Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
275 postów 403 komentarze

75 rocznica trzeciej obrony Birczy przed bandami UPA

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

,,Naród, który nie pamięta o swojej historii i o swoich bohaterach, oraz nie strzeże swojej wolności, nie zasługuje na żadną przyszłość.''

Dziś w Elblągu o godzinie 15 odbyła się niewielka, skromna uroczystość, upamiętniająca przypadającą dziś 75 rocznicę trzeciego, największego, zbrodniczego ataku band OUN - UPA na Birczę. Dzisiejsza uroczystość zgromadziła na Rondzie Obrońców Birczy cztery osoby, które zapaliły na nim znicze ku czci bohaterskich żołnierzy Wojska Polskiego, milicjantów i członków lokalnej birczańskiej samoobrony, którzy z najwyższym poświęceniem własnego życia ocalili tego dnia, nie tylko prawie dwa tysiące mieszkańców Birczy i uciekinierów z pobliskich miejscowości, którzy znaleźli w niej swoje ocalenie przed straszliwą śmiercią z rąk banderowskich rizunów, ale także przed oderwaniem wszystkich ziem Podkarpacia od Rzeczpospolitej Polskiej i przyłączeniem ich do sowieckiej Ukrainy. Dlatego też przypominanie o znaczeniu obrony tych podkarpackich Termopili dla Naszej Ojczyzny i Narodu ma bardzo wielkie znaczenie, którego nie można nigdy wymazać z naszej pamięci.

Cześć i chwała bohaterom!

Wieczna pamięć poległym!

W nocy 6/7 I 1946 roku, a więc w noc wigilijną świąt Bożego Narodzenia według obrządku wschodniego, którego to nawet swojego własnego święta banderowcy, nie tylko nie potrafili uszanować, ale co gorsza właśnie na wigilię własnych świąt Narodzenia Pańskiego, zaplanowali i przeprowadzili zbrodniczy atak, którego celem miała być ostateczna masowa, fizyczna eksterminacja całej ludności Birczy i je obrońców.

Akcję zaplanował i prowadził porucznik "Konyk", a jej celem było spalenie miasta. Połowa kurenia, tj. sotnie U-4 i U-7 miały prowadzić uderzenie od wschodu i północnego-wschodu, celem odwrócenia uwagi obrońców od kierunków północnego i południowo-zachodniego, skąd miał nastąpić główny atak pozostałych sotni U-2 i U-6, oraz oddziału "Służby Bezpieki" (o nieznanej sile, zapewne czoty). Sotnią U-2 dowodził, w zastępstwie rannego w Kuźminie, - chorunżyj "Orśky". Napad był wyznaczony na godzinę drugą w nocy, ale w następstwie różnych przeszkód rozpoczął się na poszczególnych odcinkach niejednocześnie - około trzeciej.

Trzeci atak na Birczę został po pięciu godzinach ciężkich walk całkowicie odparty, a mieszkańcy miasteczka i uciekinierzy zostali uratowani od niechybnej śmierci. Według wywiadu upowskiego, Birczy miało bronić 960 Żołnierzy WP i 140 milicjantów. Natomiast według danych polskich, l batalion 9 DP liczył faktycznie w tym czasie (na skutek demobilizacji) około 180-200 żołnierzy. Załogę Birczy mogło stanowić zatem maksymalnie około 500 osób, natomiast atakowało miasto około 550-600 upowców. Siły były prawie wyrównane, ale akcję napastniczą, zwielokrotniał moment zaskoczenia. Tym bardziej należy doceniać odwagę i umiejętności obrońców, spośród których 8 poświęciło swoje życie.

Od lewej autor, Pani Elżbieta Malińska i Pan Stanisław Soroczyński, ocalony z ukraińskiego ludobójstwa na Wołyniu

Od lewej Pan Stefan Rembelski, Pani Elżbieta Malińska i Pan Stanisław Soroczyński

 

Uroczystość w Birczy

Przewodniczący rady powiatu przemyskiego Pan Wojciech Bobowski zapala znicze pamięci na cmentarzu wojskowym w Birczy, na którym spoczywają żołnierze Wojska Polskiego, milicjanci i członkowie lokalnej samoobrony polegli w obronie miasta w latach 1944 - 1947

