Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
262 posty 345 komentarzy

Nowa inskrypcja na tablicy pomnika obrońców Birczy

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Kolejny etap zmagań w obronie pomnika obrońców Birczy

Pomnik w Birczy fot. Norbert Ziętal

To kolejny etap zmagań w obronie pomnika bohaterów Birczy. Rada Gminy opublikowała treść nowej inskrypcji, jaka będzie widniała na pomniku bohaterskich obrońców tego małego Podkarpackiego miasteczka. Mam nadzieję, że oportuniści z rzeszowskiego i warszawskiego IPN, a w szczególności dyrektor biura upamiętnień centrali IPN w Warszawie, niejaki pan Adam Siwek, wyjątkowo ponury i nikczemny osobnik o zapamiętałej, zajadłej antypolskości, tym razem nie będzie już dłużej wyszukiwał i stawiał kolejnych, wystruganych dosłownie z przysłowiowego banana przeszkód, blokujących godne upamiętnienie wszystkich, którzy walczyli z nazistowskimi, ukraińskimi formacjami zagłady w służbie III Rzeszy, w obronie Birczy i jej mieszkańców. Jak również, o co mamy nadzieję, otworzy to w końcu drogę do powrotu nazwy miasteczka Bircza, na należne jej miejsce, na tablicy pamięci Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Nasuwa się przy tej okazji bardzo smutna refleksja, a mianowicie, że obecna Polska to swoistego rodzaju kuriozalny twór, niemożliwy do zaistnienia w żadnej normalnej rzeczywistości na świecie. Kraj, w którym ludzie muszą nieustannie toczyć zażarte boje z urzędnikami, mieniącymi się funkcjonariuszami polskiego państwa, których w dodatku opłacamy ze swoich podatków i dla których obowiązek stania na straży interesów i dobrego imienia Polski, winien być sprawą oczywistą i bezdyskusyjną z definicji. Tymczasem jest dokładnie na odwrót. Urzędnicy tego państwa są jak pokazuje rzeczywistość, Jego największymi i zarazem najbardziej nieprzejednanymi wrogami, nawet nie starającymi się ukrywać swojej zupełnie jawnej niechęci i nielojalności zarówno do Niego samego, jak też do Polskiego Suwerena, którym jest Naród. I to niemal wszyscy co do jednego.

Czy może wobec tego, w świetle bezspornych faktów, jeszcze kogoś dziwić, że nikt poważny, zarówno w Europie, jak i na świecie, nie liczy się z Polską i Polakami, skądinąd słusznie stwierdzając, że jeśli samo to państwo i ten naród nie szanują samych siebie, to jak mogą się domagać szacunku od innych? Tym samym są nic nie warci, skoro nie chcą nawet zabiegać i bronić swoich własnych, narodowych interesów. Tak wygląda, niestety obraz pomagdalenkowej Polski dnia dzisiejszego. I nie niesie to za sobą, niczego dobrego dla nas jako państwa i narodu w bliskiej, jak też i dalszej przyszłości. Nasze własne postawy, czy będziemy nadal trwać w bierności, czy też zdecydujemy się na konkretne działania, zadecydują czy przetrwamy jako wspólnona narodowa, czy też rozpłyniemy się w niebycie rozszarpani na strzępy przez drapieżnych wrogów, którzy zaczynają otaczać nas dosłownie ze wszystkich stron. za naszym własnym przyzwoleniem.

Niestety bowiem, nie otaczają nas przyjazne nam państwa i narody, i również dobrze nam nie życzące, ale sąsiedzi, którzy nawet nie ukrywają, że tak samo jak zrobili to w roku 1939, tak też i dzisiaj, w każdej chwili gotowi są wziąć osobisty udział, a nawet partycypować w kosztach ostatecznego rozbioru i podziału łupów z podboju naszego polskiego domu. I trzeba być człowiekiem złej woli, albo skończonym durniem lub co gorsza jawnym zdrajcą, żeby pomimo tyvh wszystkich faktów, nadal snuć i przedstawiać nam schizofreniczne wizje i urojenia o wschodnich flankach, trójmorzach, czwórmorzach, niczym fantasmagorie z bajek Tolkiena, jako rzeczywistą sytuację. Zastanawiam się czego trzeba nie mieć w głowie, żeby to wszystko brać na poważnie i jeszcze innym powtarzać te brednie, jako objawione prawdy?

 

Radni gminy Bircza przyjęli oświadczenie w sprawie treści tablicy na pomniku w Rynku. To pomnik poświęcony obrońcom tej miejscowości w latach 1944-47, przez atakami UPA - Ukraińskiej Powstańczej Armii.

Pomnik w Birczy powstał pod koniec lat 50. ub. wieku. Na tablicy znajduje się napis informujący, że monument jest „poświęcony poległym w walkach z faszystowskimi bandami UPA w latach 1944 - 47 żołnierzom WP, WOP, KBW, funkcjonariuszom MO i ORMO”.

