Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
261 postów 341 komentarzy

Birczy - nigdy nie poddamy

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Bircza, nasza Bircza, będziem ciebie wiernie strzec. Mamy rozkaz cię utrzymać, albo w gruzach twoich lec. - Hymn mieszkańców i obrońców Birczy z lat walk w obronie miasteczka przed ludobójczym terrorem nazistowskich band UPA 1944 - 1947

Oto moja dzisiejsza korespondencja z Panią rzecznik Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie w sprawie pomnika Obrońców Birczy, który lobby banderowskie z wydatną pomocą obecnych władz wojewódzkich i ie tylko, próbuje usunąć z rynku w Birczy pod pretekstem tzw. ,,walki z komunizmem''.

Jeszcze raz proszę wszystkich blogerów i czytelników portalu neon24.pl o wysyłanie na podane przeze mnie adrsy. listów naciskających zarówno na wojewodę Podkarpackiego, by nie ważył się tknąć nawet palcem pomnika Bohaterskich Obrońców Birczy, który stoi w centrum tego miasteczka, będąc widocznym symbolem wielkiego zwycięstwa żołnierzy Wojska Polskiego i wspierajcych ich w walce z banderowskimi ludobójcami milicjantów.

*****************************************************************************

Szanowni Państwo, mając na uwadze niepokój wielu środowisk w związku ze wszczęciem przez Podkarpackiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego postępowania administracyjnego w sprawie pomnika w Birczy, pragnę uspokoić i poinformować, że zgodnie z zawartym dnia 22 marca 2018 r. porozumieniem pomiędzy Wojewodą Podkarpackim a Podkarpackim Wojewódzkim Inspektorem Nadzoru Budowlanego to PWINB prowadzi postępowania administracyjne związane z wykonywaniem przepisów tzw. „ustawy dekomunizacyjnej”. W chwili obecnej realizowanych jest wiele takich postępowań, miedzy innymi prowadzone z urzędu postępowanie administracyjne w sprawie pomnika w Birczy, co nie jest tożsame z likwidacją wspomnianego pomnika. Kluczowa do wydania decyzji w takim postępowaniu – zgodnie z ustawą - jest opinia Instytutu Pamięci Narodowej, na którą obecnie czeka Podkarpacki Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego.

Postępowanie administracyjne będzie zakończone wydaniem decyzji. Decyzja natomiast będzie wynikiem zgromadzonego w postępowaniu administracyjnym materiału dowodowego (w tym opinii IPN) i jego oceny dokonanej w oparciu o obowiązujące przepisy prawa. Taka sama procedura obowiązuje w przypadku pozostałych obiektów, które wymagają tj. w odniesieniu do pomników, które nie zostały usunięte lub ich charakter nie został zmieniony na tyle – w ocenie IPN, aby wypełniało to dyspozycje przepisów „ustawy dekomunizacyjnej”.

Należy tu jeszcze zaznaczyć, że zanim przystąpiono do wszczynania postępowań administracyjnych - Wojewoda zwróciła się z pismem do jednostek samorządu terytorialnego, które zobowiązane były podjąć działania związane z realizacją ustawy, ponieważ chciała poznać zamierzenia właścicieli wobec tychże pomników. Brak działań ze strony władz lokalnych spowodował konieczność realizacji działań zastępczych w celu realizacji przepisów tzw. „ustawy dekomunizacyjnej”.

