Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
262 posty 345 komentarzy

(Nie) Warto Rozmawiać

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Człowiek stwarza siebie aktami podejmowanego dziedzictwa - ksiądz Józef Tischner

Chciałbym podziękować za słowa prawdy wypowiedziane przez Księdza Tadeusza Isakowicza - Zaleskiego w programie J. Pospieszalskiego ,,Warto rozmawiać’’. Jednocześnie pragnę pogratulować odwagi w głoszeniu faktów historycznych i trafnej analizie oraz interpretacji w odniesieniu do obiektywnej rzeczywistości. Wydaje się, że ludzie uprawiający politykę w Polsce nie posiadają umiejętności przewidywania przyszłych zdarzeń.

 

Już Cycero dowodził, że historia est magistra vitae. Należy rozumieć przeszłość, słyszeć, co chce nam ona powiedzieć jako prawdę. To przeszłość odsłania nowe, otwarte ku przyszłości horyzonty. Uczestniczy w procesie kształtowania naszej tożsamości, projektowania siebie, osobistej drogi życia. Przyjmujemy – internalizujemy - historyczne "pouczenia", nadając faktom i zdarzeniom sens.

 

Obecne narracje prowadzone przez polityków, niektórych historyków, a dotyczące ukraińskiego integralnego nacjonalizmu są narzędziem symbolicznej przemocy, instrumentalnego "zawłaszczania" historii i manipulacji nią. Należy ubolewać nad faktem, że tak fundamentalne, bo pouczające funkcje historii przedstawiane są w tej narracji w postaci zdegradowanej i wypaczonej.

 

Pozbądźmy się złudzeń, albowiem zarówno postawa jak i argumenty tych ludzi mocno rozczarowują. Trudno prowadzić dyskurs podając dowody i uzasadniając rzeczywiste obawy, kiedy nie trafia to do drugiej strony. Celne, skądinąd, porównanie Wołodymyra Wiatrowycza do Goebbelsa spotkało się z natychmiastową reakcją prowadzącego program. Można było wyczuć nawet coś na kształt oburzenia w jego głosie, kiedy przerwał Księdzu wypowiedź. To smutne. Podobne uczucia wywołuje poseł Michał Dworczyk, oddelegowany przez partię na ,,odcinek’’ Ukraina. Ze zdumieniem i zażenowaniem słuchałem, wypowiedzianych przezeń słów o tym, że UPA nie jest na Ukrainie synonimem wrogości wobec Polski i Polaków, tylko symbolem walki z... sowietami !!! Rzetelny dziennikarz powinien zadać pytanie gdzie, kiedy i w jakich to okolicznościach banderowcy z UPA walczyli kiedykolwiek z sowietami? Ciekawa mogłaby być odpowiedź pana Dworczyka. Bowiem powszechnie wiadomo i jest to dokładnie udokumentowane, że formacje UPA stoczyły zaledwie jedną potyczkę w czasie drugiej wojny światowej. Miało to miejsce na Wołyniu pod koniec 1943 r. Zaatakowali wówczas nieopatrznie niewielką szpicę dywizji partyzanckiej generała Sidora Kowpaka. Heroje zabili kilkunastu żołnierzy, reszcie udało się uciec. Rozkazem generała Kowpaka, jego dywizja rozpoczęła frontalną ofensywę przeciwko wszystkim formacjom banderowców na całym Wołyniu. Groziło to całkowitą ich zagładą, o czym upowcy doskonale wiedzieli. Po straszliwych cięgach z rąk partyzanckiej dywizji Kowpaka, sztab UPA na Wołyniu wysłał do generała delegację, która błagała o zatrzymanie ofensywy przeciwko ,,nieustraszonym’’ herojom. Przysięgli spełnić wszystkie żądania generała Kowpaka. Mieli natychmiast wydać w jego ręce wszystkich ukraińskich dezerterów z Armii Czerwonej, którzy przystąpili do UPA oraz wszystkich banderowskich dowódców, którzy wydali rozkaz zaatakowania żołnierzy jego szpicy. Następnie zażądał, by dowódcy UPA osobiście ich powiesili. Ci, niemal natychmiast usłużnie wykonali to żądanie. To jedyny, udokumentowany przypadek, walki banderowców z sowietami. Od tej chwili, ci ,,nieustraszeni’’ heroje już zawsze unikali wszelkiej walki z oddziałami Armii Czerwonej, alergicznie bali się spotkania jednostek specjalnych NKWD czy Smiersza.

 

Ukraińcy nie posiadali predyspozycji do prowadzenia walki z regularnymi formacjami wojskowymi. Chętnie natomiast atakowali i bestialsko mordowali cywilną ludność polską, żydowską, rosyjską, białoruską i tych Ukraińców, którzy nie chcieli wspierać rezunów z OUN – UPA.

 

Trzeźwo myślący Polacy biją na alarm. Postępująca banderyzacja Ukrainy jest dla nas realnym zagrożeniem. Przysłowiowe chowanie głowy w piasek nie spowoduje, że nagle zniknie zagrożenie. Czy znowu musi powtórzyć się tragedia, by politycy posypali głowy popiołem? Czy doczekamy się kiedyś takich elit rządzących, dla których celem nadrzędnym będzie obrona interesów Polski i Polaków?

 

Kiedy w przestrzeni medialnej pojawia się kolejna dyskusja dotycząca zaszłości historycznych związanych z Ukrainą, śledzę ją z uwagą. Do momentu, gdy okazuje się, że narracja znowu nie odbiega od ogólnego trendu poprawności politycznej. Wtedy ogarnia mnie gniew i utwierdzam się w przekonaniu, że jednak nie warto już rozmawiać na ten temat z takimi ludźmi jak panowie Dworczyk, Pospieszalski i inni. Zrelatywizują bowiem wszystkie udokumentowane historyczne fakty, ukazujące ogrom bestialskiego, ukraińskiego ludobójstwa na Polakach oraz niezliczone ilości prowokacji dokonane w przeszłości i obecnie przez ukraińskich szowinistów przeciwko Polsce i Polakom.

 

P.S.