10 stycznia postępowanie w sprawie pomnika wszczął Podkarpacki Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego. Chodziło o wykonywanie „ustawy dekomunizacyjnej”. Wkrótce zostało ono zawieszone.

 Radni gminy Bircza, jednomyślnie na sesji przyjęli stanowisko w sprawie zmiany napisu na tablicy pomnika. Treść została zredagowana, po przeprowadzeniu konsultacji z przemyskim zarządem okręgowym Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.

Zgodnie z propozycją radnych, nowa treść tablicy miałby się zaczynać od słów

„Żywi to pamiętają, żywi dziś czuwają”.A następnie „W hołdzie OBROŃCOM BIRCZY Żołnierzom Wojska Polskiego, Milicjantom, Członkom Lokalnej Samoobrony, Podziemia Niepodległościowego, Wszystkim Walczącym i Poległym w Walkach ze zbrodniczymi Formacjami OUN i UPA na terenie gminy Bircza w latach 1944-1947. Społeczeństwo GMINY BIRCZA”.

Propozycja zostanie przedstawiona odpowiednim instytucjom.

2019-02-22

Oświadczenie Rady Gminy Bircza w sprawie treści tablicy na pomniku przy ul. Rynek w Birczy

Źródła:

Na tablicy pomnika w Birczy koło Przemyśla będzie nowy napis

https://nowiny24.pl/na-tablicy-pomnika-w-birczy-kolo-przemysla-bedzie-nowy-napis/ar/13920125#wiadomosci

Oświadczenie Rady Gminy Bircza w sprawie treści tablicy na pomniku przy ul. Rynek w Birczy

http://www.bircza.pl/asp/pl_start.asp?ref=1&typ=13&menu=89&dzialy=89&akcja=artykul&artykul=2417

KOMENTARZE

 • O obronie pedofilii w KK.
  Jest taka strategia obrony która polega na fałszywym oskarżeniu
  które jest następnie publicznie demaskowane.
  To oskarżenie "false flag" jest następnie wykorzystywany do sugerowania że wszystkie oskarżenia KK o pedofilię są również fałszywe.
  To taki rodzaj szczepionki uodporniającej na "winę" sprawców.

  Inny znany sposób to celowe zdobycie dowodów w sposób "zabroniony, nielegalny z naruszeniem prawa".... co automatycznie dyskwalifikuje dowody z procesu... w ten sposób można w glorii prawa unieważnić dowody winy.
  Niby wina jest ale dowodów "niema" bo sąd ich uznać nie może.
  To taka talmudyczna metoda strasznie perfidna bo wszyscy wiedzą że gość jest winny ale sąd może go uniewinnić z "braku dowodów które są publicznie znane i niepodważalne merytorycznie) np nagrania Sawickiej.
  To wyższy poziom sądowego czy prawnego Talmudyzmu zresztą zrodzony w USA.
 • Rozpaczliwa,długotrwała walka o napisanie prawdy na pomniku, to już jakiś symbol walki Polaków z chorym systemem.
  Jakoś na Ukrainie, nie ma najmniejszego problemu z bezustannym czczeniem, i honorowaniem SS Galizien oraz UPA i jego wodzów, twórców najokrutniejszego ludobójstwa na setkach tysięcy polskich niemowląt, dzieci, kobiet i starców.
  Ciekawe zjawisko , w Polsce Obrońcy tych którzy mieli zostać wyrżnięci, rozczłonkowani, rozerwani,pocięci piłą i porąbani siekierami i wrzuceni do dołów, studni,i rowów....mają być spychani w niepamięć i obrażani.
  Przez miernoty, które nawet nikomu w życiu nie uratowały istnienia,które NIGDY nie nadstawiały karku i nie ryzykowały swojego życia i zdrowia , w obronie słabszych i atakowanych czy ograbianych z owoców swojej ciężkiej pracy.
  Często żyjących z podatków krewnych tych którzy tam żyli w Birczy!
  To jest bezgraniczny skandal i m.in. powód całkowitego lekceważenie ze strony ukraińskiej/ z wyjątkiem brania polskich pieniędzy/.