Pan Wojciech Bobowski składa znicz pamięci pod pomnikiem bohaterskich obrońców Birczy w rynku miasta

 

Jacek Boki - Elbląg,

6 Styczeń 2021 r.

Źródło:

http://kresywekrwi.blogspot.com/2021/01/75-rocznica-trzeciej-obrony-birczy.html

KOMENTARZE

 • @Jacek Boki
  Pamiętamy . Salute : https://www.radiomaryja.pl/informacje/w-gadowski-politycy-nabrali-wody-w-usta-i-boja-sie-mowic-o-pomniku-rzezi-wolynskiej-sp-andrzeja-pitynskiego-do-tego-trzeba-odwagi-prezydenta-stolicy-ministra-kultury-premiera-i-naczelni/
 • Pamiętamy * * * * * i nie wolno nigdy zapomnieć !!!
  !

  https://fakty-kontra-news.neon24.pl/post/153266,pamiec-hipokryzja-katyn-wolyn-rusofobia

  Pozdr.
 • @Monaco 21:34:18
  !
  https://kresywekrwi.neon24.pl/post/153261,ss-galizien-w-wielkiej-brytanii
 • @Monaco 21:34:18
  Niedojda El Comendante ma zakaz w tym temacie . Salute . https://www.radiomaryja.pl/wp-content/uploads/2018/01/c49gotbwyaagzb_.jpg
 • @Monaco 21:43:26
  https://i1.wp.com/bi.gazeta.pl/im/8b/b6/e5/z15054475AA,Jaroslaw-Kaczynski-w-grupie-politykow-PiS-na-ulicy.jpg Samo życie . Salute Amigo .
 • @All
  https://www.youtube.com/watch?v=bRMGgDEDysM Salute .
 • @All
  https://www.youtube.com/watch?v=3bay36pPnNc Rzygać mi się chce , na to wszystko . Salute .
 • Autorze. Smutne jest to, że brak jest zainteresowania tym ważnym dla nas Polaków tematem.
  To jest nie tylko smutne ale i świadczy o obojętnosci ze strony nie tylko obecnej władzy ale i milionów Polaków.

  Przecież ukraińskie UPA mordowało bezbronnych ludzi, Polaków.

  Co się dzieje ? że jest brak reakcji ze strony blogerów i komentatorów.

  Pozdrawiam.
 • @Monaco 21:34:18
  Coś niedobrego dzieje się ze społeczeństwem, gdy milczy, okazuje obojętność w tak istotnej sprawie.

  Gdy Ukraińcy z pod znaku UPA widzą w Polsce brak reakcji i z obojętnienie Polaków na los pomordowanych to nie dziwcie się, że są tak bezczelni i propagują u siebie a nawet w Polsce idee nazistów i banderowców.

  Pozdrawiam
 • @Repsol 22:31:40
  I wszystko jest jasne, kogo politycy wybrani przez naròd reprezentują. I kto dla nich jest bliski im sercu.

  Winę za taki stan rzeczy ponoszą wyborcy, bo takich to ludzi ktorzy współpracują z neobandry rządem w Kijowie właśnie sami wybrali.

  Pozdrawiam.
 • ⚄⚄⚄⚄⚄
  Dla POPIS ofiary ludobójstwa nie są ważne. Natomiast kumple neobanderowcy to są bracia których wspierają miliardami złotych i słowem i czynem.