Mój ojciec walczył pod koniec drugiej wojny światowej z bandami UPA na Lubelszczyźnie. Na rok przed swoją śmiercią, latem 2007 r. opowiedział mi pewną historię z tego okresu. Pewnego zimowego dnia, po kolejnej zmianie na posterunku wartowniczym, na jednym z mostów w okolicach Lublina, jego dziesięciu kolegów zostało zaatakowanych przez sotnię UPA ok. 9.00 wieczorem. W godzinę później kompania mojego ojca została postawiona w stan alarmu bojowego. W ciągu kolejnej godziny dotarli na miejsce, jak się okazało – mordu. Znaleźli swoich towarzyszy broni, bestialsko zamordowanych, z odciętymi głowami. Natychmiast ruszyli w pościg za uciekającymi banderowcami, których dopadli po około dwóch godzinach. Jak mówił mi ojciec, jedynym pragnieniem, jakie mieli w tamtej chwili była żądza niepohamowanej zemsty. Tym bardziej, że ich koledzy to byli młodzi chłopcy – najstarszy miał 25 lat, najmłodszy ok. 19-tu. Jednak rozkaz brzmiał jednoznacznie:

 

Żadnego ślepego odwetu i zemsty. Wroga wziąć do niewoli i traktować go zgodnie z prawami należnymi jeńcom wojennym!

 

Dowództwo oznajmiło, że wszelkie przejawy niesubordynacji i niepodporządkowania się rozkazowi będą bezwzględnie i surowo karane. Pomimo straszliwego gniewu, który w tamtej chwili pałał w każdym z żołnierzy, żaden nie ośmielił się złamać rozkazu dowództwa. Tym różnili się od zbrodniarzy, od banderowskiej dziczy, że byli cywilizowanymi ludźmi, którzy szanują porządek i prawo wojenne.

 

Później przesłuchiwano pojmanych banderowskich rezunów. Wtedy ojciec i jego towarzysze poznali szczegóły mordu. Okazało się, że w trzy godziny po objęciu posterunku, żołnierze zostali zaatakowani przez operująca w okolicach Lublina sotnię UPA. Banderowcy otworzyli do nich ogień z broni maszynowej. Strzelali tak, by nie zabić ich od razu, ale żeby pojmać jeszcze żywymi. I dopiero wtedy rozpoczęła się ich straszliwa gehenna zakończona okrutną śmiercią. Podczas przesłuchania jeden z banderowców opisywał, w jaki sposób zadawali śmierć żołnierzom, którzy nie mogli się już bronić. Powoli i metodycznie odrzynali rezuńskimi nożami ich głowy. Napawali się w jakimś niepojętym, dzikim, demonicznym amoku, nieopisanym krzykiem konających w straszliwych męczarniach ludzi i bryzgającą fontannami krwią z tętnic szyjnych kolegów ojca.

 

Pamiętam twarz ojca, kiedy o tym opowiadał. Człowieka, który widział takie bestialstwo, takie zezwierzęcenie. Pamiętam oczy, które we wspomnieniu odnajdywały zapamiętane obrazy i mogły nareszcie oczyścić je łzami. I jego głos, który co jakiś czas wiązł w krtani, jak gdyby zaciskany niewidzialną ręką.

 

To był jedyny raz, kiedy odważył się o tym mówić i wywołać demony przeszłości. I te pytania, które wtedy postawił:

Powiedz mi synu, kim trzeba być? Jakim człowiekiem, by uczynić drugiemu coś takiego i czuć z tego powodu jeszcze jakąś chorą radość i opętańczą satysfakcję? Nadal dźwięczą mi w uszach. Stąd rodzi się złość i gniew, kiedy okazuje się, że śmierć tych chłopców, ich ofiara jaką złożyli z własnego życia, by zakończyć terror zbrodniarzy, jest dla obecnie rządzących bez żadnego znaczenia. Bez wartości. Tak jakby to wszystko nigdy nie miało miejsca. Tylu wspaniałych chłopaków oddało bez wahania swoje młode życie, żeby dziś rządziły nami takie szumowiny i szubrawcy…

 

Jacek Boki - Elbląg 13-14 styczeń 2017 r.

 

