Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
262 posty 345 komentarzy

Zmagań o Birczę ciąg dalszy

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Kłamstwa Ministerstwa Obrony Narodowej

Mój list do szefa MON Pana Mariusza Błaszczaka

Minister Obrony Narodowej Pan Mariusz Błaszczak

Al. Niepodległości 218

00-911 Warszawa

Szanowny Panie Ministrze 10 listopada 2017 roku, nakazem Pańskiego poprzednika na stanowisku ministra obrony narodowej, Antoniego Macierewicza, usunięto z tablicy Grobu Nieznanego Żołnierza nazwę bohaterskiego miasteczka Bircza na Podkarpaciu, które odparło trzy zbrodnicze ataki band ukraińskich szowinistów z OUN - UPA w latach 1945 - 1946. Choć jeszcze dzień wcześniej, tj. 9 listopada 2017 roku nazwa tego bohaterskiego miasteczka widniała na tablicy pamięci Grobu Nieznanego Żołnierza, na polecenie Pańskiego poprzednika, została po cichu podmieniomna w nocy, na tablicę, na której nie było już nazwy miasteczka Bircza.

Jeszcze bowiem wieczorem 9 listopada na jednej z tablic widniała właśnie nazwa Birczy na Podkarpaciu, która w latach 1945 i 1946 została trzykrotnie obroniona przez polskich żołnierzy. Nazwa ta zniknęła dnia następnego, co od strony technicznej wymagało podmienienia tablicy w porze nocnej, niczym cmentarne hieny. Pomimo zapytań ze strony dziennikarzy i przedstawicieli środowisk kresowych, przedstawiciele tak MON, jak i Kancelarii Prezydenta RP, dawali wymijające odpowiedzi.”

Jak wynikało z nieoficjalnych informacji, które zdołał w końcu uzyskać ks. Isakowicz-Zaleski nasuwał się prosty wniosek, że Birczę usunięto pod presją strony ukraińskiej, a „zwłaszcza Wołodymyra Wiatrowycza, szefa IPN w Kijowie, który od lat neguje banderowskie ludobójstwo na Polakach, Żydach i innych narodowościach oraz atakuje polskich patriotów. W tych dniach zarzucił on publicznie, że polskich wiosek przed UPA bronili „czekiści”. Tej narracji, popieranej przez prezydenta Petro Poroszenkę, w niesłychanie uległy sposób podporządkowali się niektórzy przedstawiciele obecnego obozu władzy w Polsce.”

„W Birczy, napadanej wielokrotnie, miały miejsce trzy ważne walki z UPA, które uratowały miasto. Po stronie polskiej ataki banderowskie odpierali żołnierze frontowi z 17 DP, 9 DP i 12 DP oraz milicjanci - byli akowcy, którzy specjalnie wstąpili do MO, by bronić ludności. Żołnierze wcześniej walczyli z Niemcami, byli wśród nich kresowianie (np. żołnierz 27. WDP AK, Stefan Dominik Demczuk „Ryś”, przedwojenny zawodowy żołnierz, podoficer, w „Dwudziestej Siódmej” był w zwiadzie konnym I/19 pułku Zgrupowania „Osnowa”). Generalnie zarzut, że walczący z UPA w Birczy to komuniści, nie ma żadnych podstaw. Nie było tam NKWD, jak podaje na podstawie kłamliwych źródeł ukraińskich Wikipedia. Dzięki desperackiej skutecznej obronie, UPA nie dała rady spalić miasta i wyrżnąć ludności. Spośród ludności cywilnej w Birczy z rąk UPA zginęło 44 Polaków znanych z nazwiska, straty obrony (żołnierze i milicjanci) to siedemdziesiąt kilka osób.”

Jeśli natomiast chodzi o wspieranie w tych walkach przez sowieckie wojska NKWD, jednej z walczących wówczas stron, to specjalna jednostka wojsk wewnętrzych NKWD wspierała w trzech atakach na Birczę sotnie UPA Wołodymyra Szczygielskiego - ,,Burłaki'', by tym samym przechylić szalę zwycięstwa na stronę banderowców i wyrżnąć w pień wszystkich obrońców Birczy oraz cywilnych mieszkańców tego miasteczka, jak również wielu uciekinierów z pobliskich miejscowości, które znalazły w Birczy swoje ocalenie przed ludobójczym terrorem band UPA, co wynikało jasno z rozkazu dowództwa UPA, na ostatniej jego odprawie, przeprowadzonej na początku stycznia 1946 roku, tuż przed trzecim atakiem na Birczę, w czasie której Mychajło Halo - ,,Konyk”, dowódca kurenia, na odprawie w Grąziowej nakazał całkowite zniszczenie Birczy i wymordowanie wszystkich jej obrońców oraz znajdujących się w miasteczku cywilów.

