Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
262 posty 345 komentarzy

Procedura likwidacji pomnika obrońców Birczy wstrzymana

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Dla triumfu zła potrzeba tylko, żeby dobrzy ludzie nic nie robili - Edmund Burke

Procedura likwidacji pomnika obrońców Brczy została wstrzymana przez wojewodę Podkarpackiego panią Ewę Leniart. Tak jak to mówiłem, nacisk ma sens i jak widać odnosi skutek. Nie oznacza to jednak, że cała sprawa dotycząca pomnika Obrońców Birczy została tym samym zakończona. Albowiem tak nie jest. To tylko pierwszy etap naszej walki. Apeluję do wszystkich, żeby jeszcze mocniej zaczęli naciskać zarówno na urzędników wojewódzkiego nadzoru budowlanego w Rzeszowie, a nade wszystko na oddział IPN w tym mieście, który jest głównym prowodyrem tego całego zdarzenia. Cała ta oddziałowa delegatura IPN w Rzeszowie jest bowiem obsadzona w ogromnej większości przez potomków banderowskich rezunów i polskojęzycznych pożytecznych idiotów, którzy z antypolskiego zaprzaństwa uczynili sobie sposób na życie i odskocznię do osobistych karier naukowych i urzędniczych.

Oto treść informacji, jaką otrzymałemna ten temat od Pana Wojciecha Bobowskiego, byłego przewodniczącego rady gminy Bircza, a obecnie radnego powiatu Przemyskiego i pani Małgorzaty Waksmundzkiej - Szarek, rzecznika wojewody Podkarpackiego.

J.B.

Szanowni Państwo, w wyniku mediacji które prowadzę wraz z Panią rzecznik wojewody i zainteresowanymi stronami w sprawie pomnika w Birczy informuję, iż zostało zawieszone postepowanie w kwestii jego rozbiórki. Kolejnym etapem będzie uzgodnienie napisu na pomniku. Poniżej przesyłam informację od pani Wojewody i skany pism.

W.B.

************************************************

Szanowni Państwo,

informuję, że Wojewoda Podkarpacki zawnioskowała do Podkarpackiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego o zawieszenie wszczętego w sprawie pomnika w Birczy postępowania administracyjnego. Powodem tego jest powzięcie informacji o trwających ustaleniach ostatecznej treści napisu na tablicy wspomnianego pomnika, które są obecnie przedmiotem prac działającego przy rzeszowskim Oddziale Instytutu Pamięci Narodowej Komitetu Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Podkarpacki Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał w dniu dzisiejszym postanowienie o zawieszeniu z urzędu postępowania administracyjnego w przedmiotowej sprawie (w załączeniu).

Wyjaśniam, że sprawa wszczętego przez Podkarpackiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego postępowania administracyjnego w sprawie pomnika w Birczy, realizowana była na podstawie zawartego 22 marca 2018 r. porozumienia pomiędzy Wojewodą Podkarpackim a Podkarpackim Wojewódzkim Inspektorem Nadzoru Budowlanego, które określa, że to PWINB prowadzi postępowania administracyjne związane z wykonywaniem przepisów tzw. „ustawy dekomunizacyjnej”. W chwili obecnej realizowanych jest wiele takich postępowań. Jednocześnie podkreślam, że prowadzone z urzędu postępowanie administracyjne w sprawie pomnika w Birczy nigdy nie było tożsame z likwidacją wspomnianego pomnika, a taka informacja pojawiła się w niektórych materiałach dostępnych w internecie, powodując zrozumiały niepokój wielu środowisk. Zanim przystąpiono do wszczynania postępowań administracyjnych - Wojewoda zwróciła się z pismem do jednostek samorządu terytorialnego, które zobowiązane były podjąć działania związane z realizacją ustawy, ponieważ chciała poznać zamierzenia właścicieli wobec tychże pomników. Brak działań ze strony władz lokalnych spowodował konieczność realizacji działań zastępczych w celu realizacji przepisów tzw. „ustawy dekomunizacyjnej”. Taka sama procedura obowiązuje w przypadku pozostałych obiektów, które tego wymagają tj. w odniesieniu do pomników, które nie zostały usunięte lub ich charakter nie został zmieniony na tyle – w ocenie IPN, aby wypełniało to dyspozycje przepisów „ustawy dekomunizacyjnej”.

Z wyrazami szacunku

Małgorzata Waksmundzka-Szarek

Rzecznik Prasowy Wojewody Podkarpackiego

 

 

https://ud.interia.pl/html/getattach,mid,59271,mpid,5,uid,346a6a2ecb212840,min,0,nd,1,mimetype,application%2Fpdf,/Postanowienie%20o%20zawieszeniu.pdf?f=Postanowienie%20o%20zawieszeniu.pdf

KOMENTARZE

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031