 Warto Rozmawiać 12.01.2017

https://www.youtube.com/watch?v=ZpfijApRSN8

KOMENTARZE

 • To wilkołaki (ci z zachodniej Ukrainy aż po podkarpacie w Polsce) mają takie wilcze oczy.
  Mściwe,chytre,przebiegłe itd.
 • Nie warto rozmawiać.
  Dziś, niestety, byłoby tak samo. W czasie wydarzeń na kijowskim majdanie, spadkobiercy OUN-UPA postępowali tak samo, nagrywając w dodatku swoje bestialskie czyny. Któregoś dnia w Internecie pojawił się film na którym banderowcy powoli podrzynali gardło schwytanemu ukraińskiemu milicjantowi. Robili to na oczach jego żony.
 • autor
  Nie wiem dlaczego ten niewątpliwie bolesny okres,w stosunku polaków do ukraińców cały czas jakoś jest nakręcany.
  W dziejach są właściwie niezliczone przykłady okrucieństwa,a druga wojna światowa uwidoczniła do czego są zdolni nasi sąsiedzi.nie tylko ze wschodu ale i z zachodu.
  Z Ukrainą nas bardzo dużo łączyło historycznie,przecież przez kilka wieków stanowiła ona część państwa Polskiego.
  Przecież i teraz jest nasz kraj dzielony na ten zachodni znacznie lepiej zagospodarowany a wschód ubogi.I tak było przed wieki,była cały czas pokazywana wyższość szlachty polskiej,polskiego mieszczaństwa wobec ludności wiejskiej-ukrainskiej.Zbrodnie których dopuścili się ukraincy,to nie zbrodnie ludności ale jednostek np,jak S.Bandera którzy na to dali przyzwolenie czy wręcz rozkazy.
  My już nic nie zmienimy ,stało się,można o tym mówić a jednocześnie i przebaczać z myślą by to było zrozumiane jako wola zbudowania dobrego sąsiectwa.
  Ja myśle ,że i władzom Ukrainy na tym zależy,bardzo szybka reakcja dotycząca zburzonego pomnika w Hucie Pieniackiej.
  Mieszkając na wschodzie znam masę ludzi którzy podobne relacje jak Pan przedstawili,no ale jestem chrzescijaninem i trzeba przebaczyć i żyć w nadziei że to przynajmniej ze strony Ukrainy się nie powtórzy.
 • @dalmichal 14:58:47
  Bzdury Pan prawisz.Az mdli od tej dobroci.Przebaczyc czyli co?Zapomniec?Przebaczyc mozna temu kto prosi o przebaczenie i uczynkami to wspiera.
  P.S.Zgnilizne sie wypala, a nie oklada pastrami balsamicznymi.
 • @Herkules 15:54:16
  To ,co mam sąsiadom domostwa podpalić?
 • @dalmichal 14:58:47
  Była jakaś reakcja "władz Ukrainy" w sprawie zniszczenia monumentu pomordowanych Polaków ? - ach prawda, stwierdzenie że dokonali tego ruscy dywersanci a poza tym że w Polsce zdarzają się przypadki niszczenia pomników "bohaterskich bojowników UPA" - no chyba że umknęła mi informacja o szybkim ujęciu i ukaraniu sprawców w ramach "szybkiej reakcji" ...
 • @dalmichal 14:58:47
  W ramach przebaczenia trzeba "oddać" Ukrainie południowo - wschodnie powiaty, o które to tak dzielnie walczyły już po zakończeniu II W. Św. oddziały OUN, UPA, likwidując polską ludność.
  W ramach nadstawienia drugiego policzka, trzeba uznać przez Polskę ustawę podpisaną przez Poroszenkę o gloryfikacji OUN, UPA i ich bohaterów: Banderę, Szuchewycza.
  Trzeba wesprzeć wniosek do papieża o beatyfikację ojca Stepana Bandery.
  W ramach przyjaźni polsko - ukraińskiej, trzeba złożyć wniosek o zakończenie śledztwa w sprawie zamordowania się aktywistów Antymajdanu, którzy dokonali jak wiadomo samospalenia, w Mariupolu strzelali sami do siebie jak do kaczek, a autobus z Krymczanami wracający z Kijowa, gdzie protestowali przeciwko Majdanowi i tam sami sie pobili a potem ten autobus sami podpalili, zwalając oczywiście winę na niewinnych Ukraińców.
  Trzeba wysłać polskie wojsko do Donbasu aby odstrzeliwało tych, którzy sami się ostrzeliwują, powodując straty wśród cywilnych mieszkańców "okupowanych przez rosyjskie wojska".
  Trzeba też lobbować w UE i USA o danie Ukrainie bomby atomowej aby ziścić plan Julii Tymoszenko o zrzuceniu tej bomby na Donbas i wypalenie ruskojęzycznego "bydła" do gołej ziemi.
  Może wtedy Ukraina zniesie nam embargo na polskie mięso i inne produkty?
  No i uwaga do pana @dalmichala:
  Polacy piszą: Polacy, Ukraińcy a nie jak pisze się na Ukrainie: polacy, ukraińcy.
  Ja rozumiem, że pan chce dobrze jako Ukrainiec, jednak przykro mi, ja osobiście Ukraińcom nie wierzę w chęć przyjaźni z Polską.
  Wam chodzi tylko o kasę.
 • @dalmichal 16:01:58
  "To ,co mam sąsiadom domostwa podpalić?"
  No proszę: Polakowi by to do głowy nie przyszło a tu uderzyć w stół i nożyce się odzywają albo: głodnemu chleb na myśli.
  Wy Ukraińcy macie jednak wypaczone geny.
 • @dalmichal 16:01:58
  Wystarczy durnot nie wypisywac. Oczywiscie, sa wsröd Ukraincöw ludzie szlachetni, wiekszosc, niestety, to spadkobiercy "idei" mieszkancöw Dzikich Pöl. Pospolita dzicz.
 • Taka to smutna prawda
  Smutną prawdą jest że sytuacji nie ogarnia ani nie rozumie także wielka grupa samych Polaków. Ludzi pozbawionych instynktu obronnego jak i samozachowawczego. Odpychanie od siebie najzwyklejszej prawdy o życiu i dzisiejszej sytuacji pogrąży nas całkowicie. Dzisiaj zgoda na obce wojska, jutro oczernianie Polaków o mordy Holokaustu a później pretensje terytorialne Niemiec i Ukrainy.
  Taki to jest polski scenariusz zbudowany przez polskich obywateli.
  Proszę pamiętać, w rządzie polskim zasiadają polscy obywatele. Wybierają ich polscy obywatele. Zgadzają się na niszczenie Polski
  polscy obywatele. Ogólnie to tak wygląda. Pretensje do USA, pretensje do Ukraińców, do Niemców, do Rosjan, Żydów a prawda jest taka ze to zdecydowana większość Polaków olewa swój własny kraj. Bez cichego przyzwolenia Polaków większość z tych problemów by nie istniała. Jeżeli to się nie zmieni niedługo stracimy naszą Ojczyznę.
 • @Drab61 18:41:07
  Władze Ukrainy obiecały, że odbudują ten pomnik.
  O złapaniu sprawców nic nie słychać; będzie tak jak zwykle: ruskie agenty.
  A jakby nawet kogoś aresztowali, do sądu przyjdą ukraińscy patrioci, zastraszą sędziego, policja nie zareaguje i aresztowany zostanie uwolniony.
 • @Autor Jacek Boki
  Wielki SZACUNEK dla Pana i Pana Ś.P. Ojca!
 • @lorenco 18:49:32
  Ukraińcy twierdzą, że założyli Polskę.

  Według kontrowersyjnego przewodnika Kraków to staroukraińskie miasto, a Mikołaj Rej i Jan III Sobieski to Ukraińcy
  Nazwa „Polska” pochodzi od ukraińskiego plemienia Polan – czytamy w przewodniku „Ukraińskie miejsca w Polsce” wydanym właśnie przez prężną lwowską fundację Ukraina-Ruś związaną ze środowiskiem ukraińskich nacjonalistów. Wśród znanych Ukraińców publikacja wymienia m.in. poetę Juliusza Słowackiego i królów Zygmunta Augusta oraz Stanisława Augusta Poniatowskiego. – Zrobiliśmy swoisty przekrój Polski, zaznaczywszy miejsca, gdzie odbywały się ważne wydarzenia w życiu ukraińskiego narodu – wyjaśniał lwowskiemu portalowi Zaxid.net Rostysław Nowożeniec, prezydent fundacji Ukraina-Ruś i deputowany obwodu lwowskiego wybrany z listy Bloku Julii Tymoszenko. Jak czytamy w portalu Kresy.pl, Nowożeniec tłumaczył, że idea przewodnika narodziła się po podróżach na „nasze etniczne ziemie do Polski”. – Trzeba brać przykład z Polaków, którzy przyjeżdżając do Lwowa, zawsze wiedzą, gdzie pokłonić się swoim przodkom, zostawiając tam biało-czerwoną wstążkę – mówił
  cd na stronie.

