę ukraińskiej Niepodległości. I grzechu żadnego ie będzie. I wymordowano ok 20 tysięcy Polaków na 24 lata przed Wolyniem.

  Tak więc pisać takie bzdury to Pan może, dla ludzi mających ZERO pojęcia na ten temat. Więc byłbym wdzięczny, gdyby nie obrażał Pan mojej inteligencji.
  Sprawcy ludobójstwa Polaków na Wołyniu
 • @Pedant 13:11:48
  Niewspółmierny rachunek win

  Rozbiórka prawosławnych świątyń w latach 30. była głupotą. Ale nie można tego porównywać z eksplozją nienawiści, jaka w 1943 roku wybuchła wobec Polaków na Wołyniu – przekonuje historyk Andrzej Chojnowski w rozmowie z "Rz"
  Rz: Czy polski Sejm powinien przyjmować uchwałę potępiającą niszczenie prawosławnych cerkwi przez władze II RP pod koniec lat 30.?

  Cała sprawa wygląda na demonstrację polityczna, która nie ma większego sensu. Wydarzenia te miały bowiem wymiar lokalny. Rozgrywały się głównie na Chełmszczyźnie, czyli na niewielkim obszarze Polski i trwały krótko. Był to zaledwie epizod z okresu międzywojennego. Nie rozumiem, dlaczego dziś parlament Rzeczypospolitej miałby się tym zajmować. Znalazłyby się dziesiątki innych spraw z okresu II RP, które można by teraz roztrząsać od strony moralnej.
  Szczególnie w sytuacji, gdy ten sam Sejm nie przyjął ustawy potępiającej ludobójstwo na Wołyniu...

  To są całkowicie niewspółmierne sprawy. Jeżeli ktoś chce stworzyć symetrię, zestawiając po jednej stronie Chełmszczyznę (gdzie winni byli Polacy), a po drugiej Wołyń (gdzie winni byli Ukraińcy), to popełnia naganne nadużycie. Inna była skala tych wydarzeń, inne znaczenie i zupełnie inny wymiar moralny.
  Czy podczas działań polskich władz stała się komuś fizyczna krzywda?
  Nie, to była akcja polityczna polegająca na rozbiórce obiektów sakralnych przez jednostki straży pożarnej i oddziały saperów. Duża ich część stała zresztą pusta i nieużywana. Działania te nie pociągnęły za sobą żadnych ofiar w ludziach.

  Niektórzy twierdzą jednak, że te rozbiórki cerkwi wręcz sprowokowały ludobójstwo na Wołyniu.

  Do rzezi polskiej ludności cywilnej doszło na Wołyniu i częściowo w Galicji Wschodniej. A polskie akcje represyjne wobec prawosławia miały miejsce na obszarach Chełmszczyzny. Nie miały one więc większego przełożenia na świadomość wołyńskich Ukraińców. Żadne błędy, jakie Polska rzeczywiście popełniła wobec Ukraińców, nie miały takiej rangi, żeby można nimi usprawiedliwić czy wytłumaczyć eksplozję nienawiści, jaka wybuchła w 1943 roku wobec Polaków. Takiej tezy po prostu nie da się obronić.