Pozdrawiam serdecznie

Małgorzata Waksmundzka-Szarek

Rzecznik Prasowy Wojewody Podkarpackiego

***************************************

Elbląg 21.01.2019 r

Pani Małgorzata Waksmundzka-Szarek - Rzecznik Prasowy Wojewody Podkarpackiego

Przesyłam Pani opinię wydaną przez Przesa Instytutu Pamięci Narodowej Pana dr. Jarosława Szarka z dnia 31 sierpnia 2018 rojku, dotyczącą bohaterskich obrońców miasteczka Bircza, którą w imieniu prezesa Jarosława Szarka podpisał jego zastępca Pan dr. Mateusz Szpytma, a która następnie została przesłana na ręce wojewody Warmińsko - Mazurskiego, Pana Artura Chojeckiego, który z kolei na tej podstawie wydała jednoznaczną zgodę na odsłonięcie w Elblągu ronda imienia Obrońców Birczy, którego to ronda nazwę przegłosowali radni, rady miejskiej w Elblągu 28 czerwca 2018 r. Rondo Obrońców Birczy, położone w Elblągu na drugim co do wielkości osiedlu naszego miasta zostało oficjalnie odsłonięte w sobotę 13 października 2018 roku. Opinia Instytutu Pamięci Narodowej z 31 sierpnia ubiegłego roku, nie pozostawia żadnych wątpliwości i żadnego pola do jakiejkolwiek dalszej dyskusji na temat żołnierzy Wojska Polskiego i milicjanów broniących Birczy przed ludobójczym terrorem UPA w latach 1945-1946, że nie zaprowadzali oni tsam żadnej komunistycznej władzy, ale z niezwykłym męstwem i poświęceniem własnego życia do końca bronili ŻYCIA mieszkańców Birczy i uciekinierów z innych miejscowości, którzy znaleźli w Birczy swoje ocalenie, ratując ostatecznie ponad tysiąc istnień ludzkich przed straszliwą śmierci z rąk ukraińskich, nazistowskich band UPA, atakujących Birczę, których trzeci ataka na to miasteczko w dniu z 6 na 7 stycznia 1946 roku wspierała dodatkowo jednostka wojsk specjalnych NKWD!

Dzięki nieprawdopodobnej wręcz odwadze i gotowości poświęcenia własnego życia przez żołnierzy Wojska Polskiego i wspierających ich milicjantów, by ocalić bezbronnych mieszkańców Birczy i znajdujących się w miasteczku uciekinierów, ocalono zarówno tych bezbronnych ludzi, miasto oraz całe obecne ziemie Podkarpacia, które sowiecki gensek, sowieckiej Ukrainy Nikita Chruszczow wciał siłą, przy wsparciu band OUN-UPA wcielić do sowieckiej Ukrainy pod pretekstwem, że Polacy nie radzą sobie z banderowskim terrorem. Żołnierze Wojska Polskiego i milicjanci broniący Birczy, udowodnili jednoznacznie, że potrafili poradzić sobie zarówno i to bardzo dobrze z ludobójzym terrorem ukraińskich rezunów spod znaku OUN-UPA, jak również z powstrzymaniem do Zwioązku Sowieckiego inkorporacji ziem obecnego województwa Podkarpackiego do sowieckiej Ukrainy!

Opinia IPN 31 sierpnia 2018 r., nie pozstawia w tej mierze absolutnie żadnych wątpliwości, że żołnierze Wojska Polskiego i milicjanci broniący Birczy, to nie żadni komuniści, ale Wilecy Polscy Bohaterowie, którym My Wszyscy jesteśmy naszą dozgonną wdzięczność za to co uczynili i poświęcili, abyśmy My i kolwejne pokolenia mieszkańców tych ziem mogli żyć wolni i bezpieczni od jakiegokolwiek strachu, że ten bestialski terror i najstraszliwsze ludobójstwo, które przez tyle długich lat paniowało na tych najbardziej wysuniętych redutach Najjaśniejszej Rzeczypospolitej już nigdy więcej się nie powtórzy!

Dlatego też uważam, że kopia dokumentu, który otrzymałem z IPN-u w ubiegłym roku jako inicjator upamiętnienia bohaterskiej obrony Birczy jest wystarczającym dowodem na to, by jak najszybciej zatrzymać tą HANIEBNĄ procedurę wszczętą przeciwko pomnikowi ufundowanemu przez wdzięcznych mieszkańców tego miasteczka swoim bohaterskim obrońcom.