  http://www.rp.pl/artykul/472144-Ukraincy-twierdza--ze-zalozyli-Polske.html
 • @s.r. 60 l. 14:57:21
  Na mnie też okropne wrażenie wywarło nagranie przez ukraińskich zwyrodnialców, ukrzyżowania przez nich ptaków, orłów w posiadłości Janukowycza.
  Co te orły złego im zrobiły?
 • OUN-UPA kontra komuniści.
  Działacze OUN-u współpracowali 1939 z Sowietami (ZSRR) i Nazistami (Rzesza Niemiecka) przeciw Polakom. Pomagali w przygotowaniu listy osób do aresztowania lub wywózki. Później komuniści podziękowali im za usługi gdyż Żydzi okazali się bardziej gorliwymi sługami, więc od 1941 zaczęli zapełniać cele więzienne, po opróżnieniu z nich Polaków (wywiezieni do radzieckich obozów przymusowej pracy albo zabitych).
  Z tego powodu, postanowili robić karierę u boku Niemców, wspomagając ich w walce z Sowietami i Polakami. Ale Niemcy byli służbistami i nie pozwolili im rozwinąć skrzydeł, to zaczęli działać na własną rękę. Efektem jest masakra Polaków w Małopolsce Wschodniej i Ukrainie.
 • @lorenco 19:13:14
  Nawoływanie do niszczenia pomników i miejsc pamięci o ofiarach ludobójstwa Polaków przez UPA i SS Galiczina" trwa od dawna na Ukrainie.W nagraniu programu Pospieszalskiego, który przedstawił pan Jacek, jest wypowiedź przewodniczącej Stowarzyszenia Huta Pieniacka, która mówi ,że podczas uroczystości rocznicowych , blokowali im dostęp do pomnika członkowie partii 'Swoboda" ,mające duże znaczenie i posłów , w parlamencie ukraińskim.Szybko przez Pospieszlaskiego "zagadana" była ta wypowiedź!
  http://wpolityce.pl/polityka/115862-antypolska-swoboda-nacjonalistyczna-partia-wezwala-do-niszczenia-na-ukrainie-tablic-upamietniajacych-polskie-ofiary-upa
 • @lorenco 18:49:32
  "Polacy piszą: Polacy, Ukraińcy a nie jak pisze się na Ukrainie: polacy, ukraińcy.
  Ja rozumiem, że pan chce dobrze jako Ukrainiec, jednak przykro mi, ja osobiście Ukraińcom nie wierzę w chęć przyjaźni z Polską.
  Wam chodzi tylko o kasę."

  No proszę, jak wyszło szydło z worka, jak to ukrainiec namawia Polaków do nadstawiania drugiego policzka. My, Polacy już policzek nadstawiliśmy, co kosztowało nas, lekko licząc, 200 tysięcy istnień. Teraz wasza kolej się pokajać, nie nasza, panie dalmichal, jeśli faktycznie chcecie zgody. A wszystko wskazuje na to, że jest akurat odwrotnie.
 • @Lotna 19:35:49
  Chodzi nie o szarpanie się z Ukrainą , ale o zwykłą ludzką i narodową polską godność.
  My znowu na klęczkach, znowu, wystraszeni, znowu pochyleni żeby nam można było wleźć na garb!!A z jakiej racji, że zapytam????współpraca ale na równych warunkach, zamówione- zapłacone!
  W niedługi czas po podarowaniu skorumpowanej do cna Ukrainie 4 mld, Pani Premier Szydło musiała wystąpić o kolejny kredyt!!Następnie 300 mln na ukraińskie drogi!!
  Dotacje w Polsce na organizacje ukraińskie których jest kilkadziesiąt idą w miliony.
  http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/msw-nie-mamy-wplywu-na-to-ze-nasze-slowo-nazywa-pilsudskiego-miedzynarodowym-terrorysta
  Polacy za odprawianie mszy w polskim Kościele św.Marii Magdaleny we Lwowie ,przy ulicy obecnie zmienionej na ulicę Bandery....płacą za wynajem na nabożeństwa.W międzyczasie odbywają się tam pokazy mody i koncerty, a w baptysterium jest ponoć ...ubikacja!!!
  Prezydent Duda prosił o zwrot kościoła..bez rezultatu.W Przemyślu oddano Ukraińcom kilkanaście budynków itd....

  http://www.kresy.pl/wydarzenia,ukraina?zobacz/polacy-ze-lwowa-walcza-o-kosciol-sw-marii-magdaleny

  http://www.bibula.com/?p=34952

  http://www.kresy.pl/wydarzenia,spoleczenstwo?zobacz/niewazne-czy-ukraina-odda-nam-4-mld-zlotych-wysoki-urzednik-pis-owskiego-msz
  Polscy emeryci po 3,5 waloryzacji!ukraińska gazeta szkalująca Polskę - dotacja z naszych podatków!
 • @trojanka 19:24:14
  Witaj Trojanko, jak się cieszę, że z powrotem piszesz:)
  Byli przecież i starożytni Ukraińcy a nawet w prehistorii:)
  http://ic.pics.livejournal.com/sicheslavets/8338488/74918/74918_original.jpg

  http://fognews.ru/wp-content/uploads/2015/03/22_4-e1425212199735.jpg

  http://cdn.fishki.net/upload/post/201412/12/1349840/1237391413_istorija-ukrainy-jekspress-kurs-300x360.jpg

  http://publikatsii.ru/uploads/posts/2015-02/1423808884_1396964765_svid27-8.jpg
 • @lorenco 19:01:22
  Tutaj trudno coś wyartykułować co by przedstawiało swój pogląd by nie być obrażanym.Ja już kilkakrotnie wspominałem o tym,że mieszkam na Zaolziu.Co do ukrainskich sąsiadów,to mie znimi tyle łączy,że jeszcze za czasów Czechosłowacji zakupiłem sobie domek w takiej,,ukrainskiej" wiosce [Vysna Jablonka] na Słowacji,i tam właściwie mieszka dużo ukrainców którym pozwolono wyjechać z byłego ZSSR.I znam ich poglądy i zwyczaje.
  Znowu w moim domu rodzinnym [Doubrava na Zaolziu],jako ze mieliśmy duży dom, mieszkał po skończeniu wojny przeszło 15 lat pewien profesor z Ukrainy, on mi wielokrotnie tłumaczył o tym co tam się działo i dlaczego Polaków niektórzy nie lubią.Miałem także możliwość poznać autora książek -Powrót na kresy- J.F.Wójcika.
  A tak jeżeli by rozdrapywać dawne rany,to ile nam się tu dostało na Zaolziu za ten 1938,no i co jakoś teraz żyjemy pomagamy sobie szanujemy się nawzajem.
 • @lorenco 19:59:26
  Cześć:))))
  Tylko z doskoku i jak nie strzymam!
  No ładnie żeście tam pobudowali, niech mnie!!!
  http://dziennik.artystyczny-margines.pl/nielegalne-pomniki-upa-na-podkarpaciu/
 • @dalmichal 20:00:51
  Nie rozumiesz pewnych rzeczy.
  Słowacy napadli na Polskę, będąc w koalicji z Niemcami.
  Czy my rozgrzebujemy ten fakt?
  Czy mamy coś do Słowaków? NIE.
  A z Ukrainą mamy wiele niezamkniętych kart i jak widać z powodu drugiej strony, nigdy ich nie zamkniemy.
 • @Stara Baba 19:11:55
  "Taki to jest polski scenariusz zbudowany przez polskich obywateli.
  Proszę pamiętać, w rządzie polskim zasiadają polscy obywatele. Wybierają ich polscy obywatele. Zgadzają się na niszczenie Polski
  polscy obywatele."