  "To była akcja polityczna polegająca na rozbiórce obiektów sakralnych przez jednostki straży pożarnej. Nie pociągnęła za sobą żadnych ofiar w ludziach"
  Ale dlaczego polskie władze zdecydowały się na takie drastyczne działania?
  W latach 30. powstał projekt umacniania polskości na wschodnich terenach kraju. W perspektywie zbliżającej się wojny władze uznały, że ludność niepolska w przypadku konfliktu zbrojnego może okazać się nielojalna. Zdecydowano więc, że należy zbudować bastiony polskości, które będą najlepszym strażnikiem obecności Rzeczypospolitej na tym obszarze. Wzmocnić mieszkających tam Polaków. W praktyce polityka ta polegała jednak głównie na uszczuplaniu zasięgu i wpływów innych narodowości.
  W czym polskim władzom przeszkadzało akurat prawosławie?
  Cerkiew jest instytucją państwową podległą władzom świeckim. W Polsce niezależnie od ogłoszenia przez Cerkiew autokefalii, czyli samodzielności i niezależności od Moskwy, duża część duchowieństwa była rosyjska. Władze traktowały więc tę instytucję jako pozostałość rosyjskich wpływów z czasów zaborów, która teraz – co gorsza – się ukrainizowała i białorutenizowała. Patrzono na to wyznanie głównie przez pryzmat historii.
  A jak zapatrywał się na te działania Kościół katolicki?
  Cerkiew była beneficjentem rozbiorów Rzeczypospolitej. W XIX wieku kosztem Kościoła rzymskokatolickiego przejęła olbrzymie majątki na najbardziej rusyfikowanych terenach Polski. Kościół uważał się więc za pokrzywdzonego i w dwudziestoleciu międzywojennym dążył do rewindykacji tego mienia – zarówno ruchomego, jak i nieruchomości. Dlatego w swoich działaniach wymierzonych w Cerkiew polskie władze mogły liczyć na wsparcie Kościoła. Odbierano je jako zacieranie śladów rusyfikacji.
  Ale niszczenie świątyń chyba źle świadczy o ludziach, którzy uważali się za spadkobierców tradycji wielonarodowej Rzeczypospolitej?
  To była oczywiście głupota. Zasięg operacji, na szczęście, był jednak niewielki. Do lata 1938 roku, gdy nastąpiło apogeum procederu, zlikwidowano 127 religijnych obiektów prawosławnych. 91 cerkwi, 10 kaplic i 26 domów modlitewnych. Oczywiście zaogniło to stosunki polsko-ukraińskie, co było poważnym błędem. Koncepcję przygotowania się do wojny zrozumiano opacznie.
  Niemieckie doświadczenia wojenne pokazują, że prawosławny kler był raczej sprzymierzeńcem w walce z bolszewizmem. Trudno sobie wyobrazić popów kolaborujących z komisarzami.
  Zgoda, ale kontekst historyczny tych wydarzeń był inny. Czym innym była Cerkiew w Sowietach, a czym innym w Polsce. W Polsce, ze względu na okres rozbiorów, instytucja ta wywoływała olbrzymią nieufność, traktowano ją jako instrument rosyjskiego panowania. Usiłowano na przykład stworzyć kategorię „prawosławnego Polaka”, dowodząc, że część wyznawców tej religii to Polacy, którzy zostali zrusyfikowani. Że teraz mogą wrócić do polskości, pozostając przy swoim wyznaniu. Tak naprawdę istotny był tu aspekt etniczny, a nie religijny. Religia w II RP była postrzegana jako sfera nakładająca się na stosunki etniczne. Byli grekokatolicy Polacy, ale generalnie Kościół ten postrzegano jako ukraiński. Byli Polacy protestanci, ale w powszechnym odczuciu protestanci należeli do kultury niemieckiej. Byli wreszcie Polacy prawosławni, ale religię tę utożsamiano z Rosjanami, Białorusinami i Ukraińcami. Czyli posługiwano się myślowymi kalkami i stereotypami.
  Nie jest to specjalnie chlubne, że stereotypom ulegały władze państwowe.
  Jeżeli już II RP ma zasiąść na ławie oskarżonych, to warto przypomnieć, że równie poważne straty kultura prawosławna poniosła już po zakończeniu działań wojennych. Świątynie nie były rozbierane na tak masową skalę, ale były zaniedbywane, nie konserwowano ich albo zamieniano na magazyny aby zniszczały. W latach 70. komuniści przeprowadzili wielką akcję spolszczania białoruskich i ukraińskich nazw miejscowości. Chciano zatrzeć wszelkie ślady obecności tych narodów na terenach, które przyznano PRL. Więc jak już mamy dokonywać procesu podliczania strat kultury prawosławnej, to warto by przedstawić pełny obraz problemu, a nie skupiać się tylko na potępianiu działań władz przedwojennej Polski.

  Andrzej Chojnowski jest profesorem historii, przewodniczącym Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej

  O likwidacji tych cerkwi będzie też osobny artykuł, dotyczący banderowskich łgarstw na ten temat, którego celem jest... USPRAWIEDLIWIENIE W TEN SPOSÓB BESTIALSKIEGO BANDEROWSKIEGO LUDOBÓJSTWA POLAKÓW NA WOŁYNIU I MAŁOPOSCE WSCHODNIEJ, co jest rzeczą obrzydliwą i każdy kto w ten sposób przykłada do tego rękę, niczym nie różni się od tamtych i współczesnych rezunów, kontynuujących zbrodnicze dzieło swoich ojców i dziadków.
  I to tyle w temacie
  Sprawcy ludobójstwa Polaków na Wołyniu
 • @Pedant 12:38:43
  W latach 1945-1949 na Podkarpaciu i w ówczesnym województwie lubelskim było akredytowanych 800 dziennikarzy z całego świata, w tym z. USA, Kanady o Wlk Brytanii, którzy na własne oczy widzieli wtedy kto tam kogo mordował i kto czyje wsie palił, na czyj rozkaz i pisali o tym otwarcie do swoich gazet. A mimo to dziś możemy przeczytać w tychże zachodnich gazetach istniejących do dzis, że... Robili to Polacy! I taka sama wartość ma ten gniot z Wiezi
  Sprawcy ludobójstwa Polaków na Wołyniu
 • @Pedant 12:38:43
  Miesięcznik WIĘŹ. To przedłużenie Gazety Wyborczej. Naczelnym tej antypolskiej gadzinówka był nie kto inny jak sam towarzysz Mazowiecki. Zero zdziwień.
  Sprawcy ludobójstwa Polaków na Wołyniu

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031