Tak wyglądają FAKTY Panie ministrze.

W Elblągu 28 czerwca 2018 roku, Rada Miejska na swoim specjalnym posiedzeniu, na mój wniosek, którego miałem zaszczyt być wnioskodawcą z grupą moich przyjaciół przegłosowała uhonorowanie bohaterskiego czynu obrońców Birczy, o nadaniu jednemu z nowych rond w naszym mieście, nazwy: RONDO OBROŃCÓW BIRCZY, by w ten przynajmniej skoromny sposób uhonorować i uczcić bohaterski czyn obrońców tego Podkarpockiego miasteczka z lat 1945 - 1946 i oddać tym sposobem cześć tymże obrońcom, którzy dzięki swemu poświęceniu uratowali ponad tysiąc mieszkańców Biorczy i uciekinierów z innych miejscowości przed straszliwą śmiercią z rąk banderowskich bestii.

W sobotę 13 października 2018 roku, uchwała Rady Miejskiej w Elblągu stała się ciałem, gdyż tego właśnie dnia dokonane zostało uroczyste otwarcie Ronda Obrońcow Birczy z udziałem władz i mieszkańców tej miejscowości oraz władz Elbląga oraz senatora RP Pana Grzegorza Peczkisa (PiS). W ten sposób Elbląg uratował honor państwa polskiego, którego to państwa i narodu honor i wizerunek znieważył Pana poprzednik.

W związku z tym zwracam się do Pana, jako ministra obrony narodowej Rzeczypospolitej Poleskiej z pytaniem:

KIEDY NAZWA BOHATERSKIEGO MIASTECZKA BIRCZA WRÓCI NA TABLICĘ PAMIĘCI TYCH MIEJSCOWOŚCI KRESOWYCH, KTÓRE STAWIŁY NAJWIĘKSZY I ZARAZEM ZWYCIĘSKI OPÓR ZBRODNICZYM, UKRAIŃSKIM FORMACJOM ZAGŁADY SPOD ZNAKU OUN - UPA i SS GALIZIEN?

Albowiem to od Pana, Panie ministrze zależy w sposób decydujący, kiedy to się stanie i kiedy tym samym przynajmniej Pańska osoba uczyni ten rzeczywisty, pierwszy krok na drodze powstania z kolan i faktycznego, a nie tylko deklaratywnego, pierwszego etapu, przywracania honoru Naszemu Państwu i Narodowi, który li tylko w ostatnich kilku tygodniach został wręcz podeptany przez rządowych decydentów z Warszawy, mieniących się o ironio polskimi państwowcami.

Z poważaniem Jacek Boki

Elbląg 30 listopad 2018 r.

W Elblągu będzie Rondo Obrońców Birczy

http://kresywekrwi.neon24.pl/post/144404,w-elblagu-bedzie-rondo-obroncow-birczy

Relacja z uroczystego otwarcia ronda obrońców Birczy

http://kresywekrwi.neon24.pl/post/146236,relacja-z-uroczystego-otwarcia-ronda-obroncow-birczy

Bircza obroniona

http://kresywekrwi.neon24.pl/post/145629,bircza-obroniona

Trzeci napad band UPA na Birczę 6/7 stycznia 1946 r.

http://kresywekrwi.neon24.pl/post/144226,trzeci-napad-band-upa-na-bircze-6-7-stycznia-1946-r

Birczę atakowali esesmani i inni nazistowscy kolaboranci

http://kresywekrwi.neon24.pl/post/145425,bircze-atakowali-esesmani-i-inni-nazistowscy-kolaboranci

http://kresywekrwi.neon24.pl/post/146236,relacja-z-uroczystego-otwarcia-ronda-obroncow-birczy

„Kto nie rozumie problemu Birczy, powinien milczeć!”

http://kresywekrwi.neon24.pl/post/146255,kto-nie-rozumie-problemu-birczy-powinien-milczec

Prawdziwa tragedia Birczy

http://kresywekrwi.neon24.pl/post/146164,prawdziwa-tragedia-birczy

Bircza i Wołyń

http://kresywekrwi.neon24.pl/post/145941,bircza-i-wolyn

Powinni dać się wymordować?!

http://kresywekrwi.neon24.pl/post/146110,powinni-dac-sie-wymordowac

ODPOWIEDŹ NA MÓJ LIST Z MINISTERSTWA OBRONY NARODOWEJ 4 STYCZNIA 2019 r.