                                            Z poważaniem

                                               Jacek Boki

 

W tym artykule mój pierwszy list do MON w sprawie tablicy na Grobie Nieznanego Żołnierza i odpowiedź MON, oraz moja riposta na odpowiedź dyrektora wydziału edukacji MON Pana dr.hab Pawła Huta

Zmagań o Birczę ciąg dalszy

http://kresywekrwi.neon24.pl/post/147153,zmagan-o-bircze-ciag-dalszy

Adres MON

Minister Obrony Narodowej

Pan Mariusz Błaszczak

Al. Niepodległości 218

00-911 Warszawa

Adres mailowy MON

kontakt@mon.gov.pl

A na ten adres proszę wysyłać listy w sprawie obrony pomnika w Birczy

Email do rzecznika Podkarpackiego UW

Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie

ul. Grunwaldzka 15

35-959 Rzeszów

Małgorzata Waksmundzka-Szarek

rzecznik@rzeszow.uw.gov.pl

Za przesłanie kopi Państwa listów na mój adres już teraz z góry serdecznie dziękuję

 

Jacek Boki - Elbląg 21.09.2019 r.

KOMENTARZE

 • Interesuje mnie,
  co na to mieszkańcy Birczy.
  Na razie wygląda to tak, jakbyś Ty tylko jeden walczył i o tablicę i teraz o pomnik.
 • W Baligrodzie (Bieszczady)
  zdjęto tablicę z budynku, na której był napis upamiętniający obrońców posterunku przed bandami UPA, z tym, że jako niby powód demontażu tej tablicy w ramach ustawy dekomunizacyjnej był napis, że zginęli w walkach z UPA o utrwalenie władzy ludowej.
  Czy tam jest coś takiego czy podobnego na tym pomniku w Birczy?
 • @lorenco 22:55:37
  Dziś zbiera się rada gminy Bircza w tej sprawie. Poza tym mam też listy innych ludzi z Polski, które opublikuję. Listy napioszą też Pan profesor Włodzimierz Osadczy, Pani profesor Lucyna Kulińska i Stanisław Srokowski. Osobiście walczę o to dlatego, że byłem inicjatorem ronda obrońców Birczy w Elblągu. Poza tym nie mogę wyjść ze zdumienia, że My Polacy jesteś tacy nieprawdopodobnie bierni, w sprawach, w których powinniśmy stawać jak jeden mąż. Tymczasem kończy się zawsze na tym, że popyszczymy w sprawie, o którą winniśmy walczyć z pełnym zaangażowaniem, jedynie przed monitporem komputera i to wszystko. Dlatego zawsze przegrywamy. Tego rodzaju samobójcza bierność przypomina pisanie protestów kredkami po asfalcie, gdy nasi wrogowie idą za ciosem i na każde ich wezwanie do działań stają niema wszyscy Ukraińcy w jednym szeregu. Może należałoby wreszcie czegoś się nauczyć i brać przynajmniej w tym przykład z nich.
  Poza tym robię to, by kiedyś móc sobie przed lustrem spojrzeć w oczy i powiedzieć, że gdy było tego naprawdę trzeba, to zachowałem się jak należy.
  Pozdrawiam serdecznie
  jace.boki@interia.pl
 • Wyrazy szacunku dla Autora i jego konsekwentnej pracy
  osobiście jestem przerażony tym, co się dzieje, bo wygląda to tak, jakby dzisiejsze władze nie tyle polskie co warszawskie (rząd warszawski i prezydent belwederski) miały pretensje do obrońców Birczy, że ci nie dali się wyrżnąć ukraińskim bandytom, narażając na szwank dzisiejszą przyjaźń z tym upadłym państwem.

  Uważam, że nie wynika to z siły banderowskiej agentury w Polsce, ile z tego, że od dawna rządzą nami partie lokajskie.
  Dla dzisiejszego suwerena zewnętrznego Polska i Ukraina to jest system naczyń połączonych do wypychania Rosji z Europy i nie życzą sobie jakichkolwiek niesnasek na tym obszarze.
  Pan tak każe, a lokaj w lot odgaduje jego myśli

