Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
262 posty 345 komentarzy

List do dr. Mateusza Szpytmy, zastępcy prezesa IPN

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Bircza - mała wieś wielkich ludzi - Mariusz Lewandowski, redaktor naczelny elbląskiego portalu elblog.pl

    Szanowny Pan dr. Mateusz Szpytma

z-ca Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej

                ul. Wołoska 7

              02-675 Warszawa

Szanowny Panie prezesie, jestem inicjatorem upamiętnienia w Elblągu bohaterskich obrońcow Birczy, których imieniem nazwano w Elblągu jedno z rond w naszym mieście, którą to opinię i zgodę na to upamiętnienie żołnierzy Wojska Polskiego, milicjantów i członków lokalnej samoobrony podpisał Pan dzięki Bogu, w imieniu Pana prezesa dr. Jarosława Szarka 31 sierpnia 2018 r..

Niedawno otrzymałem informację od Pana Wojciecha Bobowskiego, byłego przewodniczącego rady gminy Bircza oraz Pana dr.hab Andrzeja Zapałowskiego z Przemyśla, że komuś w IPN bardzo nie spodobało się wymienie na tablicy pamiątkowej, widniejącej na pomniku obrońców Birczy w tym Podkarpackim miasteczku, napisu oddającego hołd Żołnierzom Wojska Polskiego, Milicjantom i członkom lokalnej samoobrony walczących z faszystowskmi bandami OUN-UPA

Posunięto się nawet do zwykłego gangsterskiego w swoim wymiarze szantażu, które jest działaniem bezprawnym i podlegającym ściganiu z paragrafów kodeksu karnego, wysyłając jakiegoś urzędnika z IPN Rzeszów, by ten wymusił na wójcie i radzie gminy Bircza, rezygnację na piśmie z użycia w treści tablicy słów oddających hołd żołnierzom Wojska Polskiego, Milicjantom i członkom lokalnej samoobrony, którzy obronili mieszkańców Birczy i uciekinierów z pobliskich miejscowości, którzy znaleźli w Birczy i jej obrońcach swoje ocalenie przed bestialską śmiercią, jaką ponieśliby niechybnie z rąk banderowskich bestii.

Panie prezesie proszę mi odpowiedzieć, kogo tak bardzo rozdrażniły, a właściwie przyparawiły o prawdziwą wściekłość słowa: Żołnierzom Wojska Polskiego, Milicjantom i członkom lokalnej samoobrony, że postanowił wymusić przy pomocy bandyckiego szantażu rezygnację z tych określeń zawartych w napisie na pomniku, a jeśli to nie odniesie skutku, groźbą likwidacji pomnika w Birczy pod pretekstem walki z tzw. komunistycznymi symbolami w przestrzeni publicznej.

Takie działania są rzeczą odrażającą, wskazującą na to, że ktokolwiek to uczynił i nadal chce przeprowadzić swoją wolę jest otwartym stronnikiem ukraińskich szowionistów spod znaku OUN-UPA i SS Galizien, dla którego nie powinno być miejsca w Polskim Instytucie Pamięci Narodowej.

Rzeczą bowiem wystarczająco haniebną było usunięcie w nocy 9 na 10 listopada 2017 roku, tablicy pamięci z Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie, na której widniała nazwa miejscowiści Bircza. Obecnie wszyscy walczymy o powrót na Grób Nieznanego Żołnierza tablicy z nazwą miasteczka Bircza. Prowadziłem z MON korespondencję w tej sprawie, ale na drugi mój list, skierowany do ministra obrony Pana Mariusza Błaszczaka, do dziś nie doczekałem się żadnej odpowiedzi, choć obliguje go do jej udzielenia 14 dniowy ustawowy termin. Jak widać to na powyższym przykładzie, prawo nie wszystkich obowiązuje, by się do niego stosować. Jak u Orwella są bowiem równi i równiejsi.

Szanowny Panie prezesie, byłem dziś na spotkaniu z wiceprezydentem miasta Elbląga, Panem Januszem Nowakiem, który ponownie mi powiedział, że centrala IPN w Warszawie już kilka miesięcy temu przesłała władzom miasta Elbląga pismo z fotografią tablicy informacyjnej, jaką IPN zamierzał postawić na rondzie obrońców BIrczy w Elblągu, u zbiegu ulic Legionów i Niepodległości, lub w jego pobliżu i nagle cała sprawa ze strony IPN się urwała. Do dziś trwa dziwna cisza i żadnej informacji ze strony centrali IPN w Warszawie, co Instytut Pamięci Narodowej zamierza dalej uczynić w tej kwestii, odnoszącej się do tejże właśnie tablicy, której inicjatorem oraz fundatorem miał być właśnie Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie.

Zwracam się do Pana prezesa o udzielenie mi wyczerpującej odpowiedzi na wszystkie zawarte powyżej przeze mnie kwestie w jak najszybszym czasie.

                                                                

                                                                    Z poważaniem

                                                               Jacek Boki - Elbląg

W Elblągu będzie Rondo Obrońców Birczy

http://kresywekrwi.neon24.pl/post/144404,w-elblagu-bedzie-rondo-obroncow-birczy

Bircza obroniona

http://kresywekrwi.neon24.pl/post/145629,bircza-obroniona

Relacja z uroczystego otwarcia ronda obrońców Birczy

http://kresywekrwi.neon24.pl/post/146236,relacja-z-uroczystego-otwarcia-ronda-obroncow-birczy

Zmagań o Birczę ciąg dalszy

http://kresywekrwi.neon24.pl/post/147153,zmagan-o-bircze-ciag-dalszy

Chcą usunąć pomnik Obrońcow Birczy

http://kresywekrwi.neon24.pl/post/147252,chca-usunac-pomnik-obroncow-birczy

W obronie dobrego imienia bohaterów Termopili Podkarpacia

http://kresywekrwi.neon24.pl/post/147344,w-obronie-dobrego-imienia-bohaterow-termopili-podkarpacia

List do prezesa IPN

http://kresywekrwi.neon24.pl/post/147451,list-do-prezesa-ipn

KOMENTARZE

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031