  Czyżby. Polscy obywatele to nie to damo co Polacy. Nie każdy polski obywatel jest Polakiem i nie każdy polski obywatel ma dobro Polski na względzie. Wielu nie ma.
  A jaka była frekwencja wyborcza? Ci właśnie, którzy nie głosowali to polscy obywatele będący Polakami. Nie głosowali nie dlatego, bo są leniwi albo nieczuli na losy Polski, a dlatego, że nie chcieli przyłożyć ręki do wybierania rządów okupacyjnych, jakiejkolwiek opcji.
 • @lorenco 20:10:32
  I wciąż mało, mało, mało!!!!wciąż pretensje i żądania, od obecnych tutaj "pisarzy" też.
  Może już dosyć tych wiecznych żądań i wymagań od Polaków, może czas zająć się własną Ojczyzną!
  z netu:
  od Maruchy.
  Jacek Malinowski said
  2016-07-05 (wtorek) @ 22:33:50
  Re 29: p.Isia.
  Gdzie „nasz” rząd wydał w 2014 roku miliony naszych złotych. ????
  OTO w jakiej wysokości , rząd udzielił dotacji z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji , dla organizacji Ukraińskich…… działających na terenie państwa Polskiego.
  1. Związek Ukraińców Podlasia na ” Działalność amatorskich zespołów artystycznych” ——————————————- 64 100 532 zł.
  2. Związek Ukraińców Podlasia „Howorymo ukrajiśkoju”. Nauka języka ukraińskiego dla młodzieży i dorosłych” —— 8 700 533 zł.
  3. Związek Ukraińców Podlasia, audycje radiowe w języku ukraińskim. ” Ukraińskie słowo” ————————————— 32 400 534 zł.
  4. Związek Ukraińców Podlasia, Festiwale kultury i tradycji ukraińskich na Podlasiu —————————————————– 144 330 535 zł.
  5. Związek Ukraińców Podlasia konkurs młodej muzyki ukraińskiej ” Pidlaska Marszrutka „————————————— 24 600 536 zł.
  6. Związek Ukraińców Podlasia, spotkania z podlaskim folklorem, tradycją i poezja ukraińską: „Spotkanie z kolędą i szczedriwką- Konkurs piosenki Ukraińskiej ” Z Pidlaśkoji Krynyci „; Konkurs Recytatorski „Ukraińskie słowo”————————– 28 900 637 zł.
  7. Związek Ukraińców Podlasia, warsztaty kultury ukraińskiej dla dzieci i młodzieży „U zródeł” ————————————— 27 500 538 zl.
  8. Związek Ukraińców Podlasia, wydanie płyty CD ” Koładuje Pidlaiaszcza” ————————————————– 19 900 539 zł.
  9. Związek Ukraińców Podlasia, wydawanie ukraińskiego pisma Podlasia ” Nad Buhom i Narwoju”——————— 134 300 540 zł.
  10. Związek Ukraińców w Polsce, chóry i zespoły artystyczne ( program działalności twórczej na 2014 rok) ———- 150 541 zł.
  11. Związek Ukraińców w Polsce, Dni Kultury Ukraińskiej- 39 542 zł.
  12. Związek Ukraińców w Polsce , działalność ośrodków kultury ukraińskiej w 2014 roku. ———————————— 245 543 zł.
  13. Związek Ukraińców w Polsce, dziecięce festiwale i konkursy
  ———————————————————————— 30 545 zł.
  14. Związek Ukraińców w Polsce, Misteria kupalskie — 30 545 zł.
  15. Związek Ukraińców w Polsce, obchody 200- setnej rocznicy urodzin Tarasa Szewczenki ————————————- 41 546 zł
  16. Związek Ukraińców w Polsce, Pamięć Nieprzyswojona Chełmszczyzna 1944 ———————————————– 26 547 zł
  17. Związek Ukraińców w Polsce, program edukacji dzieci i młodzieży
  ——————————— 33 548 zł.
  18. Związek Ukraińców w Polsce, Ukraińskie Jarmarki —— 24 549 zł.
  19. Ukraińskie Spotkania na Pograniczach———————– 41 550 zł.
  20. Związek Ukraińców w Polsce UMP- Ukraiński Multimedialny Portal
  ——————————————- 49 551 zł.
  21. Związek Ukraińców w Polsce, wydanie rocznika „Almanach Ukraiński” 2015 ———————————————–25 552 zł .
  22. Związek Ukraińców w Polsce, wydawanie tygodnika ” Nasze słowo” w 2014 roku. —————————————————— 430 000 zł.

  Powyższe dane znajdziesz w najnowszym numerze tygodnika ” TYLKO POLSKA nr, 18(756) 2015. z dnia 30.04- 6.05.2015 r.

  http://img4.demotywatoryfb.pl//uploads/201510/1444515327_ajjnwm_600.jpg
 • @trojanka 19:55:05
  Oczywiście. Chodzi o godność i współpracę na równych warunkach.
 • @trojanka 20:09:09
  Nie mieszkam w tych rejonach Podkarpacia, mój powiat przed wojną należał do woj. krakowskiego:)
  Jadąc w Bieszczady, nie jadę wschodnią stroną.
  Kiedyś był wyścig kolarski i musieliśmy jechać objazdami na Dynów, jakimiś pobocznymi drogami: jakiś dziwny był w tych okolicach nastrój.
  Być może odczuwałem tak, ponieważ wyobraźnia działała, podświadomość, ze względu na wspomnienia mojego Taty.
  W Bieszczadach natomiast czuję się pewnie. Tam nie ma miejsca na banderowskie pomniki. Był kilka lat postawiony na górze Chryszczata, szybko został rozebrany przez Polaków.
  Tam są pomniki ku czci pomordowanej ludności, żołnierzy Wojska Polskiego a i pomnik Świerczewskiego ma się dobrze.
  Tam ludzie nie dają sobie robić wody z mózgu.
 • Nie warto rozmawiać, ale warto myśleć samodzielnie
  Zniszczenie pomnika przyjaźni polsko-ukraińskiej (tym miał być w jednostronnym zamyśle polskich autorów ów pomnik) może paradoksalnie poprawić naszą nieciekawą sytuację w relacjach z Banderią. Być może otworzy niektórym oczy. Takie pomniki są potrzebne jak psu piąta noga i nie ma ich co żałować. Na fałszu i dla fałszu stanęły, więc lepiej niech wszystkie rozbiją.