13 styczeń 2019 r. - Moja odpowiedź na list dyrektora departamentu edukacji, kultury i dziedzictwa MON

Panie dyrektorze przeczytałem bardzo uważnie Pańską odpowiedź na mój list skierowany do monistra obrony narodowej, Pana Mariusza Błaszczaka i jestem zdumiony treścią odpowiedzi, jaką mi Pan przysłał w imieniu Pana ministra Błaszczaka .Po dogłębnej analizie Pańskiej repliki, wniosek jaki się nasuwa, może być tylko jeden: a mianowicie, że cała przedstawiona przez Pana argumentacja, nie wytrzymuje i to w każdym punkcie krytyki w stopniu nawet podstawowym, nie mówiąc już o szczegółowej analizie Pańśkiego tekstu.

Po pierwsze:

Ta odpowiedź już w pierwszym jej punkcie jest obelgą nie tylko dla Kresowian, ale też dla wszystkich Polaków, nawet na poziomie średnio rozgarniętego gimnazjalisty. Pisze Pan w nim, że przywrócenie nazwy miejscowości Bircza na tablicę pamięci dotyczących upamiętnienia największych wydarzeń i miejsc walk, w tym szczególnym dla wszystkich Polaków miejscu, czyli Panteonie Chwały Oręża Polskiego, powinny zostać rozpatrzone kompleksowo w ramach tego wielkiego narodowego projektu, jakim będzie (w bliżej nieokreślonej przyszłości) odbudowa pałacu Saskiego, której częścią jest obecny Grób Nieznanego Zołnierza.

Panie dyrektorze, plan odbudowy pałacu Saskiego na dzień dzisiejszy, istnieje wyłącznie w planach, ale tylko propagandowego przekazu, a nie w realnych planach. A nawet jeśliby takie plany nawet istniały, to sprzeciw obecnych władz miejskich Warszawy oddalałby i tak te plany w bliżej nieokreśloną przyszłość i to raczej tą bardzo daleką w czasie, aniżeli bliżśzą, czyli powrót nazwy mijescowości Bircza, będzie tym samym możliwy dosłownie na ,,świętego'' NIGDY!

Panie dyrektorze, Najpierw przywróćcie na Grób Nieznanego Żołnierza usuniętą w nocy z 9 na 10 listopada 2017 roku tablicę z wymioenioną na niej nazwą miejscowości Bircza, a potem możecie sobie snuć plany odbudowy nie tylko Pałacu Saskiego, ale nawet drugiego i to nawet dwa razy większego niż orginał panteonu Taj Mahal.

Dalej pisze Pan, że w przywróceniu nazwy miasteczka Bircza do Panteonu Narodowej Chwały należy wziąć pod uwagę zarówno merytoryzne zagadnienia historyczne, jak i oczekiwania Polaków.

Jeśli chodzi o merytoryczne zagadnienia historyczne, to fakty dotyczące bohaterskiej obrony Birczy przed atakami ludobójczych, ukraińskich band UPA, mających za swój główny cel masową, fizyczną eksterminację całej ludności tej miejscowości i wszystkich jej mieszkańćów, nie pozostawiają żadnych wątpliwości, że celem wszystkich tych trzech zbrodniczych ataków, było totalne unicestwienie, dosłownie starcie z powierzchni ziemi Birczy, jej mmieszkańców i wszystkich obrońcow, co wynika z jasnych, nie pozostawiających żadnych wątpliwości rozkazów dowództwa UPA, z narady poprzedzającej trzeci i ostatni atak nazistowskich, ukraińskich band OUN-UPA na tą miejscowość. Poza tym faktem, opinia wydana przez IPN w Warszawie, rekomendowana przez samego prezesa tej instytucji Pana dr. Jarosława Szarka, w sprawie Ronda Obrońców Biorczy w Elblągu, nie pozostawia absolutnie żadnego pola do jakiegokolwiek tego rodzaju dywagacji na ten temat, bo byłaby to tym samym kolejna próba zakłamywania, niezbitych faktów historycznych pokazujących jednoznacznie, niezwykłe męstwo i poświęcenie żołnierzy Wojska Polskiego, milicjantów i członków lokalnej samoobrony, że woleli zginąć w gruzach tego miasta do ostatniego żołnierza, niż dopuścić do bestialskiej rzezi polskiej ludności Birczy z rąk ukraińskich nazistów! Stanowisko i oczekiwania WSZYSTKICH bez wyjątku Polaków ws. upamiętnienia Birczy jest więc tym samym bardzo jasne i to dla każdego bez wyjątku! Nie jest jasne wyłącznie dla oportunistów i zdrajców, którzy gotowi są w imię im tylko znanych interesów poświęcić Polskich bohaterów, na ołtarzu kłamstwa, niewygodne im fakty. Więc o jakiej merytorycznej dyskusji i z kim prowadzonej Pan mi pisze?