  pozdr
 • @MacGregor 10:22:18
  Dokładnie tak, właśnie wkracza do Polski ukraińska telewizja,będzie zapewne trąbi od rana do wieczora o "pszyjaźni i współpracy"... rozumiem że miejsca na Multiplexie sa dla nich do wyboru do koloru!
  Próbują kreatury zniszczyć ducha w narodzie,patriotyzm ,historię nakierunkować wyłącznie na opracowany przez siebie cel..., pamięć o przodkach, już to się częściowo udało!dla swoich celów/jw/ prędzej zaduszą nas Polaków niż pozwolą normalnie żyć. Zepchnąć nas, do roli ogłupiałych zombie, działających wg. narzuconych dyrektyw i rozkazów.I pracujących na panów!
  Dzisiaj rankiem marszałek Tyszka w Grafitti, powiedział że, od 2009 roku kwota wolna od podatku nie drgnęła/ najniższa w Europie/,natomiast ZUS wzrósł z ok.900 zł do 1350!!Oraz, że w NBP pracują kolesie i rodziny PIS ,PO i SLD/ przyszykowali ustawę o jawności zatrudniania rodziny,i pensjach leży i czeka!!

  Wracając do Birczy, dobrze że resztka patriotów jaka została w Polsce nie odpuszcza, będę pisać do wojewody podkarpackiego.
  Ona zrobi to co jej każą, ale nic to, trzeba zachować się jakby oczekiwali nasi przodkowie, którzy oddali życie za ten kraj i naród!!
  Mam nadzieję, że ci którzy chcą upokorzyć i poniżyć wspaniałych Polaków , którzy umierali za Birczę dostaną to na co zasłużyli!
  Jest wołanie tych co w mękach stracili życie z rąk ukraińskich nazistów z UPA i SS Galizien i z rak opętanego ukraińskiego chłopstwa " Jeśli zapomnę o nich, Ty, Boże na niebie, zapomnij o mnie".
  My pamiętamy,myślimy o Nich, modlimy się za Nich.
  O tych którzy jak sępy,żywią się kłamstwem i zakłamywaniem historii, dla swoich brudnych celów, nie zapomni Bóg!!

  Dzięki Panie Jacku za Pańską nieustępliowść i honor!!

  Walczymy znowu osamotnieni!ale nie doczekają się!
  Serdeczne podziękowania każdej osobie, która dorzuciła swój grosik do kampanii mobilnej nt. ludobójstwa na Wołyniu!
  Wprawdzie, na jeden miesiąc już jest, ale jak zostanie to będzie na kolejny miesiąc w kolejnym mieście!
  Zrzutka jest porządnie rozliczana z fakturami i zdjęciami z akcji.. nawet nieduże kwoty mile widziane,każda złotówka się liczy.. wszystko jawne !
  Prowadzi ją,Fundacja Wołyń Pamiętamy
  https://t.co/owFiN6a3m8
 • @trojanka 12:30:43
  Oto wykaz pomników i miejsc w Polsce, gdzie gloryfikowane są bandy OUN – UPA. Na tej liście pojawiło się sześć miejsc skalanych obecnością monumentów poświęconych banderowcom:

  Hruszowice – gmina Stubno, powiat Lubaczowski, województwo Podkarpackie (rozebrany 26.04.2017)

  Monasterz – gmina Horyniec – Zdrój, powiat Lubaczowski, województwo Podkarpackie,

  Białystok – gmina Dołchobyczów, powiat Hrubieszowski, województwo Lubelskie,

  Wierzbica – gmina Lubycza Królewska, powiat Tomaszowski, województwo Lubelskie,

  Wola Zaleska – gmina Radymno, województwo Podkarpackie,

  Radruż – gmina Horyniec, województwo Podkarpackie


  WRESZCIE! Minister Błaszczak o BANDEROWSKICH MORDACH

  https://youtu.be/QtyzvLTOCCw
 • @Jacek Boki 08:37:49
  Zastanowiłem się nad tym wszystkim i znając z autopsji pewne wydarzenia, nic nie pomoże pisanie do MON czy do pani wojewody; jak wyrok zostanie wydany, przyjdą przed świtem i rozbiorą co trzeba. Tak było z pomnikiem żołnierzy radzieckich w stolicy mojego powiatu, tak było z pomnikiem gen, Świerczewskiego w Jabłonkach, tak było z tą tablicą w Baligrodzie; oni i tak zrobią co chcą, bo tak ustawa mówi i na pewno czytając wiadomości lokalne, takich rozbiórek pomników w ramach dekomunizacji jest setki ( korzystając z rozbierania pomników żołnierzy radzieckich, korzysta się właśnie z rozbierania pomników upamiętniających walki z UPA, czy i ich ofiary.)
  Zatem wpadłem na pomysł napisania listu z prośbą o interwencję, bezpośrednio do nadzorcy, czyli do pani gubernator na naszą krainę, Georgette Mosbacher na FB:)
 • taaa....
  Autorytatywny amerykański magazyn oskarżył Wiatrowycza i jego instytut fałszowania historii.