  Czy można liczyć na zrozumienie ze strony pisowskiego propagandysty, nawet najbardziej kulturalnego? Najwyższy już czas rozstać się ze złudzeniami, iż pokonane kłamstwo ustąpi pola prawdzie - ustąpi zwycięskiemu kłamstwu. Ksiądz Isakowicz-Zaleski chyba to już zrozumiał po tej lekcji.

  Nie pomniki na wrogiej ziemi powinniśmy stawiać, ale 8. metrowy mur na granicy z Banderią. A za nim te pancerne brygady, które ostatnio najechały Polskę. Jeśli Polska ma na cokolwiek wpływ, niech instaluje je tam, gdzie mogą być rzeczywiście potrzebne.
 • @lorenco 20:32:49
  Ależ jest ich pełno w Polsce!przy czym trudno bagatelizować w kraju pomniki zabójców, to niewyobrażalne!W Hucie Pieniackiej jest pomnik OFIAR!!!!
  http://zlubaczowa.pl/index.php/news/wydarzenia/2506-czy-na-terenie-powiatu-lubaczowskiego-jest-wiecej-pomnikow-upa
 • @Lotna 20:18:27
  Dobrze że Pani porusza ten temat. To prawda że polscy obywatele to nie to samo co Polacy ale..... żyją w Polsce, są obywatelami Polski i mają polskie obowiązki jak i Polaków przywileje. To Polacy powinni narzucić im chomąto i albo zaczną być Polakami i działać dla dobra Polski albo morda w kubeł lub won z Polski.
  Sprawa następna, nawet w Pani myśleniu tkwi problem. Mówi Pani
  że prawdziwi Polacy nie głosowali bo nie mieli na kogo. No ale ci właśnie prawdziwi Polacy nie mają TYLKO głosować na kogoś a wręcz przeciwnie, tworzyć politykę i być czynnikiem głównym w kształtowaniu i budowie własnej Ojczyzny. Znaczy to że to obywatele powinni głosować na Polaków który jednak w rzeczywistości nie chcą działać politycznie dlatego ich na listach nie ma. Jaka jest rzeczywistość? Nie robią nic, nawet nie głosują bo nie mają na kogo głosować . Dlaczego nie ma na kogo głosować? Bo prawdziwi Polacy nie chcą przejąć pałeczki po "tylko obywatelach" i zacząć żyć i budować swój własny los. Tak jest im wygodniej. Budowanie Polski to nie strajki ani manifestacje. To w miarę prawne działania na rzecz przejęcia władzy i odbudowania kraju na własny, polski wizerunek. To jest prawdziwie ciężka robota której Polacy
  nie chcą się podjąć.
  Nie chcą się podjąć bo jest im tak wygodniej.
 • @Stara Baba 21:46:14
  No cóż, może i to prawda, jednak Andrzej Lepper nie żyje a jego były rzecznik prasowy Mateusz Piskorski siedzi już prawie 9 m-cy w areszcie.
  Akurat ci politycy chcieli budować Polskę a nie Polin.
  https://youtu.be/dMkcD97nABs
 • @dalmichal 14:58:47
  .
  Dopoki Ukraina nie wyrzeknie sie zbrodniarzy odpowiedzialnych za bestialskie ludobojstwo na ludnosci polskiej i nie dokona reparacji wyrzadzonych krzywd, dopoty nie bedzie warunkow na budowe dobrosasiedzkich relacji miedzy naszymi narodami. Dobrze wiedza o tym nasi wspolni wrogowie i czynia wszystko by ten stan utrzymac.
  Do utrzymywania dobrych stosunkow miedzyludzkich, poza polityka, nie trzeba zachecac ludzi dobrej woli i te moga z czasem cos zmienic.
 • @Stara Baba 21:46:14
  To nieprawda. Wielu Polaków chce, podejmuje działania, kandyduje w wyborach, zakłada organizacje, stowarzyszenia partie. Partie i stowarzyszenia są infiltrowane, nie rejestrowane lub likwidowane, natomiast ich członkowie zniechęcani, zastraszani, więzieni czy nawet mordowani. Czy mało ludzi w Polsce, którzy mogliby wywrzeć pozytywny wpływ na wydarzenia, popełniło "samobójstwo"?
  Czy nie było żadnych propolskich partii i propolskich, patriotycznych kandydatów w pomagdalenkowej historii Polski? Co się z nimi stało, czy mieli możność się przebić? System jest zamknięty i domknięty tak, żeby mysz się nie prześlizgnęła i bez jego obalenia nic się w Polsce nie zmieni na lepsze, a obalić go nie ma kto, bo i opozycja i rząd pilnuje status quo.
 • @Lotna 00:19:50
  :-) Kilka lat temu szukałem i czytałem plany i programy wszystkich ważnych politycznych partii w Polsce. Tylko dwie partie miały to jako tako opracowane. Były to PO i PiS z tym ze plany PO nie trzymały się kupy i tylko PiS praktycznie miał w nich coś konkretnego do powiedzenia. Żadna, powtarzam żadna inna partia, polska czy "obca" nawet nie wysiliła się aby zjednać swoich wyborców. Badziewie programowe i agitacja pod publikę. Programy pokroju partii K.Mikke czyli ble, ble, ble i nic poza tym.
  Aby coś zwojować należy wyjść z konkretnym, budowanym od podstaw, programem ekonomiczno-gospodarczym odnowy Polski dla Polaków. Czegoś takiego nie ma i każda zawiązana partyjka to tylko atrapa w celu "bicia krzyżem piany" lub robienia z ludzi idiotów bo nic innego do zaoferowania nie mają. Tak więc zostanę przy swoim, Polacy w tym temacie nic nie robią i to ze jest jak jest zawdzięczają tylko sobie.