Z kim też chce się Pan konsultować w sprawie powrotu Birczy do Panteonu Chwały Polskiego Oręża jakim jest Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie? Z Piotrem Tymą z banderowskiego Związku Ukraińców w Polsce, gloryfikującym ludobójców Narodu Polskiego spod znaku OUN - UPA, ukraińskiej policji pomocniczej w służbie III Rzeszy, Waffen SS Galizien i innych ukraińskich formacjio zagłady z okresu drugiej wojny światowej? A może z Tomaszem Sakiewiczem laureatem złotego medalu Służby Bepeky Ukrainy, spadkobierczyni i kontynuatorki zbrodniczych idei i czynów Służby Bezpeky OUN Bandery albo Przemysławem Żurawskim vel Grajewskim? Panie dyrektorze czy Pan pisze to poważnie, czy jest to jakiś ponury żart?

My Polacy i Kresowianie nie prosimy już o godne upamiętnienie i uhonorowanie bohaterskich obrońców Birczy, ale ŻĄDAMY bezzwłocznego, godnego upamiętnienia i uhonorowania wszystkich bez wyjątku ofiar ukraińśkiego ludobójstwa dokonanego na narodzie polskim w latach 1939 - 1951. Brak takiego upamiętnienia tych wszystkich ofiar oraz tych, którzy przeżyli to ludobójstwo, i którzy do dziś są świadkami tamtych straszliwych wydarzeń, będą nieustannym wyrzutem sumienia i przypomnienia hańby dla wszystkich kolejnych ekip rządowych tego kraju, skaładając zarazem świadectwo wobec całego cywilizowanego świata, że fundamentem załżycielskim III RP jest kłamstwo Wołyńsko - Małopolskie, w sposób wielokrotnie przewyższający kłamstwo Katyńskie, które było kamieniem węgielnym istnienia PRL.

                                                                                      Z poważaniem

                                                                                         Jacek Boki

MON: powrót Birczy na Grób Nieznanego Żołnierza można rozpatrzyć przy odbudowywaniu Pałacu Saskiego

https://kresy.pl/wydarzenia/mon-powrot-birczy-na-grob-nieznanego-zolnierza-mozna-rozpatrzyc-przy-odbudowywaniu-palacu-saskiego/

Proszę wszystkich blogerów i czytelników portalu neon24.pl o wysyłanie listów do szefa MON z żądaniem przywrócenia nazwy Bircza na tablicy pamięci Grobu Nieznanego Żołnierza w Wawrszawie.

Adres mailowy MON

kontakt@mon.gov.pl

Byłbym jednocześnie bardzo wdzięczny za przysyłanie kopii Państwa listów, które zamieszczę na swoim blogu. Wierzę, może naiwnie, że nacisk ma sens i odniesie w końcu oczekiwany przez Polaków skutek.

Mój mail jacek.boki@interia.pl

KOMENTARZE

 • Komentarz jednego z wielu Ukraińców na polskim forum:
  Володимир Петрович Leniwe wy, sąsiedzi...

  15 godz.

  Володимир Петрович już niedługo Ukraińcy będą służyli w polskiej policji.
  https://www-fakt-pl.cdn.ampproject.org/.../drg619w.amp...

  https://www-fakt-pl.cdn.ampproject.org/.../drg619w.amp...
  Zarządzaj
  2 d
  =========================================
  I o kilkumilionowym najeździe ukraińskim do Polski:
  Володимир Петрович
  Po przymusowych eksmisjach, po akcii "Wisłą", ludzie wracają na swoje ojczyste ziemie.
  Boomerang powrócił. I nic nie można z tym zrobić.
  Zarządzaj
  2 t
  Wyświetl wcześniejsze odpowiedzi
  =======================================

  Володимир Петрович Polska zniknie wcześniej. Polacy sprzedadzą swoją ojczyznę Ukraińcom. Już to robię. I robią to bardzo dobrze.
  Zarządzaj
  13 godz.