  Autorytatywny amerykański magazyn Foreign Policy opublikował artykuł, w którym oskarża ukraińskiego historyka Vladimira Vyatrovicha o usunięcie materiałów z pogromów i czystek etnicznych z archiwów państwowych w celu wybielenia OUN-UPA i innych ukraińskich nacjonalistów.

  Mówi o tym artykuł Josha Cohena The Historian Whitewashing Ukraine's Past. Autor zauważa, że ​​w maju 2015 r. Petro Poroszenko podpisał ustawę o przeniesieniu wszystkich narodowych archiwów sowieckich organów represyjnych, takich jak KGB i jej następców do SBU, do dyspozycji organizacji państwowej Ukraiński Instytut Pamięci Narodowej pod kierownictwem Wiatrowycza.

  Według Cohena niepokój o integralność ukraińskich archiwów pod Wiatrowyczem, wynika z jego złej sławy wśród zachodnich historyków, którzy wierzą, że chętnie ignoruje lub nawet fałszuje historyczne dokumenty.

  „Naukowcy z jego zespołu publikuje zestawienie sfałszowanych dokumentów - powiedział profesor rosyjskiej i radzieckiej historii z Northeastern University Jeffrey Berds. - Wiem o tym, ponieważ widziałem oryginały, robilismy kopie, a następnie porównaliśmy swoje rekordy z oryginałem”, zacytował naukowca Cohen.

  Berds mówi o książce odszyfrowanych dokumentów o objętości 898 stron, opracowanej przez jednego z kolegów Vyatrovicha. Berds nazywa tę książkę pomnikiem czyszczenia i falsyfikacji słownej, w której z dokumentów usunięto całe zdania, a nawet paragrafy: wszelkie materiały krytykujące ukraiński nacjonalizm, wyrażające niezadowolenie i nieporozumienia w szeregach kierownictwa OUN-UPA, sekcje.

  "Trudno mi było pracować w archiwum Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, kiedy kierował nim Wiatrowycz" - powiedział kanadyjski naukowiec pochodzenia ukraińskiego, Marco Tsarinnik, który od wielu lat bada ukraińską historię XX wieku. "Posiadam również dowody, że Wjatrowicz fałszował historyczne zapiski i publikacje, a następnie szukał różnych powodów, aby uniemożliwić mi zobaczenie obciążających materiałów. "


  powiedział kanadyjski naukowiec pochodzenia ukraińskiego, Marco Tsarinnik, który od wielu lat bada ukraińską historię XX wieku. "Posiadam również dowody, że Wjatrowicz fałszował zapisy historyczne w swoich publikacjach, a następnie szukał różnych powodów, aby uniemożliwić mi dostrzeżenie obciążających materiałów."

  Jared McBride, pracownik naukowy w Kennan Institute i Holocaust Memorial Museum w Stanach Zjednoczonych, potwierdza punkt widzenia Tsarinnika, zauważając: "Kiedy Wiatrowycz był głównym archiwistą SBU, stworzył archiwum cyfrowe otwarte dla obywateli Ukrainy i obcokrajowców.On i jego zespół wyłączyli z tego archiwum wszystkie dokumenty przedstawione przez OUN-UPA w negatywnym świetle.......

  za:
  http://foreignpolicy.com/2016/05/02/the-historian-whitewashing-ukraines-past-volodymyr-viatrovych/
  za strana.ua

  https://strana.ua/news/11860-foreign-policy-obvinil-vyatrovicha-i-ego-institut-v-falsifikacii-istorii.html

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031