  Co do zastraszania odpowiem Pani wprost, nawet "piątkowy samobójca" ma rodzinę, ojca i matkę i boi się o swoje życie. Zleceniodawcy także wolą jeść z dziećmi obiad niż wisieć gdzieś na drzewie.
  Czas i okno dla przeprowadzenia propolskich reform na wzór naszej tradycji i naszych oczekiwań już się niedługo skończy. Będziemy wytresowani według wzoru obywateli amerykańskich. Potem tylko światowa wojna będzie mogla coś odmienić.
 • @Czartoryski 23:59:13
  Z tym ,że zbrodniarzy trzeba wskazać ukarać,ich czyny napiętować zgadzam się,bo przecież cżłowiek chyba w naturze nie ma by tak bestialsko mordować .Ale są tacy którzy mają sadystyczne skłonności ,może i ten element w jakimś większym stopniu się w pewnych okolicznościach wyzwala u ludzi,ale to jest sprawa dociekań naukowych.
  Ale tak mimochodem,jak byli rozliczeni ci zbrodniarze w Polsce którzy strzelali do robotników ,z okresu stanu wojennego,przecież to były zbrodnie z premedytacją.
 • @Czartoryski 23:59:13
  To jawna zdrada, na to jest odpowiedni paragraf w KK! Więc prokuratorzy do roboty! Pomiot niedobitka lwowskiego żydoukraińca banderowca z UPA po Akcji Wisła, osiedlonego na Opolszczyźnie pierwotnie Szetyna a obecnie Schetyna przyznał w liście do szefa amerykańskiego MSZ, że poparł antypolską ustawę, za co prosił USA o ochronę. http://www.wyszperane.info/2016/04/15/schetyna-przyznal-w-liscie-do-szefa-amerykanskiego-msz-ze-poparl-antypolska-ustawe-za-co-prosil-usa-o-ochrone/
 • @lorenco
  Polacy muszą poznać prawdę o "polskiej" klasie politycznej. Władze pozwalają na hołubienie morderców Polaków, ponieważ te niby polskie władze mają w ogromnym procencie pochodzenie ukraińskie !!!
  Trzeba wiedzieć, że po wojnie tysiące bandytów UPA z rodzinami uciekało na zachód. Podawali się za Polaków, których sami zabili, na ich dokumentach się opierali, tak więc nie tylko siedzą tu jako Polacy, ale także katolicy! Ktoś zrobił listę Ukraińców ulokowanych na wysokich i ważnych stanowiskach przez braci Kaczyńskich, ale też nie dało się nie zauważyć tych watach przy Tusku. Poznać ich można właśnie po stosunku do bandytów UPA i Akcji Wisła. Agentury USA, Kanady i Izraela dokładnie wiedzą, kto jest kim w Polsce, bo po wojnie ściągnęli osiem tysięcy bandziorów ukraińskich z SS Hałyczyna do Kanady. W tym haniebnym procederze brał niestety udział sam generał Anders! To od nich wiedzą, który bandzior gdzie zakotwiczył w Polsce. Oczywiście, od 1989 roku postawili na dzieci tych oprychów. Nie dziwcie się zatem ludzie, skąd w PRL-u w opozycji było było zatrzęsienie chazaro-ukrów. I nie dziwcie się, że jest tego cholerstwa tyle obecnie, dosłownie na każdym szczeblu władzy.
 • @kula Lis 66 12:53:43
  100/100 .Pozdrawiam. https://www.youtube.com/watch?v=PCFYBTEm1go
 • @kula Lis 66 12:53:43/ @dalmichal 08:09:32/"...jak byli rozliczeni ci zbrodniarze w Polsce którzy strzelali do robotników..."
  .
  Jak zostali tamci rozliczeni to zupelnie inna sprawa. Tu mowimy o bestialskich zbrodniach o psychopatycznym podlozu popelnionych przez bandy upa na bezbronnej cywilnej ludnosci polskiej. Wynoszenie tych bandytow na piedestaly jako bohaterow narodowych jest ohydne i jednoznacznie okresla ich zwolennikow. W takiej atmosferze jest policzkiem dla naszego narodu wspieranie organizacji ukrainskich i tego narodu ogromnymi dotacjami pienieznymi przez "nasz" rzad.
  Kto podpisuje i jakim prawem dotacje na wspieranie srodowisk ukrainskich w Polsce? Panstwo jest dluzne ogromne pieniadze poszkodowanym w kilku aferach lecz zamiast splaty odszkodowan dla wlasnych obywateli, rozdaje je obcym. To oczywisty skandal. Dodatkowo do Polski sa wpuszczane masy Ukraincow, ktore wg dostepnej wiedzy korzystaja tez z roznych udogodnien, jak darmowa (?) opieka zdrowotna, nauka (?), itd.
  Ostatnio red. Michalkiewicz podal informacje "z wiarygodnego zrodla" o przemycie do Polski duzych ilosci broni z Ukrainy...
  Mowi sie, ze oprocz Ukraincow na wysokich stanowiskach w administracji panstwowej, sporo ich jest w naszej policji. Przyznam, ze sam sie z tym zetknalem na warszawskiej Pradze, gdzie legitymowany dowodca uzytego tam oddzialu okazal sie Ukraincem.
 • @dalmichal 08:09:32
  Zbrodnia w Odessie