  Cóż tu można więcej dodać!!rozszarpują nam Ojczyznę wrogowie i ci którzy im służą za judaszowe srebrniki!Niech spadnie na nich to co sieją!
 • Rok Stepana Bandery na Ukrainie.
  http://mysl-polska.pl/1782

  https://marucha.wordpress.com/2019/01/12/rok-stepana-bandery-na-ukrainie/

  Tak wygląda polityka historyczna Ukrainy, której wspieranie – co podkreślił w ubiegłym roku minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz – jest priorytetem polskiej racji stanu. „Niepodległa, demokratyczna i stabilna Ukraina jest z polskiego punktu widzenia niezbędnym elementem porządku i bezpieczeństwa europejskiego” – powiedział minister Czaputowicz w swoim wystąpieniu w Sejmie 21 marca 2018 roku [2].
 • Klika ukraińska tworzona była w Polsce
  już od bardzo dawna.
  Jedni jej się boją inni są jej częścią. Wątpię abyś coś wywalczył, jednak nękać warto, zwłaszcza, że masz rację.
 • @trojanka 09:52:44
  Kiedyś banderowiec Tiahnybok czy jak mu tam, powiedział oficjalnie, że Ukraińcy swoje ziemie okupowane przez Polskę, odzyskają na drodze politycznej ( jakby przytoczyć dekalog ukraińskiego nacjonalisty, czyli:
  Nienawiścią oraz podstępem będziesz przyjmował wrogów Twego Narodu.)
 • @trojanka 10:06:40
  Wierzyć należy, że rządy POPiS-u będą miały swój kres. Pozostaje pytanie, czy znajdzie się opcja, chcąca i potrafiąca pozamiatać tę stajnię.
 • @maricus 17:25:59
  Stajnia Augiasza.
 • Jeśli państwowo rozgrzesza się zbrodniarzy, nadając im tytuł kombatancki, to znaczy, że Ukraina jako państwo akceptuje zbrodnie
  https://t.co/8Sz2UTYAPw

  Jeśli państwowo rozgrzesza się zbrodniarzy, nadając im tytuł kombatancki, to znaczy, że Ukraina jako państwo akceptuje zbrodnie ludobójstwa” – powiedziała w piątkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja Ewa Siemaszko. Badacz zbrodni wołyńskiej odniosła się w ten sposób do ukraińskiej nowelizacji ustawy, która nadaje status weterana wszystkim członkom Ukraińskiej Powstańczej Armii.

  Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko podpisał w grudniu ustawę rozszerzającą grupę osób, którym przysługuje status weterana. Dotąd należeli do niej członkowie organizacji zbrojnej, m.in. Ukraińskiej Powstańczej Armii, którzy nie brali udziału w zbrodniczych działaniach przeciwko ludzkości. Teraz z zapisów znikło zastrzeżenie wykluczające osoby winne takich zbrodni.

  – Ten fakt ma znaczenie przede wszystkim ogólnoludzkie. Jeśli państwowo rozgrzesza się zbrodniarzy, nadając im tytuł kombatancki, to znaczy, że Ukraina jako państwo akceptuje zbrodnie ludobójstwa, akceptuje zbrodnie przeciwko ludzkości. To jest przerażające, bo taka oficjalna afirmacja zbrodni stanowi punkt wyjścia do popełniania podobnych zbrodni w innych okolicznościach i w innym czasie, czyli w przyszłości – zaznaczyła Ewa Siemaszko.

  Badacz zbrodni wołyńskiej zauważyła, że „Polska strona wyraża się zupełnie innym torem myślenia, natomiast ukraińska strona również innym. Te tory myślenia, ocen historycznych się w ogóle ze sobą nie stykają”.

  – Tym bardziej po tej nowelizacji ustawy, dającej kombatanctwo i honory wszystkim członkom UPA, a większość z nich niestety była mordercami. Styku między naszą a ukraińską polityką zagraniczną nie może więc być – powiedziała.
  cd na stronie.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031