  Ostatnio zażądali ekshumacji w Hucie Pieniackiej, podważając ilość polskich ofiar , bestialsko tam pomordowanych. I NIE zawiadomili polskich władz o tym.
  Co za zły ten polski naród / sam siebie takim robi/zabijał żydów, Ukraińców i co ważne zabijał jeszcze Niemców..zgroza....
  Zamiast się położyć na ziemi i prosić o cios siekierą, bo lepsze to niż ocalenie życia z rąk MO i LWP!!
  Należy wprowadzić to do Konstytucji RP, zrobić spis "właściwych" i niewłaściwych"obrońców wtedy i w ew. przyszłości/oby nie było potrzeby/.
  Zaręczam, że każdy z tych szczekających tchórzy, w momencie banderowskiego ataku na własną mizerną osobę, pełzał by i chwytał pod kolana i żebrał o obronę , zarówno milicjanta jak i żołnierza LWP a nawet ORMO!!.
  CHWAŁA wszystkim, którzy bronili polskich niemowląt, dzieci, kobiet , starców i ich dobytku przed banderowsko ukraińską dziczą!! Odpoczywajcie w pokoju!MY pamiętamy o WAS i o tych ,którzy nie mieli tego szczęścia w kilkuset wioskach i miasteczkach ,że przyszliście ich obronić!!Amen!!!

  https://pbs.twimg.com/media/D0AZnU8WoAA-PEr.jpg

  https://pbs.twimg.com/media/Dz84y5fW0AImEKN.jpg


  https://pbs.twimg.com/media/DzcnBSnW0AAWwIX.jpg


  https://twitter.com/KSokolowska123


  Tak jak było tak jest i obecnie!!!

  https://pbs.twimg.com/media/DzA9S3jXQAEfjun.jpg


  https://t.co/6LyK3dsQGD

  Żądamy ustawy!!

  https://t.co/xdDdLt6MAb  https://pbs.twimg.com/media/DzIs4AVXgAAm1DL.jpg
 • @trojanka 08:33:43
  komentarz zbędny!

  https://dzieje.pl/aktualnosci/mkidn-nie-zostalismy-powiadomieni-o-zamiarze-ekshumacji-w-hucie-pieniackiej

  https://fakty.interia.pl/polska/news-mkidn-ws-ekshumacji-w-hucie-pieniackiej-nie-bylo-oficjalnego,nId,2858132  https://kresy.pl/wydarzenia/ukrainiec-skazany-na-rownowartosc-500-zl-grzywny-za-zdewastowanie-grobow-zolnierzy-kop-na-wolyniu/


  https://kresy.pl/wydarzenia/wiceminister-kultury-ponad-polowa-ukrainskich-miejsc-pamieci-w-polsce-powstala-nielegalnie/
 • Witam
  Prezydent albo premier powinien przyjechać i złożyć pod tym pomnikiem wieniec i byłoby załatwione, ale nasz prezio zajęty jest zapewne studiowaniem materiałów z MHŻP.

  Przy okazji - czy nie ma Pan wiadomości dotyczących jakiegoś politycznego organizowania się Kresowian? istnienie politycznej reprezentacji ułatwiłby wiele spraw

  pozdrawiam
 • Pomniki UPA wciąż są czczone w Polsce.
  https://t.co/tk9E2lRU36
  To zdanie z artykułu jest wystarczające!!Bóg Honor i Ojczyzna???

  "Pomniki UPA zaczęły powstawać na pograniczu z Ukrainą po 1989 roku."
 • Tymczasem nasi Rodacy na Ukrainie uczą się np. w szkołach położonych przy ulicach nazwanych na cześć zbrodniarzy ...
  W nocy 12/13.02.1945 r. kureń UPA Petra Chamczuka „Bystrego” zaatakował Puźniki [ woj. Tarnopolskie]. Bandyci przystąpili do zabijania napotkanych Polaków przy pomocy broni palnej, siekier, bagnetów i noży oraz palenia zabudowań. Zamordowano 126 Polaków.
  Oto jego pomnik!!
  https://pbs.twimg.com/media/DzrcKiwWsAAMXOc.jpg

  Tymczasem nasi Rodacy na Ukrainie uczą się np. w szkołach położonych przy ulicach nazwanych na cześć zbrodniarzy odpowiedzialnych za ludobójstwo Polaków na Kresach. Na fasadach umieszcza się tablice poświęcone pamięci tychże zbrodniarzy. Przykład? Szkoła średnia Nr 10 we Lwowie.


  rzeźnik Polaków Szuchewycz,popiersie na polskiej szkole we Lwowie.
  http://www.ivrozbiorpolski.pl/index.php?page=popiersie

  https://pbs.twimg.com/media/DzoAaTkX4AIiL1s.jpg


  Partia Kresowian.
  https://twitter.com/PartiaKresowian
 • @trojanka 12:09:15
  https://twitter.com/KONFEDERACJA_
 • Na honor Polaków
  .
  Prawie 1000 bezdomnych jedynie na Podkarpaciu:

  "Na Podkarpaciu doliczono się w sumie 927 bezdomnych osób"

  https://nowiny24.pl/liczenie-bezdomnych-na-podkarpaciu-2019-jest-ich-mniej-niz-2-lata-temu/ar/13925226#wiadomosci"

  W Wolnej Polsce nie dla wszystkich Polaków starczyło dachu nad głową. Ważne jednak, że Polacy wybudowali muzeum "Polin" no i dbają o dobre geszefty

  - https://www.youtube.com/watch?v=2JlqE5UYsa8

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031