  Zbrodnia w Odessie - masowe morderstwo i spalenie żywcem mieszkańców ukraińskiej Odessy zaplanowane przez kijowskie nacjonalistyczno-liberalne władze, dokonane przez bojówki ukraińskich nacjonalistów z organizacji "Prawy Sektor" oraz kiboli klubów piłkarskich z Charkowa i Odessy w dniu 2 maja 2014 roku. W wyniku zbrodni zginęło 116 osób, w większości spalonych żywcem w Domu Związków Zawodowych w Odessie.
  Tragiczne zajścia w Odessie rozpoczęły się od liczącego ponad 2 000 osób przemarszu bojówek nacjonalistycznego "Prawego Sektora", bojówkarzy klubu piłkarskiego z Charkowa, którzy przyjechali do Odessy autokarami z Kijowa i Charkowa oraz miejscowych bojówkarzy klubu piłkarskiego. Po zakończonym meczu zorganizowali oni wspólny marsz wznosząc nacjonalistyczne i proukraińskie hasła. Agresywnie zachowujący się uczestnicy przemarszu uzbrojeni byli w pałki, noże, siekiery, broń palną oraz koktajle Mołotowa. W tym samym czasie przemarsz został zaatakowany przez specjalnych prowokatorów w czerwonych opaskach i znakami prorosyjskich sił powstańczych. Zaczęli oni zza kordonu milicji oraz z dachów budynków obrzucać przemarsz kamieniami oraz strzelać z broni palnej prowokując eskalację nienawiści. Tłum ekstremistów przekonany, że został zaatakowany przez prorosyjskich demonstrantów ruszył w kierunku placu Kulikowe Pole z zamiarem rozbicia miasteczka namiotowego zorganizowanego przez mieszkańców i powstańców Odessy, będących zwolennikami federalizacji Ukrainy i niepodległych republik ludowych w Charkowie, Doniecku i Ługańsku. Licząca około 300 osób grupa Ludowej Samoobrony Odessy próbowała powstrzymać marsz i użyła w samoobronie broni palnej w wyniku czego zginęło 4 napastników. Mimo tego powstańcy Odessy nie mieli szans w starciu z wyszkolonymi przez wojskowych doradców z zachodu bojówkami "Prawego Sektora", które wcześniej walczyły z Oddziałami Specjalnymi Milicji "Berkut" na kijowskim Majdanie.
  Z dominującym okrzykiem "Sława Ukrainu, herojam sława" (historyczne zawołanie ukraińskich nacjonalistów z UPA) oraz "Sława nacji, śmierć wrogom" masy kiboli i banderowców z Majdanu okrążyły Kulikowe Pole zmuszając zgromadzony tam tłum mieszkańców Odessy do ewakuacji i schronienia się w pobliskim budynku Centrali Związków Zawodowych wybudowanej za czasów ZSRR. Rozwścieczona tłuszcza spaliła miasteczko namiotowe i otoczyła budynek, w którym schroniło się około 300 ludzi, mieszkańców miasta, kobiet, mężczyzn i dzieci. Na filmach dostępnych w internecie widać jak młode członkinie skrajnej prawicy rozlewały benzynę do butelek po piwie i wódce robiąc koktajle Mołotowa, które ich koledzy zaczęli miotać w kierunku okien i drzwi budynku z agresywnymi okrzykami "Spalić Moskali!". Celowo podpalono główne wejście oraz pozostałe wyjścia, aby uniemożliwić zapędzonym do budynku wydostanie się.
  Jak wspomina Jurij Kaurow - jeden z okrążonych w budynku powstańców, ludzie próbujący uciec przed płomieniami przez okna byli ostrzeliwani z broni krótkiej, a tłum wył: "Płońcie Rosjanie!".
  Przerażeni ludzie, którzy pomimo ostrzału ratowali się ucieczką przed płomieniami skacząc z okien byli przez ekstremistów brutalnie bici i zabijani strzałami w głowę, jednemu z nich odrąbano nogę. Niektórych zdążyła uratować Milicja. Straż Pożarna i Pogotowie Ratunkowe, które wyjechały na ratunek ludziom uwięzionym w płonącym budynku zostały przez zwolenników Kijowa na czele z "Prawym Sektorem" zablokowane. Agresywny tłum zrywał węże strażackie i uniemożliwiał stawianie drabin. Część osób, które nie spłonęły padło wcześniej ofiarą nacjonalistów, którzy brutalnie bili ludzi w budynku zanim go podpalili. Ludziom skręcano karki, podżynano gardła, natomiast kobiety były gwałcone. Jedna z uwięzionych w budynku kobiet, będąca w 7 miesiącu ciąży została przez zwolenników kijowskiej hunty pobita kijem i uduszona kablem. Podpalenie miało również zatrzeć ślady okrutnej zbrodni. Ludzi uwięzionych w budynku ciężko rannych i pobitych nacjonaliści i kibole polewali gęstą oleistą cieczą i podpalali. Dopiero po kilku godzinach ostatni uratowani ludzie, zeszli po drabinach z dogaszanego budynku. Milicjanci ładowali ich na ciężarówki i wywieźli do aresztów. Ludzi, którzy nie zdążyli się schronić w siedzibie centrali związkowej, dopadł agresywny tłum. Napastnicy z nacjonalistycznych i kibolskich bojówek, dotkliwie bili, katowali i znęcali się nad ofiarami, w tym nad kobietami. Odrąbywali schwytanym kończyny i żywcem ćwiartowali piłami.
  Okrutna zbrodnia była doskonale zaplanowaną prowokacją władz Kijowa i miała narodowościowe, antyrosyjskie podłoże. Bojówki nacjonalistów "Prawego Sektora" i rząd w Kijowie, który doszedł do władzy w wyniku zamachu stanu określa ludzi Wschodniej Ukrainy walczących o swoją wolność i niepodległość od nielegalnych władz mianem "separatystów", "terrorystów", "rosyjskich agentów GRU i Specnazu", którym rzekomo zależy na zdestabilizowaniu sytuacji w kraju i podbiciu Ukrainy przez Armię Rosyjską.
  "Prawy Sektor" - organizacja jednocząca najbardziej ultranacjonalistyczne i faszystowskie organizacje ukraińskie od lat prowadzi antyrosyjską, antysemicką i antypolską politykę. W sytuacji, gdy wybuchło powstanie na Wschodniej Ukrainie, (gdzie większość stanowią obywatele rosyjscy lub ukraińscy posługujący się językiem rosyjskim) przeciwko samozwańczym władzom w Kijowie nacjonalistyczne hasła padły na podatny grunt. Skrajna prawica dokonuje uogólnień nazywając pogardliwie wszystkich obywateli Wschodniej Ukrainy "moskalami". Żądne krwii bojówki po obaleniu legalnych władz na czele z prezydentem Wiktorem Janukowyczem skierowały swoją agresję na zwykłych obywateli. Terroryzują i zastraszają mieszkańców Zachodniej Ukrainy, a na Wschodnią Ukrainę, gdzie mieszkańcy zorganizowali się w odziały ludowej samoobrony, milicji i pospolitego ruszenia urządzali wyjazdy w celu rozbijania uczestników powstania. Zaprzestali tego dopiero po zorganizowaniu się na wschodzie regularnej Powstańczej Armii i zawiązaniu frontu. Nacjonalistyczny reżim w Kijowie dąży za wszelką cenę do siłowego podporządkowania sobie całego społeczeństwa, nawet za cenę przelewu krwi. W celu pacyfikacji wschodnich regionów kraju i protestów tamtejszych obywateli zorganizował tzw. "akcję antyterrorystyczną". Jednym z przejawów tej polityki, metodyki działania oraz odnoszenia się do tradycji dawnych nacjonalistów z OUN-UPA, którzy są odpowiedzialni m.in. za współpracę z faszystowskim okupantem i rzeź Polaków w Wołyniu było dokonanie masowej zbrodni w Odessie.
  ====================================
  Całość wraz ze zdjęciami i filmami z tego barbarzyństwa na stronie
  http://pl.uzbrojenie.wikia.com/wiki/Zbrodnia_w_Odessie
  --------------------------------------
  Ja się mogę zaprzyjaźnić z Ukraińcami wtedy jak:
  - uznają Rzeź Wołyńską za ludobójstwo
  - rozwiążą bojówki nazistowskie: Prawy Sektor, OUN, UPA
  - uznają je za organizacje przestępcze i zakazane
  - zrezygnują z pomników Bandery itd.
  - przeprowadzą rzetelne śledztwa w sprawie morderstw w Odessie, Mariupolu, Donbasie itd.
  - przyznają nowym Republikom szeroką autonomię z ich władzami.
  - przyznają, że granica Polski z Ukrainą jest niepodważalna.

  To tak w skrócie.
  Wtedy będzie można wybaczać i dociekać naukowo.
 • @lorenco 17:20:50
  To wszystko co opisujesz o Odessie jest mi znane.
  Tutaj dochodzi do dwóch starć cywilizacji,od naszej łacińskiej do turańskiej pod którą można zaliczyć Ukraine.Tam są inne normy,zawsze w tym dominowało więcej barbarzyństwa.Dla nas co jest do niezaakceptowania,dla nich to normalka.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031