  Dzięki za pamięć ❗❗❗

  Salution ✔✌
 • @Alfax 23:42:45
  Sto procent :racji. Na tydzień przed tą rocznica rozesłałem mailem zaproszenia do całej masy lokalnych tzw. patriotów, którzy standardowo obstawiają wszystkie inne wyznaczone przez IPN i wladze rocznicę, takie jak rocznica powstania styczniowego, zolnierzy wyklętych, Powstania Warszawskiego i kilka innych. Za miesiąc, tj. już około połowy lutego na wszystkich lokalnych portalach będą się już lansować i pouczać o polskim patriotyzmie z okazji kolejnych obchodów wyklętych, ale gdy przypomnisz im o jakiejkolwiek ważnej rocznicy dotyczącej ukraińskiego ludobójstwa Polaków, wtedy tych koncesjonowanych patriotów nie ma. Nagle nie mają czasu, są czym tak strasznie zajęci, że nawet w wolny dzień od pracy, mają tyle nie cierpiących zwłoki ważniejszych spraw, że na przybycie nawet na tak skromna i krótka uroczystość nagle nie mają czasu, albo mają za daleko, tak mieszkając na miejscu lub mają zaledwie 60 kilometrów do Elbląga, jak pewni super narodowcy z Gdańska, którzy płaczą, że u nich, z nimi samymi włącznie niczego nie organizują, jeśli chodzi o sprawy związane z Kresami,
  a tutaj na neonie jeden z nich potrafi pouczać innych o szerzącej się w Polsce moralnej degrengoladzie i braku patriotyzmu wśród Polaków, a przez to właściwych postaw wśród naszych rodaków, rozsiewanych przez lewactwo. Tylko sam sobie nie odpowiedział, że zarówno w jego przypadku i wszystkich jemu podobnych patriotów, mocnych tylko w gębach, dzieje się tak z powodu ich własnych postaw, związanych z ich zwyczajnym lenistwem i olewatorstwem. Bo najłatwiej być takim zawołanym patriotom jedynie zza klawiatury i monitora swojego komputera. Gorzej już, jeśli przychodzi o potwierdzenie swojego deklaratywnego patriotyzmu własnymi czynami.

  Pozdrawiam serdecznie
 • I jeszcze jedno
  Kolejna uroczystość na rondzie obrońców Birczy w Elblągu u zbiegu ulic Niepodległości i Legionów organizuje 4 marca, o godzinie 17ej, w 74 rocznicę czwartego ataku banderowskich sotni na Bircze, który to napad zatrzymało kontruderzenie zolnierzy KBW, którzy w siłę zaledwie jednej 114 osobowej kompanii rozbili trzy banderowskie sotnie liczące około 280 rezunow.
  Zapraszam już dziś, dwa miesiące wcześniej, żeby nikt nie mówił potem, że za późno się dowiedział.
 • @Jacek Boki
  Obcięto im języki, uszy i genitalia. Rocznica zbrodni UPA w Cisnej w Bieszczadach..11 stycznia 1946 r. oddział UPA zaatakował podkarpacką miejscowość Cisna i dokonał masakry jej mieszkańców. Oprawcy zamordowali 13 Polaków, w tym dwie rodziny z dziećmi, oraz spalili część zabudowań. W okresie międzywojennym Cisna była jedną z większych wsi w Bieszczadach i liczyła ok. 6,5 tys. mieszkańców – w równych proporcjach Polaków, Ukraińców i żydów. Po przejściu frontu w 1944 r. miejscowość stała się miejscem zaciętych walk pomiędzy sotniami UPA a załogą posterunku milicji i oddziałami Wojska Polskiego.
  Od początku 1945 r. tereny, na których leżała wieś były kontrolowane przez Ukraińców. W lipcu tego roku wysadzili oni posterunek Milicji Obywatelskiej, w wyniku czego zginęło 6 Polaków. Po tym wydarzeniu wybudowano umocniony punkt oporu, z którego odpierano kolejne ataki.
  11 stycznia 1946 r. doszło do kolejnej napaści. Upowcy najpierw podpalili szkołę i urząd gminy, a następnie kilka polskich gospodarstw. Żywcem spłonęła 4-osobowa rodzina, matka z trójką dzieci, inna z rodzin zginęła od wrzuconego do domu granatu. W trakcie napaści zostali bestialsko zamordowani trzej przedwojenni policjanci. Ich ciała zostały zmasakrowane - obdarte ze skóry, obcięto im języki, uszy i genitalia, a następnie wrzucono w ogień. Wsi broniło kilku milicjantów oraz kilkunastu członków straży wiejskiej. Po wielogodzinnej walce upowcy odstąpili od oblężenia i uciekli do lasu, zabierając zabitych. Upowcy zamordowali 13 Polaków, w tym dwie rodziny z dziećmi, wiele zabudowań zostało spalonych. Od wiosny 1946 r. w Cisnej stacjonowała konna grupa manewrowa Wojsk Ochrony Pogranicza. Po wysiedleniach ludności ukraińskiej w ramach akcji „Wisła” we wsi zostało 30 polskich rodzin.

  Autor: Paweł Brojek
  Źródło: stankiewicze.com, bieszczady.pl

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031